Marek Błaszczyk jest tatą trojga dorosłych dzieci, jedna z jego córek jest lesbijką. Od lutego Marek jest prezesem stowarzyszenia My, rodzice, skupiającego rodziców osób LGBT, wywodzących się z Akademii Zaangażowanego Rodzica (organizowanej od 6 lat przez Kampania Przeciw Homofobii)
W wywiadzie w najnowszej „Replice” Marek mówi m.in.: „Kościół, który pamiętam z lat PRL-u, lat mojej młodości, ma się nijak do dzisiejszego Kościoła, pełnego wściekłych, nienawistnych ludzi, którzy chcieliby robić krzywdę mojej córce. (…)
„Dziś, gdy znam wielu rodziców osób LGBT, widzę to jeszcze lepiej. Katolicyzm jest główną przeszkodą na drodze zaakceptowania nieheteroseksualności – czy to własnej, czy dziecka. Do samej wiary nic nie mam, ale „nauki” takiego np. księdza Oko są jak trucizna, której trzeba się pozbyć, bo ona blokuje samodzielne myślenie.”
"Stykamy się dość często z postawą: 'Powiedziałem ojcu tydzień temu i on niczego nie rozumie. Prawie się do mnie nie odzywa'. Wiemy, że trzeba rodzicowi dać trochę czasu. Coming out dziecka to prawie zawsze jest szok, nawet jeśli człowiek się domyślał wcześniej. (...)
A z drugiej strony, niektórzy rodzice są prawdziwymi mistrzami w niezauważaniu oczywistości. Dziecko nieraz daje tysiąc wskazówek. Komputer zostawiony, otwarty z jakąś gejowską czy lesbijską stroną, „Replika” leżąca na biurku niby przypadkowo... A rodzice nic. Taki 'mechanizm obronny'."
Na pytanie, czy ma problem z coming outem jako tata lesbijki: „Nie ma mowy, by powiedzenie tego było dla mnie problemem. Ja kilka miesięcy temu miałem operowanego raka. Ja naprawdę pierdolę to, czy komuś pasuje, że moja córka jest lesbijką, czy nie. Im jestem starszy, tym mam większego kręćka na punkcie wolności. Wyzwoliłem się z 'grzecznego chłopca' dawno temu.”
Cały wywiad z Markiem Błaszczykiem - do przeczytania w najnowszej "Replice", dostępnej już na allegro i w prenumeracie. Premiera numeru: 29 maja - i wtedy wysyłka do prenumeratorów/ek.
Miłość Nie Wyklucza: W programie "Kropce nad i" Rafał Trzaskowski (kandydat Platforma Obywatelska na prezydenta Warszawy) zapytany przez Monika Olejnik o to, czy udzieliłby ślubu parze tej samej płci powiedział:
"Związki partnerskie to kwestia praw obywatelskich (...). Bardzo bym chciał być pierwszym prezydentem Warszawy, który takiego ślubu mógłby udzielić."
Gdy Monika Olejnik zauważyła, że "związki partnerskie to nie ślub", odpowiedział: "Zacznijmy od związków partnerskich".
O ile nieodróżnianie związków partnerskich od równości małżeńskiej nie jest w Platformie niczym nowym, o tyle tak jednoznaczną deklarację jednej z "twarzy" tego ugrupowania można uznać za pewien postęp.
Dlatego zwracamy się do Pana Rafała Trzaskowskiego z propozycją spotkania i rozmowy o tym, co jako kandydat na prezydenta Warszawy może zaoferować społeczności LGBT+. Wbrew twierdzeniom niektórych kandydatów, programy samorządowe mogą i powinny uwzględniać potrzeby osób LGBT+ w planach działań i politykach miejskich.
Służymy radą, propozycjami konkretnych rozwiązań i przykładami dobrych praktyk z innych miast w Polsce i Europie. Na zachętę dodamy, że rozmawiamy już z innymi ugrupowaniami, startującymi w stołecznych wyborach samorządowych.
To są moje osobiste przekonania. Bardzo bym chciał być pierwszym prezydentem Warszawy, który mógłby udzielić ślubu parze homoseksualnej - powiedział w "Kropce nad i" poseł PO Rafał Trzaskowski i kandydat na prezydenta stolicy.
Pinksixty News wiadomości LGBT - Grupa odważnych działaczy Nigeryjczyków wyszła na ulicę, aby powiedzieć skończyć z prześladowaniami i licznych zabójstw LGBT Nigeryjczyków.
Protest przeciwko przemocy wobec osób LGBT został zorganizowany przez grupę Nigeryjczyków współpracujących z londyńską Fundacją działacza Bisi Alimi, który uciekł z Nigerii przed prześladowaniem.
Ksiądz katolicki w Karolinie Północnej odmówił dzieciom przyjęcia do szkoły katolickiej, ponieważ mają dwie mamy i rodzice są związku małżeńskim homoseksualnym.
Grupa więźniów transseksualnych z Malty, wygrała sprawę konstytucyjną przeciwko władzom więziennym, a sąd przyznał im 5 000 euro odszkodowania po orzeczeniu, że ich prawa zostały naruszone przez fakt, że byli źle traktowani i przetrzymywani w zły więzienia nie według ich płci.
Jodie Foster, powraca ekran kin po 5-letniej przerwie w najnowszym filmie Hotel Artemis, gra „Pielęgniarkę”. Jej misją jest zajęcie się kryminalistami w szpitalu dla przestępców. Projekt został napisany i wyreżyserowany Drew Pearce’a. Akcja Hotelu Artemis została osadzona w Los Angeles niedalekiej przyszłości.
Ronan Farrow gościł w programie James O'Brien, w tym nowym wywiadzie dziennikarz, który zdobył nagrodę Pulitzera, ma świetną rozmowę na temat swojej pracy, dorastania, edukacji i wielu innych rzeczy.
Don Lemon z CNN omawia, na temat ABC anulowania serialu "Roseanne" po rasistowskim poście Roseanne Barr, Lemon wyjaśnia, że problem wynika z normalizacji rasizmu w Stanach Zjednoczonych.
Sieć Starbucks zamknęła lokale na trzy godziny swoje kawiarnie w USA, by przeprowadzić "antyrasistowskie szkolenie" pracowników, z powodu rasistowskiego ataku.
Roseanne Barr, mówi że wina jej "wpadki rasistowskiej" przez leki, wiele osób oburzyło się jak nazwała byłą doradczyni Obamy "małpą".
Roseanne Barr, wmawia nie jest rasistką to tylko głupi żart. Teraz płaczę że jak kto mogą ją atakować, wielu jej zwolenników wmawiają to atak na konserwatywne poglądy, nawet namawiają do bojkotu ABC. Dziwni są być konserwatystą to znaczy jest rasistą? To obraża konserwatywny nie biały osób. Ona zwolniona nie za to jest konserwatywne poglądy, tylko za żarty rasistowskie.
Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowej
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz