"Żadnego narodu nie można uznać za przestępców, a żadnej religii za terrorystyczną" - napisał papież Franciszek w przesłaniu na obrady ruchów ludowych w mieście Modesto w Kalifornii w USA. "Nie istnieje terroryzm chrześcijański ani żydowski czy islamski" - dodał. "Przeciwstawiając terrorowi miłość, pracujemy na rzecz pokoju" - oświadczył Franciszek w orędziu ogłoszonym w piątek przez Watykan.
Papież przestrzegł przed postępem "dehumanizacji" życia społecznego, która, jak wskazał, polega na "obojętności, hipokryzji i nietolerancji". "Żaden naród to nie kryminaliści, przemytnicy narkotyków czy sprawcy przemocy" - podkreślił. Jak zauważył, "są fundamentaliści i sprawcy przemocy we wszystkich narodach i religiach, którzy umacniają się za sprawą nietolerancyjnych uogólnień, karmią się nienawiścią i ksenofobią".
"W zglobalizowanym społeczeństwie istnieje elegancki styl patrzenia z boku, który się stale powtarza; pod pozorem politycznej poprawności i ideologicznych mód patrzy się na cierpiącego, nie dotykając go, pokazuje się go na żywo, a nawet wygłasza się przemówienie pozornie tolerancyjne i pełne eufemizmów, ale nie robi się nic konkretnego, by wyleczyć rany społeczne czy stawić czoła strukturom pozostawiającym tylu ludzi na ulicy" - napisał Franciszek. Jego zdaniem takie postawy to "hipokryzja" i "moralne oszustwo". (...) - Gazeta.pl
Katedra Hope
Przedwiośnie - 2. niedziela przed Postem - I mówił: Tak jest z Królestwem Bożym, jak z nasieniem, które człowiek rzuca w ziemię. (Mk 4,26)
Kościół Middle Church
Metropolitan Community Church Liturgia
Metropolitan Community Church Boston
Metropolitan Community Church Cathedral SunCoast, Floryda
Kościół św Stanisława Kostki w St. Louis
Zniszczenie rodzin i narodów rozpoczyna się od małych zawiści i zazdrości, trzeba więc od razu odrzucić urazy, które niszczą braterstwo – mówił Papież na Mszy w Domu św. Marty. Odniósł się do czytania z Księgi Rodzaju, które opowiada dzieje Kaina i Abla. To historia braterstwa, które kończy się zniszczeniem. Zaczyna się od małej zazdrości. Grzech, który później Kain popełni, skrył się za tym uczuciem i rósł. W ten sposób rośnie nieprzyjaźń między nami i niszczy więzy braterskie – zauważył Papież. A potem powoli mamy obsesję na tym punkcie, czujemy się prześladowani przez to zło, które rośnie coraz bardziej.
Trzeba strzec pokoju i nie tylko strzec, ale każdego dnia własnoręcznie go tworzyć. W ten sposób będziemy potrafili wprowadzić go na całym świecie. Papież mówił o tym podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Obyśmy mogli wreszcie powiedzieć: „Na świecie skończyła się wojna” – życzył Franciszek. W homilii nawiązał do czytania z Księgi Rodzaju o zakończeniu potopu. Błogosławiąc Noego i jego potomstwo, zawierając z nimi przymierze, Pan Bóg wypowiedział m. in. takie słowa: „Jeśli ktoś przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga”.
„Od najmłodszych lat uczono nas, że niedobrze się przechwalać. I słusznie, bo chlubienie się tym, czym jesteśmy, czy też tym, co posiadamy, zdradza nie tylko pychę, ale także brak szacunku wobec innych”. Tymi słowami Franciszek rozpoczął na audiencji ogólnej kolejną katechezę o chrześcijańskiej nadziei. Zwrócił uwagę, że mimo to św. Paweł w Liście do Rzymian paradoksalnie zachęca, żeby się chlubić. Najpierw pisze, że dzięki Chrystusowi „uzyskaliśmy przez wiarę dostęp do tej łaski, w której trwamy i chlubimy się nadzieją chwały Bożej”.
Do tego, by nie obrażać drugiego, nie patrzeć pożądliwym wzrokiem na kobietę bliźniego i nie przysięgać, zachęcał Papież wiernych zebranych na Placu św. Piotra. W rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” nawiązał do czytanej 12 lutego Ewangelii, stanowiącą dalszą część „Kazania na Górze”. Pan Jezus pragnie pomóc tym, którzy Go słuchają, w lepszym zrozumieniu Prawa Mojżeszowego.
Naszym obowiązkiem jest czynić sprawiedliwość, ale nie wolno nam mścić się czy w żaden sposób podsycać zemstę, jako wyraz nienawiści i przemocy - powiedział papież Franciszek w niedzielę zwracając się do wiernych zebranych w południe na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.
Metropolitan Community Church Cathedral SunCoast, Palm Beaches, Floryda
Bliskie spotkania - Nadopiekuńczość
Tweet