niedziela, 27 maja 2018

Słowo Boże na niedziele - Czy Bóg kocha gejów i lesbijki? kościół Św. Marcina w Krakowie, kościół Metodystów ...


Jako 9-letni chłopiec usłyszałem od księdza, że jestem „zboczeńcem”. Ksiądz długo i namiętnie opisywał co czeka „zboczeńców” i jacy oni są obrzydliwi w oczach Boga. To był taki „dar” kościoła dla mnie. Z czasem dowiedziałem się, że kościelne nauczanie w tej kwestii nie jest wcale tak „oczywiste”. Dziś jestem nie tylko wyoutowanym, dumnym gejem, ale i sam jestem duchownym ewangelicko-reformowanym.

Wypowiedź ta naturalnie zrobiła w mediach furorę. Liberalni katolicy – np. publicysta jezuickiego „America Magazine” Mike O’Loughlin – widzą w niej model otwarcia kościoła rzymskiego na osoby nieheteroseksualne. Naturalnie, konserwatyści są wściekli: w wywiadzie udzielonym, nieprzypadkowo zresztą, w Międzynarodowym Dniu Walki z Homofobią i Transfobią były strażnik czystości doktrynalnej Watykanu, kardynał Gerhard Muller powiedział, że „homofobia nie istnieje” i że została wymyślona przez gejowskie lobby aby walczyć z Kościołem. Gejom-katolikom, niczym Jan Paweł II i Benedykt XVI, radził życie w celibacie, zapewne zbudowany jego wysoką skutecznością wśród katolickiego kleru, czego miał okazję doświadczyć właśnie sam Juan Carlos Cruz.

Na wstępie powinniśmy zauważyć dwie rzeczy: wypowiedź papieża Franciszka do p. Cruza padła w prywatnym, można powiedzieć duszpasterskim momencie. Nie chcę przez to powiedzieć, że któraś ze stron mówiła albo mówi nieprawdę, ale tego typu sytuacje mają w sobie spory ładunek intymności i prywatności. Nasza pamięć, percepcja, może zawodzić gdy chodzi o dokładne słowa i dokładny kontekst. A kontekst jest ważny.

Po drugie, każda, nawet najbardziej piękna prywatna wypowiedź papieża, pozostaje wciąż tym czy jest: jego prywatną wypowiedzią. Watykan jej nie skomentował – bo nie komentuje prywatnych (i często bardzo barwnych) wypowiedzi obecnego papieża. Po spotkaniu z Juanem Carlosem Cruzem, nauczanie kościoła rzymskiego pozostaje niezmienione i nic nie wskazuje na to, żeby się miało zmienić. Żenująca – intelektualnie i duszpastersko – wypowiedź kardynała Mullera dobitnie pokazuje, że nawet jeśli papież Franciszek ma głęboko miłosierne i duszpasterskie podejście do katolików LGBT, to w kurii jest pełno kardynałów, którzy takiego podejścia nie podzielają i którzy z homofobii uczynili chrześcijańską cnotę. (...) - Newsweek

Rada Biskupów kościoła Metodystów zaleca teraz, aby każdy kościół lub proboszcz podejmował własną decyzję, czy chce prowadzić błogosławieństwa dla par jednopłciowy.

"Mogę pobłogosławić jedzenie, mogę błogosławić zwierzęta, mogę błogosławić fortepiany, mogę błogosławić domy i budynki kościelne, ale z jakiegoś powodu nasz kościół mi zabrania błogosławić dwojga ludzi, którzy wyraźnie się kochają" - powiedział wielebny Nathan Mattox.

Oficjalna decyzja zostanie podjęta na międzynarodowej konferencji w lutym. W tym momencie niektórzy pastorzy dokonają ponownej oceny swojego miejsca w kościele. (kjrh)


Katedra Hope




Mój Bóg - Święto Trójcy Świętej - Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który nas ubłogosławił w Chrystusie wszelkim duchowym błogosławieństwem niebios. (Ef 1,3)



Film prezentuje kościół Św. Marcina - Parafię Ewangelicko-Augsburską w Krakowie. Pokazuje jeden dzień z życia wspólnoty, towarzysząc jej członkom w nabożeństwie, spotkaniach, odpoczynku. Parafia, która jest szczególna poprzez swoją wielokulturowość i otwartość - to dom krakowskich ewangelików.

Ten kościół ostatnio został zaatakowany przez fundamentalistów najbardziej od Ewangelickiej parafii z Gdańska dostał, za to że Grupa Wiara i Tęcza oraz Parafia Ewangelicka w Krakowie, miało być spotkanie dotyczące homofobii, ale odbyło się tylko wczoraj koncert oraz ekumeniczną modlitwę o pokój.




Kościół św Stanisława Kostki w St. Louis



Kościół Middle Church



Metropolitan Community Church Toronto Kanada



Metropolitan Community Church of Washington DC



Sunshine Cathedral



Metropolitan Community Church Cathedral SunCoast, Floryda



Metropolitan Community Church



Audiencja Generalna Ojca Świętego Franciszka



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz