wtorek, 4 września 2018

Nowy rok szkolny - Bezpieczna i przyjazna szkoła


Dziś mamy 1 września pierwszy dzień w szkole, po reformie według PIS, wiele jest obaw dzieci będą uczone złego, miedzy innymi dla młody LGBT którzy nie długo odkryją kim są i ci którzy chodzą nie rok szkolny.

Życzę wiele szczęścia i miłości, oraz akceptacji uważajcie na siebie gdy macie problem, gdy ktoś was prześladuje, chcecie wyjść z szafy, problem akceptacji możecie napisać wielu organizacji Kampania Przeciw HomofobiiLambda WarszawaWiara i TęczaTransFuzja

Pierwszy dzień szkoły już za nami, tymczasem uczennice i uczniowie z Ligi Młodzieży Wolnościowej zwrócili się do kandydatów na prezydenta Warszawy. Chodzi o ochronę dzieci i nastolatków przed prześladowaniami.

List, który napisali uczniowie został wyświetlony przez ponad 36 tys. osób, a podpisało się pod nim ponad 650 osób. Wśród sześciu postulatów, których spełnienia młodzi oczekują od przyszłego prezydenta Warszawy, znajduje się ochrona uczniów przed przemocą kolegów i nauczycieli motywowaną nienawiścią na tle homofobicznym i z wszelkich innych powodów - Tok FM.

W każdej klasie jest co najmniej jeden uczeń lub uczennica LGBTQI*. To jak młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe czują się w szkole zależy przede wszystkim od ich nauczycieli i nauczycielek. To oni swoją postawą i zachowaniem tworzą atmosferę zaufania i bezpieczeństwa. Przyjazna szkoła to szkoła, do której młodzież chodzi z przyjemnością i może w pełni się realizować. Chcesz takiej szkoły? Zorganizuj Tęczowy Piątek wraz ze swoimi podopiecznymi. Jesteś uczniem, uczennicą lub rodzicem? Też możesz zgłosić wybraną szkołę do akcji - Kampania Przeciw Homofobii.

Miłość nie Wyklucza: tysiące dzieci w Polsce ruszyło do szkół. Do szkół, które według raportów Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej nie radzą sobie z homofobią, rasizmem, nierównościami społecznymi i zapewnieniem bezpieczeństwa podopiecznym.

W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim uczniom i uczennicom przyjaznej przestrzeni do edukacji i rozwoju. Szkoły wolnej od przemocy. Szkoły wspierającej i reagującej sprawnie na wszelkie przejawy dyskryminacji.

Nauczycielom i nauczycielkom życzymy odwagi w walce ze szkolną agresją, przemocą i dyskryminacją. Wiemy, że ciąży na was wielka presja, a codzienna ciężka praca bywa często niedoceniana. Dlatego chcielibyśmy, aby wasza praca wiązała się z osobistym rozwojem, szkoleniami i treningami, które dadzą wam dobre narzędzia do pracy.

Rodzicom życzymy uwagi i wrażliwości na potrzeby dzieci. Reagujcie, kiedy czujecie, że w szkole dzieje im się krzywda. Mogą się wstydzić, by wam o tym powiedzieć.

Tęczowym rodzicom życzymy tego, co powyżej oraz odwagi w pokazywaniu społeczeństwu, że wasze rodziny niczym się nie różnią od tych nie tęczowych. Dwie mamy lub dwóch ojców – tak samo kochają, tak samo wymagają, tak samo troszczą się i złoszczą. Pamiętajcie, że wykonujecie jedną z najważniejszych prac na rzecz akceptacji osób LGBT+ w Polsce.

Zróbmy wszystko, aby wkrótce w rankingu najbezpieczniejszych miesięcy w roku szkolnym znalazł się październik, marzec czy maj. A nie sierpień…

Więcej: “Edukacja Antydyskryminacyjna. Ostatni dzwonek!” - raport TEA: http://goo.gl/Gkskk5
Tutaj kilka bardzo przydatnych publikacji i infografik:

Dla rodziców: http://goo.gl/E0HdhL
Dla nauczycieli: "Szkoła Równości. Temat lekcji: wszyscy mało wiemy o wszystkim" od TEA: http://goo.gl/e6fsSr

„Szkoła bez homofobii” - podręcznik przygotowany przez Lambda Warszawa: http://goo.gl/vmJZYf
"Lekcja równości" - podręcznik przygotowany przez Kampania Przeciw Homofobii: http://goo.gl/lDGj2o

„Transpłciowa młodzież w polskiej szkole” to publikacja Fundacji Trans-Fuzja, efekt trwającego ponad rok badania dotyczącego funkcjonowania dzieci i młodzieży transpłciowej w systemie szkolnym.

Publikacja jest pierwszym w Polsce podręcznikiem dla dyrekcji, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych stanowiąca kompendium wiedzy dotyczącej specyfiki pomocy młodzieży transpłciowej.

Do Fundacji coraz częściej zwracają się rodzice z prośbą o udzielenie wsparcia merytorycznego placówkom, w których uczą się transpłciowe dzieci i młodzież.

Z uwagi na brak szkoleń z zakresu seksualności i płciowości człowieka, szereg szkół a zatem i specjalistów, nie ma kompetencji, aby kompleksowo wesprzeć transpłciową młodzież, jej rówieśników, a także pracujące w placówkach osoby.

Podręcznik w jasny i przystępny sposób przedstawia zjawisko transpłciowości, daje specjalistom narzędzia ułatwiające dzieciom i młodzieży funkcjonowanie zgodnie z odczuwaną płcią, jak również przekazuje informacje pomocne specjalistom w kształtowaniu wśród młodzieży postaw akceptacji i szacunku wobec różnorodności.

Przewodnik, dostępny w wersji papierowej i on-line, jest efektem pracy badania społecznego „Tranzycje młodzieży w środowisku szkolnym” przeprowadzonego przez Fundację Trans-Fuzja w 2015 roku. Ściągnij podręcznik w wersji PDF

Ruszyła rekrutacja na dwa pierwsze szkolenia nt. na temat przestępstw z nienawiści wobec osób LGBT organizowane przez Lambdę Warszawa. 12-13 września w Krakowie szkolić będą się instytucje pomocowe, organizacje społeczne oraz prawnicy z woj. małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego i opolskiego. 26-27 września w Poznaniu odbędzie się szkolenie dla woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Szkolenie odbywają się dzięki wsparciu Komisji Europejskiej i darowiznom od osób prywatnych - Lambda Warszawa.


Partia Razem: Dzieci i młodzież mają prawo do pełnej wiedzy na temat własnego ciała i relacji z innymi, bez ideologicznych uprzedzeń. Radni Razem w sejmikach wojewódzkich będą zabiegać o wprowadzenie dofinansowania dodatkowych zajęć szkolnych o zdrowiu i edukacji seksualnej, dostępnych dla wszystkich uczniów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz