sobota, 26 maja 2018

News: Karolina Hamer, Homofobia zabija, Shawn Mendes, Gay USA, Slang gejowski, Razem parada równości, Queer Eye ...


Według exit polls aż 68 procent Irlandek i Irlandczyków poparło w referendum wykreślenie z konstytucji tak zwanej Ósmej Poprawki, zrównującej prawo do życia płodu oraz ciężarnej kobiety.

Prezentujemy okładkę najnowszego, 73. numeru „Repliki”. Spogląda z niej Karolina Hamer, pływaczka, paraolimpijka, zdobywczyni ponad 150 medali, w tym srebrnych i brązowych na Mistrzostwach Europy i Świata, rekordzistka i mistrzyni kraju w sześciu konkurencjach pływackich.

Karolina robi – pierwszy w polskim zawodowym sporcie! – coming out. To dla nas zaszczyt, że właśnie w wywiadzie dla „Repliki”. „Gdy stwierdziłam, że jestem pewna mojej biseksualności i akceptuję ją, to puk puk puk - zapukałam do własnej głowy, a tam głos mówi: „Tyle mówisz o byciu sobą - jak jesteś taka mądra, to powiedz też, że jesteś bi, bo dlaczego nie?" Odpowiedziałam: „Dobra, ok!" Autentyczność daje moc. Hej, naprawdę, ludzie, szkoda życia!”

„Czasy nadeszły takie, że trzeba bronić praw kobiet, bronić praw LGBT. Bronić praw osób z niepełnosprawnościami, które wraz z rodzicami koczują ostatnio w Sejmie. Nie mogę siedzieć cicho. Muszę powiedzieć: ani kroku dalej. Wara od mojej wolności! Na mojej orbicie panowie w czarnych sukienkach są gdzieś daleko –nie mogą decydować o moim życiu, o mojej moralności. Zadecyduję sama.”

Karolina jest niepełnosprawna od urodzenia: „Lekarz podobno powiedział mamie, że mu kaktus wyrośnie, jeśli ja będę siedzieć. Takie było rozpoznanie. Z wczesnego dzieciństwa pamiętam tylko rehabilitację. Byłam jak górnik na nieustannej szychcie. Musiałam mocno zawalczyć, żeby wstać i zobaczyć, że świat jest barwny i fajny. I z tej różnorodności czerpię do dziś. Można powiedzieć, że przez pierwsze 30 lat życia byłam zajęta czymś istotniejszym niż miłość.”

„Musiałam mieć dwie poważne operacje na barki, słyszałam głosy, że „ta Hamer już się nie pozbiera". Zebrałam się w sobie, zaczęłam trenować tak, by się ziemia zatrzęsła. W ciągu roku zdobyłam jedenaście medali – m.in. Mistrzostw Świata i Europy”

„- Jesteśmy w piątej klasie, szykuje się wycieczka w góry. Wychowawczyni bierze mnie na bok: Karolina, niestety, to nie będzie miało sensu, nie chodzisz dobrze, będziemy łazić po górach, sama wiesz - więc nie jedziesz. Tymczasem klasa stwierdziła: Albo Karolina jedzie z nami, albo nie jedziemy w ogóle
- I co?
- No i pojechałam, a co? (śmiech) Podawali mi rękę, pomagali, chodziłam z nimi. (…) Ja mam ciągle potwierdzenia w życiu, że jak dajesz z siebie światu dobrą energię, to dostajesz zwrotkę. Wielu moich znajomych mówi, że ja nie mogę być niepełnosprawna od urodzenia, bo energia mnie rozsadza - zakładają często pewnie, że wyskoczyłam z trzeciego piętra na jakiejś zajebistej imprezie. (…)
Na jakimś poziomie zapominasz o tym. Koleżanki mi mówią – jaka niepełnosprawność? Po prostu ze mną się idzie wolniej i tyle."

"Z premedytacją używam słowa 'różnorodność', a nie 'inność'. Ja nie jestem inna - wszyscy są jakoś inni i to jest piękne. Jestem częścią różnorodności świata, która jest wartością samą w sobie. Jak ktoś chce mnie włożyć do jednej szufladki, to ja z niej wypadnę, bo jestem w wielu szufladkach jednocześnie."

"Jestem dobrą pływaczką, mogę być fajną kumpelą – ale ogród z napisem „seksualność" miałam jeszcze do zagospodarowania. To, że jestem kobietą, też stało się bardzo istotne. Pojawili się w moim życiu mężczyźni. Później uświadomiłam sobie, że jestem kobietą biseksualną."

"Moja specyficzność wynikająca z niepełnosprawności daje widoczność, ale też perspektywę i dystans. Ja zawsze odstawałam. To, że „odstaję" też seksualnie od tego, co najczęstsze, nie robi mi różnicy."

Ostatnio można Karolinę zobaczyć często na demonstracjach w obronie praw osób niepełnosprawnych. Cały wywiad z Karoliną Hamer - do przeczytania w najnowszej "Replice", dostępnej już na allegro i w prenumeracie. Premiera numeru: 29 maja - i wtedy wysyłka do prenumeratorów/ek.

„Wstajesz rano, szykujesz się do szkoły i już wiesz, że dziś ktoś, zupełnie bezinteresownie, spróbuje cię obrazić, upokorzyć, wyśmiać” czytamy w tekście Mike’a Urbaniaka napisanym tuż po śmierci 14-letniego Dominika z Bieżunia. 7 maja minęły trzy lata od dnia, w którym chłopiec odebrał sobie życie z powodu homofobicznej przemocy, której doświadczał przez lata. 70 proc. młodych osób LGBT ma myśli samobójcze, a połowa objawy depresji. Dlaczego tak się dzieje i czy istnieje jakikolwiek sposób, aby temu zapobiec?

Dominik był nastolatkiem, jak każdy inny. Miał marzenia, pasje, ulubioną muzykę i idoli, których stawiał sobie za wzór. Wyróżniał go wygląd – modna fryzura, kolorowe T-shirty i spodnie rurki. Tylko tyle wystarczyło, aby koledzy ze szkoły obrali sobie chłopca za cel ataków. „Pedał”, „ciota”, „zboczeniec” słyszał codziennie idąc szkolnym korytarzem. Przed homofobicznymi zaczepkami nie było ucieczki. Wystarczyło po szkole odpalić facebooka, aby już nie w realu, a w sieci być atakowanym przez rówieśników. Chłopiec szukał pomocy u dorosłych. Ci zawiedli – nikt nie zareagował. W końcu Dominik nie wytrzymał – powiesił się zostawiając list do matki, w którym napisał, że jest zerem. Dodał też, że ją kocha i że na pewno jeszcze się spotkają.

Takich Dominików jest znaczenie więcej. Odbierają sobie życie po cichu, a o prawdziwej przyczynie samobójstwa nierzadko nie wie nikt. Czasem bywa, że powód, dla którego nastolatek zdecydował się popełnić samobójstwo, znają najbliżsi, ale wolą o tym głośno nie mówić. Wstydzą się powiedzieć, że ich syn lub córka był gejem albo była lesbijka. Wstydzą się orientacji dziecka bardziej niż tego, że nie zrobili wystarczająco wiele, aby zapobiec tragedii. A niewykluczone, że gdyby nie wstyd i strach, które towarzyszą osobom LGBT od najmłodszych lat, skala samobójstw wśród młodych gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych byłaby o wiele niższa. Zgodnie z wynikami najnowszych badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii, Funację Trans-Fuzja i Lambdę Warszawa, blisko 70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, a połowa objawy depresji (dane za: Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015–2016 pod red. Magdaleny Świder i dr Mikołaja Winiweskiego). Dla porównania odsetek osób zmagających się z depresją dla ogółu społeczeństwa wynosi zaledwie 5 proc. Oznacza to, że skala problemu samobójstw i depresji wśród lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych jest porażając. Jaka jest tego przyczyna? Całość na Krytykę Polityczną.

Shawn Mendes, zapytany, jaką radę dałby innym mężczyznom hetero na temat, jak mogą wspierać społeczność LGBTQ: "Wystarczy być otwartym - patrzeć i słuchać. Dla mnie niesamowita była możliwość obserwowania mojej przyjaciółki i jej tranzycji (producentka Shawna - Terry Geiger - niedawno wyoutowała się jako trans kobieta - przyp. "Replika").

Gdy po raz pierwszy bez żadnego namysłu zwróciłem się do niej używając żeńskich końcówek i zaimków... to, jak na mnie wtedy spojrzała - ta absolutna radość w jej oczach - to zapamiętam na pewno.

A oczywiście nie można się stresować, trzeba sobie dać czas, by się dostosować, przyzwyczaić. W każdym razie przysięgam - gdyby tak każdy miał takiego przyjaciela czy przyjaciółkę, to w ogóle nie byłoby tematu."

Shawn jest naszym sojusznikiem od początku kariery. Dwa lata temu odpowiedział na plotki, że jest gejem, w ten sposób: "Wiem, że ludzie piszą o mnie: Po pierwsze, nie jestem gejem, po drugie, to nikomu nie powinno robić różnicy, czy jestem czy nie jestem. (...) Niefajnie jest zakładać czyjejś seksualności na podstawie tego, jak dana osoba mówi czy w jaki sposób się zachowuje.

Absolutnie nie wkurza mnie, jeśli ludzie mówią, że jestem gejem. Gdybym był, nie miałbym problemu z tym. Wkurza mnie tylko to, że ludzie piszą , myśląc, że mi tym dokopią - jakby w byciu gejem było coś złego. Wiem, kochani, że 99% z Was nie myśli w ten sposób, a temu 1%, który tak myśli, chciałbym powiedzieć: dorośnijcie." - Replika


Pinksixty News wiadomości LGBT - Szef ONZ ds. Praw człowieka Andrew Gilmour walczy z twierdzeniami, że prawa osób LGBTQ są ​​częścią "zachodniej agendy". Przemawiając podczas konferencji The Economist - Pride and Prejudice w Londynie, Andrew Gilmour, stwierdził, że prawa LGBTQ dokonały ogromny postęp w ciągu ostatnich 10-15 lat, na Zachodzie, ale są kraje w wielu częściach świata, nie jest tak kolorowo.

"Zawsze łatwo jest powiedzieć. Agenda praw człowieka jest agendą zachodnią, która nie jest" - powiedział - "[ale] niektóre rządy są bardzo zainteresowane rozpowszechnianiem tego mitu". (Metro Weekly)

28-letnia transpłciowa kobieta Gigi Pierce została znaleziona martwa w poniedziałek wieczorem przez policję w Portland z powodu śmiertelnej rany postrzałowej.

Rada Federalna Szwajcarii zaproponowała, aby ułatwić szwajcarskim mieszkańcom zmianę płci w oficjalnych rejestrach.

Zgodnie z proponowaną nową ustawą każda osoba, która jest przekonana, że ​​nie należy do płci wpisanej do urzędowego rejestru cywilnego, może zwrócić się do urzędnika stanu cywilnego o zmianę swojego statusu.

Drugi sezon "Queer Eye" Netflixa programu z udziałem "Fab Five" odbędzie premiera 15 czerwca, wywiad z chłopakami na Entertainment Weekly.




Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV



BBC Newsnight na temat sekcji 28 wprowadzono 30 lat temu która zakazywało mówienie na lekcji o homoseksualizmie. Rozmawia miedzy innymi dziennikarz Matthew Todd - przez wiele lat był redaktorem magazynu Attitude, opowiada jak żyło się za czasów z sekcją 28 wprowadzoną przez rząd  Margaret Thatcher'


Partia Razem zaprasza na paradę równości. Razem wywalczymy równe prawa! Zapraszamy do bloku Razem w Warszawie na Parada Równości 2018. Będzie platforma z muzyką i nasze kolorowe rycerki i rycerze równości. W tym roku przed marszem zapraszamy także do naszego stoiska w Miasteczku Równości pod PKiN!


W bardzo interesującym nowy klip Into trzech starszych gejów na temat slangu młody gejów i proszeni są o reakcję co myślą o dzisiejszym slangu nowego pokolenia gejów.

Takie słowa jak “Bussy”, “Bop”, “Beat for the Gods”, “Extra”, “F#ck My Drag Right”, “Gayby”, “Gayce”, “Yasss”, “Kiki”, “Miss Vanjie”, “Werk”, “Slay”, and “Okurr”.



Była posłanka Nowoczesnej, działaczka na rzecz praw człowieka oraz matka i żona Joanna Schoering-Wielgus była gościem kolejnego odcinka "Jej Perfekcyjność zaprasza na drinka".


Kanał publiczna PBS, na temat historii słowa "gej", skąd pochodzi, patrząc na wczesne zastosowania i kiedy przekształciło się w związane z orientacją seksualną.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz