niedziela, 5 lutego 2017

Pierwsze małżeństwo jednopłciowe w Kościele Norweskim


W Norwegii po uchwaleniu przez synod kościoła luterańskiego nowej reguły dla małżeństw jednopłciowy, odbył się pierwszy ślub pary gejów w kościele.

Benjaminsen i Skjelnæs są razem 36 lat. Uroczystość odbyła się w nocy, z wtorku na środę w Eidskog Kościele, Pastorka Bettina Eckbo - osobiście błogosławiła ich związek.

Kristin Gunleiksrud Raaum szefowa Rady Kościoła, walczyła długo żeby w końcu zmiany odbyły w kościele Norweskim.

- To wspaniałe, że Kjell i Erik wreszcie pozwolono im powiedzieć sakramentalne tak w Kościele norweskim. Oni czekali zbyt długo. Jest nas wielu, którzy cieszą się z nimi. Chcę im pogratulować w ten dzień i życzymy powodzenia w życiu i miłości."

Kościół Norwegii to kościół protestancki w tradycji ewangelicko-augsburskiej. Formalnie należy do niego 73 proc. mieszkańców tego kraju. Liturgia przewidująca śluby par jednopłciowych w 2014 roku została odrzucona przez najwyższą władzę instytucji, czyli synod Kościoła Norwegii. Jednak 30 stycznia stosunkiem głosów 83 do 29 przyjęto zmiany korzystne dla par homoseksualnych, które chcą zalegalizować swój związek.

Co prawda zgodę na udzielanie ślubów gejom i lesbijkom wydał już poprzedni synod, który zebrał się w 2016 roku, ale Kościół Norwegii musiał jeszcze przygotować zmiany w liturgii umożliwiające zawieranie takich związków.

Dzięki tej decyzji Kościół Norwegii dołączył do kościołów protestanckich w Szwecji, Danii i Francji, które już od lat udzielają ślubów parom jednopłciowym.

– To dzień, gdy nasze modlitwy i marzenia się spełniły – powiedział lider liberalnej frakcji w Kościele Norwegii Gard Sandaker-Nilsen, który sam jest homoseksualistą. (Strajk.eu/kirken)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz