Papież Franciszek w przesłaniu do amerykańskiego jezuity księdza Jamesa Martina, duszpasterza osób LGBT napisał, że Bóg "zbliża się z miłością do każdego ze swoich dzieci, do wszystkich i do każdego z nich". Kapłan opublikował list na profilu na Twitterze.
O liście poinformował też watykański portal Vatican News. List napisany odręcznie po hiszpańsku został wystosowany przez Franciszka z sobotniej okazji debaty online na temat duszpasterstwa osób LGBT.
Serce Boga, dodał papież, "jest otwarte dla wszystkich i dla każdego. On jest Ojcem". Jak zaznaczył, styl Boga charakteryzują trzy cechy: "bliskość, współczucie i czułość".
"To w ten sposób zbliża się do każdego z nas. Myśląc o twojej pracy duszpasterskiej, widzę, że stale starasz się naśladować ten styl Boga. Jesteś kapłanem dla wszystkich mężczyzn i kobiet, tak, jak Bóg jest Ojcem wszystkich. Modlę się, abyś dalej to robił, będąc bliskim, współczującym i z wielką czułością" - napisał papież do księdza Martina.
Następnie podziękował mu za jego gorliwość duszpasterską oraz "zdolność do tego, by być blisko ludzi, z tą bliskością, jaką miał Jezus i która odzwierciedla bliskość Boga".
"Modlę się za twoich wiernych, twoje stado i tych wszystkich, których Bóg powierza twojej opiece, abyś ich chronił i sprawił, by wzrastali w miłości do naszego Pana Jezusa Chrystusa" - zakończył list papież - onet.pl
Martin, duszpasterzując i publikując książki nawołujące do otwarcia Kościoła na osoby LGBT, publicznie nie podważa katolickiego nauczania, że ideałem dla katolickiego geja byłaby abstynencja. Jednak zajmując się wiernymi należącymi do mniejszości seksualnych, służy też parom, co wedle jego tradycjonalistycznych krytyków wprowadza „zamieszanie” czy nawet „zgorszenie”. Amerykański Kościół jest od dość dawna tak mocno zaangażowany w wojny polityczno-kulturowe, że bez wątpienia znajdą się biskupi, którzy postawią te same zarzuty samemu Franciszkowi.
Bilans nieraz ostrzegającego przed zagrożeniami ideologii dżender papieża Franciszka w sprawie LGBT+ jest bardziej skomplikowany. Półtora tygodnia temu Stolica Apostolska, powołując się na konkordat z Włochami, przekazała włoskiemu ambasadorowi notę domagającą się zmian w poselskim projekcie ustawy wymierzonej w homofobię, którą zatwierdził już Senat. Prawo jest debatowane w izbie niższej. Włoski episkopat poniósł całkowitą porażkę w lobbowaniu wśród parlamentarzystów (projekt ma poparcie 60 proc. ankietowanych Włochów), więc sięgnął po pomoc Watykanu. A ten argumentuje, że przyjęcie prawa zrodzi m.in. dla katechetów ryzyko kar za nauczanie o rodzinie w duchu doktryny katolickiej, co uderzałaby w wolność Kościoła zagwarantowaną przez Mussoliniego w traktatach laterańskich.
Taka próba interwencji na gruncie prawa międzynarodowego spotkała się z życzliwością współrządzącej Ligi Matteo Salviniego, lecz odrzucił ją premier Mario Draghi oraz centrolewica. „Włochy nie są kolonią państwa kościelnego” – powtarzali nawet niektórzy mainstreamowi publicyści.
Te mieszane sygnały z ostatnich dni wpisują się w stały wzorzec pontyfikatu Franciszka, który jeszcze bardziej zaciemniają wewnętrzne gry w kurii rzymskiej – nie zawsze, a na pewno nie w całości pomocnej w szerzeniu przesłania papieża.
Kongregacja Nauki Wiary w 2003 r. nakazała katolikom sprzeciwiać się jakimkolwiek formom prawnego uznania związków homoseksualnych. Watykan wedle oficjalnych dokumentów nadal zaleca, by nie pozostawali obojętni nawet tam, gdzie państwo wobec związków homoseksualnych zaledwie „przyjmuje politykę faktycznej tolerancji, niepociągającej za sobą ustawodawstwa”. I w takich przypadkach należy, zdaniem Kongregacji Nauki Wiary, wyraźnie podkreślać „niemoralność tego typu związków”, a także „przypominać państwu o konieczności utrzymania zjawiska w granicach”, by „nie stanowiło zagrożenia dla moralności społecznej” i „nie narażało młodych pokoleń na błędne koncepcje płciowości”.
Zresztą Kongregacja Nauki Wiary zaledwie trzy miesiące temu – to kolejny przykład różnorodnych przesłań pontyfikatu – potwierdziła, że księżom nie wolno błogosławić związków homoseksualnych, bo mogłoby to rodzić analogie do ślubów kościelnych. Co nie przeszkadza wielu księżom w Europie Zachodniej kontynuować tej praktyki, a przykładowo urzędujący belgijski biskup Antwerpii Johan Bonny regularnie nawołuje do jej oficjalnego wprowadzenia do Kościoła.
Co zatem Franciszek myśli naprawdę? Papież nie zmienia oficjalnego teologicznego nauczania Kościoła o małżeństwie i seksie, ale duszpastersko dokonuje wyłomu, który zaczął się od pytania: „kimże ja jestem, żeby ich osądzać?” z 2013 r. Dla jednych była to „tylko” parafraza katechizmu (orientacja nie jest grzechem, ale wymogiem jest wstrzemięźliwość), dla innych – duża zmiana dyskursu o ludziach LGBT+. W filmie „Francesco” opowiedziano historię pary włoskich homoseksualistów (żyjących razem od 30 lat), którzy wychowują trójkę przybranych dzieci. Jeden z nich napisał do Franciszka o rozterkach, czy zaprowadzić do parafii dzieci, które chcą wychowywać na katolików. Papież – znów bez dokonywania czy ogłaszania jakichś nowych doktrynalnych rozstrzygnięć – oddzwonił do autora listu z zachętą, by jak najbardziej wejść z dziećmi w życie parafii, choć zarazem przygotować się na głosy sprzeciwu.
Dla katolików na Zachodzie te papieskie półcienie mogą już niewiele znaczyć, niecierpliwić albo po prostu rozczarowywać, ale – jak przy okazji filmu Afineevskiego tłumaczył James Martin – „to duża sprawa w takich miejscach jak Polska, gdzie niektórzy biskupi są zjadliwie przeciwni LGBT, albo Uganda, gdzie biskupi stoją po stronie praw kryminalizujących homoseksualizm” (...) Tygodnik Polityka.
W naszym kraju o królu Prus Fryderyku II nie wspomina się zbyt ciepło - był w końcu jednym ze sprawców rozbioru Polski. Z perspektywy Prus był jednak wybitnym władcą, któremu nie bez przyczyny nadano przydomek "Wielki". Fryderyk był również, jak wskazują liczne źródła, wielbicielem męskiej urody. W czasie panowania nawiązywał liczne romanse z żołnierzami, dworzanami i gośćmi swojego pałacu.
Skąd się biorą obsesje i fobie duchownych związane z “nieczystością”? Jak rozmawiać z dziećmi i czego możemy się od nich nauczyć? Co nauczanie Kościoła o seksie ma wspólnego z nauką? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedział Arturowi Nowakowi typowany na przyszłego ministra edukacji Przemysław Staroń, który na brednie Czarnka ma prostą receptę. Zapalmy w tym kraju światło.
Ashley Diamond, transpłciowa kobieta, spędziła ostatnią dekadę w męskich więzieniach w Georgii. Teraz pozywa Departament Więziennictwa stanu Georgia o przeniesienie do zakładu dla kobiet.
Czy akt miłosny jest aktem twórczym? Dyrektor wydawnicza „Vogue Polska” Hanna Rydlewska i jej goście – Barbara Baran, Pola Dwurnik i Michał Pozdał – rozmawiają o relacji między sztuką a seksem.
- Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus. Szefa resortu zdrowia zapytano też o ewentualną płatność za szczepienie przeciwko COVID-19 - gazeta.pl.
Queer News Tonight
Można łączyć różnego typu szczepionki przeciwko COVID-19, takie jak Pfizer i AstraZeneca. Daje to wysokie stężenia przeciwciał bez wzrostu ryzyka niepożądanych działań poszczepiennych - twierdzi, powołując się na najnowsze badania, dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej - gazeta.pl
Australijscy przywódcy organizują nadzwyczajne spotkanie – ponieważ w całym kraju pojawiają się nowe przypadki koronawirusa. Kilka miast nałożyło objęta lockdownem i wprowadziło obowiązek noszenia masek. Eksperci twierdzą, że obecna epidemia jest najpoważniejsza od początku pandemii.
Kanada przeżywa jedną z najgorętszych fal upałów w historii. W Lytton w Kolumbii Brytyjskiej słupki rtęci w termometrach w niedzielę sięgnęły 46,6 stopni Celsjusza, bijąc 84-letni rekord. Natomiast meteorolog Scott Dunan podał na Twitterze, że w poniedziałek było jeszcze cieplej - 47,9 st. C. Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Pogoda/Rekordowe-upaly-w-Kanadzie.-Cieplna-kopula-nad-Ameryka-Pln.-ponad-40-stopni-Celsjusz - Radio Zet
Chrześcijański obóz w Illinois doprowadził do co najmniej 85 przypadków wirusa covit wśród nastolatków i dorosłych pracowników, a także do innych na pobliskiej konferencji, powiedział w poniedziałek Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois. Dwie epidemie miały miejsce w hrabstwach Schuyler i Adams.
NBC Nightly News
Były prezydent Trump rozpoczął publiczną kampanię przeciwko Alaski senator Lisie Murkowski, za to jest przeciwko niemu.
— Malawi Human Rights Commission (@HumanRightsMW) June 26, 2021
Na ulicach Lilongwe, stolicy Malawi, około 50 członków społeczności LGBTQ+ maszerowało z tęczowymi flagami, skandując „Viva LGBTI”. Na koszulkach pojawiły się zwroty takie jak „najpierw miłość”, czy „duma jednoczy świat”.
Ze względu na brak postępów w zakresie praw LGBTQ+ w Malawi uczestnicy demonstracji nosili maski, aby chronić swoją tożsamość. Organizatorzy skorzystali również z okazji, aby dostarczyć petycję do prezydenta Lazarusa Chakwery wzywającą rząd do uchylenia przepisów kryminalizujących związki osób tej samej płci.
Homoseksualizm jest nadal kryminalizowany w Malawi, a obywatelom nieheteroseksualnym grozi aresztowanie i więzienie. W przypadku przyłapania na uprawianiu homoseksualnego seksu grozi 14 lat więzienia i 5 lat w przypadku kobiet. Jednak w 2012 roku prezydentka Joyce Banda zawiesiła wszystkie prawa kryminalizujące homoseksualizm.
Obecny minister sprawiedliwości, Titus Mvalo, potwierdził, że przepisy pozostają w mocy, ale Komisja Praw Człowieka w Malawi przeprowadza badania nad możliwą legalizacją małżeństw osób tej samej płci.
Uczestniczy z Malawi Pride rozmawiali z The Guardian i wyjaśniali, dlaczego parada jest tak ważna dla ich społeczności. 29-letni Andreas powiedział: „Czuję się bardzo szczęśliwy, że mogę być tego częścią. Bycie gejem w Malawi jest trudne i wymaga dużo odwagi, aby być otwartym tak jak ja."
„Przeżyłem wiele, łącznie z obelgami i dyskryminacją. Mam szczęście, że mam kochającą rodzinę, która zaakceptowała mnie taką, jaki jestem.”
30-letni Chrispine ujawnił, i został wyrzucony z domu rodzinnego za swoją seksualność. „Było mi ciężko, ponieważ nikt nie chciał się ze mną przybywać. Byłem naprawdę przygnębiony” – powiedział. „Nawet w przestrzeni politycznej nie jestem reprezentowany i nie mogę zabierać głosu. Myślę, że to historyczny moment, za którym tęskniliśmy. Wiem, że w przeszłości nie bylibyśmy w stanie tego zrobić”.
Martha Chijoz, która reprezentowała podczas na paradzie Malawi Human Rights Commission, dodała: „Wiemy, że istnieje wiele nieporozumień na temat społeczności LGBTI. Są istotami ludzkimi i zasługują na prawa jak każda inna osoba. Społeczność jest bardzo dyskryminowana, dlatego kładziemy szczególny nacisk na podnoszenie świadomości”.
28 czerwca 2021 roku, mijają 52 lata od zamieszek w nowojorskim barze Stonewall Inn - często uznawanych za symboliczny początek współczesnego ruchu emancypacji osób LGBT+ w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Z tej okazji przypominamy nasz tekst o tym, co dokładnie wydarzyło się w 1969 roku w Nowym Jorku:
“Bar Stonewall Inn w Greenwich Village był jednym z nielicznych miejsc, oferujących namiastkę bezpieczeństwa dla najbardziej marginalizowanych grup ze społeczności, którą później nazwano LGBT: drag queens, osób transpłciowych i bezdomnej młodzieży. Zgodnie z ówczesnym amerykańskim prawem, nowojorska policja regularnie dokonywała nalotów na Stonewall, które często kończyły się aresztowaniami.
Jednak 28 czerwca 1969 roku, gdy w Stonewall pojawili się mundurowi, osoby obecne w lokalu stawiły opór. Według relacji osób obecnych na miejscu, goście najpierw nie pozwolili się wylegitymować, co wywołało konsternację policji, przyzwyczajonej do uległości bywalców baru. Gdy przed lokalem zaczął zbierać się coraz większy tłum, funkcjonariusze wezwali posiłki. W którymś momencie, gdy jedna z ciągniętych do radiowozu drag queens odpowiedziała na poszturchiwania policjanta uderzeniem torebki, a inny policjant uderzył jedną z lesbijek pałką w głowę, ktoś krzyknął „gay power!”.
Tłum ruszył na policję. Doszło do zamieszek.
W ciągu kolejnych kilku dni nie tylko bar Stonewall Inn, ale cała Christopher Street zmieniła się w „wolną strefę”, w której tłum, liczący już kilka tysięcy osób LGBT+, przez lata wyszydzanych, zastraszanych i brutalnie wykluczanych, powiedział: dość!
Pojawiły się ulotki wzywające do odzyskania przestrzeni publicznej i stworzenia bezpiecznych miejsc. Narodziło się nowe pokolenie aktywistów i aktywistek, którzy nie mieli zamiaru pokornie znosić przemocy, życia w ciągłym strachu przed ujawnieniem. Na opresję opartą na wmówionym poczuciu wstydu, odpowiedzieli hasłem wzywającym do dumy: Gay Pride.
Rok później, na pamiątkę wydarzeń w Stonewall Inn, w Nowym Jorku, Los Angeles i Chicago przeszły pierwsze marsze Gay Pride. Już w kolejnym roku demonstracje odbyły się również w Bostonie, Dallas i Milwaukee oraz – co istotne – w Londynie, Paryżu, Berlinie Zachodnim i Sztokholmie. Narodził się ruch sprzeciwu wobec opresji i działania na rzecz emancypacji osób, które dziś opisujemy skrótem LGBT+.
Pytając o sens Parad czy Marszy Równości, które od lat odbywają się także w Polsce, warto wspomnieć o ich korzeniach. Dlaczego ludzie wyszli i wciąż wychodzą na ulice? Bo osoby LGBT+ były i są bite, mordowane i dręczone. Tak wtedy, jak i dziś boją się i popełniają samobójstwa. Nie tylko w USA, czy na Bliskim Wschodzie, ale także tutaj, w Polsce.
Pamięć o Stonewall może być też dla nas źródłem siły i świadomości tego, że jako osoby LGBT+ możemy być społecznością złączoną nie przekonaniami, sposobem życia, czy nawet wyglądem – w tych obszarach jakże często się różnimy – ale wspólnotą doświadczeń i solidarnością w powiedzeniu jednego słowa: dość!”
Walka o równe prawa i akceptację dla osób LGBT+ nie zaczęła się w Stonewall, to jasne, jednak wydarzenia z czerwca 1969 roku są jednym z najbardziej wyrazistych przykładów siły społeczności biorącej sprawy w swoje ręce i jednoczącej się by dać opór opresji. Kiedy na całym świecie obserwujemy wzrost transfobii a w krajach Unii Europejskiej wprowadzane są legislacje cenzurujące istnienie osób niecis i niehetero, szczególnie ważne jest sięganie pamięcią w przeszłość. Naszą siłą jako społeczności jest wspólnota - korzystajmy z niej i ją współtwórzmy.
Walka o prawa osób LGBTQI+ rozpoczęła się ponad pół wieku temu w Nowym Jorku. Nalot policji na gejowski bar Stonewall Inn w czerwcu 1969 r. wywołał zamieszki. Rok później ulicami Manhattanu przeszła pierwsza parada Gay Pride.
Od 1970 r. czerwiec uznawany jest za Miesiąc Dumy Równości. W wielu krajach społeczność LGBTQI+ obchodzi Christopher Street Day, którego nazwa pochodzi od ulicy, na której znajduje się Stonewall Inn.
Demonstranci upamiętniają rocznicę, kiedy LGBTQ wyszli na ulice, by walczyć o swoje prawa. W tamtych czasach chcieli uwolnić się od skazy nielegalności, którą społeczeństwo narzuciło na ich orientację seksualną.
Chcieli być sobą i nie być już zmuszani do życia na marginesie społeczeństwa. Podczas zamieszek w Stonewall w zamieszkach brały udział dzieci ulicy, mieszkańcy, lesbijki, geje i drag queens. Z tego incydentu wyrósł ruch, który zmienił społeczeństwo na przestrzeni dziesięcioleci, przynajmniej w zachodnich demokracjach. Niemniej jednak walka jest daleka od zakończenia, a homoseksualizm wciąż jest w niektórych krajach piętnowany.
Stonewall ponad 50 lat: Pół wieku po zamieszkach w Stonewall w Nowym Jorku członkowie społeczności LGBT+ opowiadają swoje historie. Zamieszki w Stonewall były pamiętnym punktem zwrotnym w historii LGBT+, aktem oporu, który doprowadził do corocznych parad równości na całym świecie. Jednak wielu członków LGBT+ do dziś spotyka się z dyskryminacją i przemocą.
Smithsonian Channele dokument o zamieszka Stonewall
Pojawił się podczas rozdania nagród BET 2021, by wykonać „Montero (Call Me By Your Name)”. Ubrany w złoty strój egipskiego faraona z wizerunkiem sfinksa za plecami, Lil Nas X dał występ inspirowany teledyskiem do „Remember The Time” Michaela Jacksona.
Pod koniec swojego występu przeniósł swój dynamiczny występ na inny poziom, kiedy pochylił się i pocałował jednego ze swoich męskich tancerzy po raz pierwszy na scenie BET Awards, był pocałunek gejowski.
Lil Nas X i Tyler, The Creator wspólne zdjęcie dwóch ikon
Występ Tyler the Creator zaśpiewał ‘LumberJack’ podczas gali BET Awards
Miley Cyrus i duet country Brothers Osborne łączą siły na specjalnym, muzycznym wydarzeniu Pride. Miley Cyrus prezentuje Stand by You, TJ Miley i Brothers Osborne połączyli siły, by stworzyć optymistyczny i inspirujący cover klasycznego utworu Pata Benatara „We Belong”. Odpowiednim hymnem biorąc pod uwagę cały temat koncertu jest świętowanie inkluzywnego charakteru Miesiąca Dumy!
Oprócz braci Osborne, do Miley dołączą także inni celebryci – i sojusznicy LGBTQ+ – tacy jak Mickey Guyton, Little Big Town, Maren Morris i Orville Peck
Legenda Broadwayu, Jerry Herman, jego piosenka „I Am What I Am”, przewodnią o miłości do siebie w swoim przeboju Broadwayu z 1983 roku, La Cage aux Folles. Wideo klip odkrywa na nowo słynne ikony z musicali z Broadwayu – ale w odważnych odcieniach queerowych kolorów.
Gejowski kowboj piosenkarz Orville Peck połączył siły z „Królową Country Popu”, Shanią Twain, aby nakręcić bardzo przyjazny dla osób LGBTQ teledysk country, w którym kluczową rolę odgrywa filmowiec i ikona gejów John Waters.
„Legends Never Die” zawiera występy kilku innych postaci, które mogą być znane publiczności LGBTQ, w tym Jaida Essence Hall, zwyciężczyni 12. sezonu RuPaul Drag Race; Miss Toto Clermont, performerka i kulturystka z Chicago; Rebecca Brosnan, aktorka i influencerka modowa; i model Zachariah Shaw.
Kolejną piosenką z Show Pony jest jego niesamowita wersja „Fancy”, ballada z 1969 roku, którą po raz pierwszy zaśpiewała Bobbie Gentry, a później zaśpiewała ją Reba McIntire i inni, o dziecku o imieniu Fancy, którego matka potrzebuje pieniędzy.
Z okazji Miesiąca Dumy i Pride Weekendu z "Vogue Polska" rozmawiamy z członkami społeczności LGBT. Mówią nam o tolerancji i wyzwaniach, opowiadają o miłości i planach na przyszłość.
Raperka i aktorka Queen Latifah odbierając nagrodę za całokształt twórczości na BET Awards. Wykorzystała większość przemówienia, aby podziękować Bogu, swojej matce, BET i jej rapowym „siostrom” oraz podkreślić piękno czarnej społeczności. Dodatkowo życzyła szczęśliwej dumy.
Queen Latifah zawsze była bardzo prywatna w swoim życiu osobistym i nigdy nie mówiła o swojej seksualności pomimo plotek, że jest osobą LGBTQ.
Wcześniej powiedziała New York Times: „Nie mam problemu z dyskusją na temat LGBT, ale mam problem z dyskusją o moim życiu osobistym." (PinkNews)
LGBT osoby w Senegalu stawiają czoła wyzwaniom prawnym. Senegal wyraźnie zakazuje aktów seksualnych osób tej samej płci, a w przeszłości ścigał mężczyzn oskarżonych o homoseksualizm. Osoby LGBT spotykają się z rutyną dyskryminacja w społeczeństwie i żyć w strachu.
Duma - Pride nie musi dotyczyć tylko aktywizmu i rozrywki, ale obejmuje wszystko, co reprezentuje społeczność LQBTQ+. Joshua Johnson z NBC opowiada, z czego jest dumny w tym miesiącu.
Jonathan Capehart dzieli się swoimi przemyśleniami na temat „Duma Białego Domu” oraz znaczenia prezentowania reprezentacji jak może to zmienić spojrzenie ludzi na społeczność LGBTQ+.
Premier Luksemburga Xavier Bettel jest zakażony koronawirusem - poinformowano w niedzielę wieczorem. Polityk był obecny na dwudniowym szczycie Unii Europejskiej, podczas którego miał styczność z szefami rządów i głowami innych państw, w tym z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - TVN24
- Ci ludzie wychodzą na ulicę, w wulgarny sposób obrażają katolików, zachowują się obscenicznie i to ma być w porządku? Natomiast gdy nasza strona mówi, że to nie jest zachowanie normalne, a wręcz demoralizujące, to wtedy się okazuje, że jesteśmy wrogami świata postępu i równości. Tak być nie może - powiedział o społeczności LGBT Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki w rozmowie z tygodnikiem "Sieci". Minister tłumaczył też, jak mają wyglądać zmiany w prawie oświatowym - onet.pl
- Jestem zwolennikiem twardych działań. Trzeba w końcu postawić twardą tamę aktywizmowi LGBT – stwierdził w programie "Onet Rano." Janusz Kowalski, pytany o ewentualne wprowadzenie wzorem Węgier ustawy zakazującej propagowania homoseksualizmu w szkołach. - Absolutnie zagłosuję za tym, żeby chronić seksualność dzieci, a aktywiści LGBT nie mieli prawa wejścia do polskich szkół – powiedział polityk Solidarnej Polski w rozmowie z Januszem Schwertnerem - onet.pl
Tę liberalne media dają platformę dla homofobów, rasistów, po co taki promować tacy fanatyków ekstremistów.
Dlaczego piss i katoliban prowadzą kampanię nienawiści wobec społeczności LGBTQ? Jest to oczywiste. Krótko mówiąc, gdyby tego nie robili, ludzie zaakceptowaliby różnorodność orientacji seksualnych i Polska stałaby się krajem akceptacji społeczności i praw osób LGBTQ. Spójrzmy, jak to działa, na przykładzie USA.
Sześć lat po legalizacji małżeństw jednopłciowych w USA przez Sąd Najwyższy (26 czerwca 2015) SIEDEMDZIESIĄT procent Amerykanów akceptuje je. Wśród Demokratów jest to 83%, wśród niezależnych 73%, a wśród amerykańskiego pissu (Republikanów) 55%.
Ta ogromna akceptacja dla małżeństw jednopłciowych jest WYŻSZA niż dla zmiany klimatu (68%) i aborcji (47%). Ludzie zgadzają się z tym, że „miłość to miłość”, bardziej niż wierzą, że naszej planecie grozi podnoszenie sie temperatury, topnienie lodowców itp!
Temat małżeństw homoseksualnych był paliwem wyborczym w kampanii prezydenckiej Republikanów w 2004 roku (Bush vs Kerry) i w 2008 (Obama/McCain), gdy poparcie dla małżeństw jednopłciowych było około 40 proc. Po 2015, gdy małżeństwa jednopłciowe stały się prawem, poparcie poszło w górę z 55% do 70 proc.
Dziś Republikanie znaleźli sobie osoby trans do rozbudzania nienawiści. W ponad trzydziestu stanach uchwalają prawa godzące w społeczność osób trans: utrudniają proces tranzycji dla młodzieży poniżej 18 lat, zabraniają osobom trans korzystać z publicznych ubikacji właściwych dla ich płci, eliminują dziewczynki i kobiety trans z udziału w sportach grupowych. Nie jest ważne, ze ludzi trans jest w społeczności 0.3 - 0.6%, czyli 3 - 6 na tysiąc ludzi! Do rozkręcania nienawiści każdy pretekst jest dobry, bo ciemni ignoranci i tak sie nie zorientują, że ktoś robi z nich idiotów. Ciemny lud wszystko kupi, nawet to, że kobiety trans są zagrożeniem dla sportu kobiet.
Bez nienawiści do ludzi LGBTQ rozkręcanej za pieniądze podatników w publicznych mediach, z 10 tysięcy ambon w Polsce i zza rządowych biurek, Polska miałaby szansę znaleźć sie w gronie krajów normalnych. Z pissem u władzy Polska śmierdzi homofobią na całą Europę i świat i jest w grupie z Rosją, Iranem, Wegrami, Uganda itp.
Corocznemu badaniu przeprowadzonemu przez PRRI czyli Public Religion Research Institute. Z tego samego badania możecie dowiedzieć się jak wygląda poparcie dla innych przepisów i rozporządzeń mających na celu ochronę osób LGBT+ przed dyskryminacją.
Wróćmy jednak do kwestii poparcia wprowadzenia równości małżeńskiej i powodu dla którego wynik tegorocznego badania PRRI jest tak ważny. Zarówno w przypadku równości małżeńskiej, jak i innych kwestii "światopoglądowych" (czytaj: dotyczących podstawowych praw człowieka) wmawia się nam, że społeczeństwo nie jest gotowe na takie zmiany. Że klimat społeczny nie sprzyja zmianom. Że poparcie jest zbyt niskie a problem wcale nie jest tak palący.
Rzeczywiście, rozwiązania prawne dotyczące małżeństw jednopłciowych wdrażane są w krajach, w których poparcie jest dla nich wyższe, jednak, jak to często w życiu bywa, jest też druga zależność: prawo kształtuje postawy społeczne. Jak można rozumieć to w praktyce?
Wprowadzenie równości małżeńskiej oznacza wzrost akceptacji społecznej dla osób nieheteroseksualnych i zmniejszenie dyskryminacji. Równość małżeńska zwiększa więc poparcie społeczne dla równouprawnienia nie tylko w momencie wejścia nowych praw w życie, ale oddziałuje jeszcze przez lata, co sprawia, że społeczeństwo staje się coraz bardziej otwarte - i w taki sposób możemy też czytać wyniki badań społeczeństwa amerykańskiego.
Wciąż większość osób opowiadających się przeciwko politykom chroniącym osoby LGBT+ przed dyskryminacją to osoby po prawej stronie sceny politycznej. Jednak kluczowe jest to, że powoli ta tendencja się wycofuje, a sojusznicy i sojuszniczki równości małżeńskiej i antydyskryminacyjnych działań znajdują się również tam, gdzie byśmy się ich nie spodziewali - przecząc wszystkim tym, którzy mydlą nam oczy bajkami o braku gotowości społeczeństwa na zmiany (...) - Miłość Nie Wyklucza.
Dodatkowo ważne jest większość wszystkich głównych grup religijnych kościołów opowiada się za ochroną przed dyskryminacją Amerykanów LGBT. Ponad sześciu na dziesięciu członków każdej grupy religijnej popiera przepisy o niedyskryminacji. Dodam jedyna instytucja oficjalnie sprzeciwia się jest Rzymski kościół.
Ośmiu na dziesięciu lub więcej żydów Amerykanów (79%), latynoskich katolików (81%), białych protestantów (82%) i niezrzeszonych religijnie Amerykanów (82%) opowiada się za ochroną przed dyskryminacją Amerykanów LGBT. Około trzech na czterech czarnych protestantów (73%), inni kolorowi katolicy (74%), biali katolicy (77%) i mormoni (78%) opowiadają się za ochroną. Protestanci czarni (72%) i latynoscy protestanci (68%) nieco rzadziej opowiadają się za zabezpieczeniami przed dyskryminacją. Biali ewangelicy protestanci (62%) najrzadziej opowiadają się za prawami o niedyskryminacji, które chronią Amerykanów LGBT.
Dodam jeszcze inne badania z października 2020 które pokazują większość chrześcijan wspiera równość małżeńską.
70% Amerykanów popiera małżeństwa osób tej samej płci, według 11. corocznego badania American Values Survey. Wyniki opublikowane badania pokazują, że zaledwie 28 procent respondentów sprzeciwia się prawu par homoseksualnych do zawierania małżeństw.
Poparcie przekroczyło polityczne podziały, tradycyjnie większość Demokratów (80%) i osób niezależnych (76%) popiera małżeństwa osób tej samej płci, ale popiera 50% Republikanów, według sondażu przeprowadzonego przez Public Religion Research Institute (PRRI) we współpracy z Brookings Institution.
Większość głównych wyznań religijnych również popiera równość małżeństw, w tym biali protestanci (79%), latynoscy katolicy (78%), religijni niechrześcijanie (72%) latynoscy protestanci (68%), biali katolicy (67%), afroamerykanie Protestanci (57 proc.) I inne wyznania chrześcijańskie (56 proc.).
Biali ewangelicy wyróżniają się jako jedyna denominacja chrześcijańska, w której większość sprzeciwiała się małżeństwom osób tej samej płci, 63% do 34%. Poparcie zmniejszyło się w tej grupie, według PRRI, wcześniej 41 procent białych ewangelików popierało małżeństwa homoseksualne w badaniu z 2019 r. (NBC News)
Minęło 10 lat od podpisania Ustawy o Równości Małżeńskiej w Nowym Jorku i nie mogłoby się to odbyć bez armii wolontariuszy aktywistów i wybranych urzędników. Członek Zgromadzenia Stanowego Nowego Jorku, Danny O'Donnell, dołączył do Joshuy Johnsona z NBC, aby zastanowić się, jak daleko zaszliśmy w ciągu ostatniej dekady.
Adwokat Ted Olson, konserwatysta prawnik, prowadził 65 spraw przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych, od spornych wyborów w 2000 roku, po małżeństwa osób tej samej płci i dzieci nielegalnych imigrantów. Jednak jego stanowisko nie zawsze odzwierciedlało tradycyjną konserwatywną doktrynę. Olson rozmawiał z CBS Sunday Morning miedzy innymi dzięki jemu doprowadzono równość małżeństw USA. Dzięki konserwatywnemu prawnikowi, mimo wiele lat temu konserwatyści przeciw byli dziś już wielu przeszło na stronę poparcie równości małżeństw.
W USA, który jest podzielony kraj na długą listę kwestii kulturowych i społecznych, akceptacja małżeństw jednopłciowy jest niezwykłym wyjątkiem, gdzie obecnie liberałów i konserwatystów łączy poparcie.
W 2011 roku Nowy Jork stał się szóstym i największym stanem, w którym zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci. To był dopiero początek akceptacji dla równości małżeństw, które ogarnęło całą Amerykę.
Trochę klasyki jak ewoluowało poparcie dla równości małżeństw.
"Byliśmy dziećmi" - tak wygląda wejście do rzymskokatolickiej katedry św. Pawła w Saskatoon w Kanadzie.
Symbole zakrwawionych dłoni, napis i porzucone maskotki nawiązują do odnalezienia kolejnych 751 masowych grobów dzieci przy dawnej katolickiej szkole dla rdzennej ludności, która znajduje się na terenie diecezji, Marieval Indian Residential School.
Dwie kanadyjskie szkoły, przy których w ostatnim miesiącu łącznie znaleziono niemal tysiąc grobów dzieci, prowadził Kościół rzymskokatolicki.
W szkołach rdzenne dzieci były przymusowo separowane od rodziców, zmuszane do przyjęcia i praktykowania chrześcijaństwa. Zabraniano im mówienia w ojczystym języku i praktykowania swoich tradycji. Ponadto dzieci były poddawane regularnej przemocy fizycznej, seksualnej i emocjonalnej oraz skazywane na życie w warunkach uwłaczających ludzkiej godności.
Nie słyszeliście o tej historii? Podajcie informację dalej - to nie jest tak, że Polaków i Polek to nie dotyczy. W wielu spośród 139 szkół pracowali polscy misjonarze z zakonu Oblatów Maryi Niepokalanej. Częścią z nich zarządzali, niektóre - zakładali.
Chcecie wiedzieć więcej? Polecam wam tekst Julita Dudziak napisany dla Salam Lab (link w komentarzu) oraz niezmiennie książkę Joanny Gierak-Onoszko, "27 śmierci Toby'ego Obeda".
W Kanadzie odkryto ponad 751 ciał pochowanych w okolicy byłej przymusowej szkoły dla rdzennych mieszkańców. Podejrzewa się, że większość z nich należała do dzieci, które miały związek ze szkołą. Szkoły dla rdzennych mieszkańców w Kanadzie były najczęściej prowadzone przez Kościół katolicki. Dzieci były w nich maltretowane, o ile nie torturowane.
- Mówią na nas "ocaleńcy". Przeżyliśmy tortury, pranie mózgów. Te przymusowe szkoły to były obozy koncentracyjne - opowiada Ernie Daniels, rdzenny mieszkaniec Kanady.
Dzieci odbierano rdzennym mieszkańcom, były ładowane na wozy bydlęce i wywożone do szkół na odludziu prowadzonych głównie przez Kościół rzymskokatolicki.
- Najpierw obcięli nam włosy, a miałyśmy z siostrą piękne długie loki. Potem oblali nas jakimiś środkami chemicznymi, po nich długo chorowałyśmy i do tej pory mam bóle głowy. Nie wiem, co te zakonnice dawały nam do jedzenia, ale wymiotowałyśmy po tym i kazały nam zjadać nasze wymiociny - wspomina rdzenna mieszkanka Kanady Linda Daniels.
Wspomnienia 80 tysięcy osób wróciły z piorunującą siłą po odkryciu setek ciał w nieoznakowanych grobach na cmentarzach przy szkołach. Przez lata dzieci miały być w placówkach gwałcone, głodzone i zmuszane do pracy. Chorowały, popełniały samobójstwa.
Na przełomie maja i czerwca świat obiegła wiadomość o odnalezieniu 215 ciał przy byłej szkole dla rdzennych mieszkańców w miejscowości Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej. Teraz Kanadą wstrząsnęło podobne znalezisko w okolicy byłej szkoły w miejscowości Marieval w prowincji Saskatchewan. Tym razem znaleziono 751 ciał.
Dziewczynki w szkołach miały przydzielane specjalne numery. - Do 11. roku życia miała numer 39, czy tam 11, a jak dostała menstruacji i stała się kobietą, to dostała inny numer. Do końca szkoły miała ten numer, także nie miały żadnych imion - wyjaśnia Małgorzata P. Bonikowska, redaktor naczelna "Gazety", polskojęzycznego tytułu prasowego w Kanadzie (...) - TVN Fakty
Najgorsze to nie tylko Kanada, popatrzeć inne historie w inny krajach w Irlandii co robiono dzieci odbierano rodzicom, gwałcono, bito, sprzedawano do Ameryki. W Hiszpanii porywano wiele setek dzieci przeciwnikom polityczny.
Kościół dziś wmawia o dobro dzieci oni walczą o prawa dzieci, atakują osób LGBTQ my krzywdzimy dzieci. Ale nie zaczną popatrzeć jacy oni są bestie, które wykorzystywane dzieci, jako towar, siła robocza, zaspakajali się seksualnie.
Ilu kościół zniszczył przyszłość dzieciom, ale dla takiego Czarka, Orbana, Kaczyńskiego nie ma problemu po duchowni to mają prawo robić oni są święci.
Jak ci wszyscy mogą spać spokojnie, śmiać prosto oczy ofiarom. Kościół jako instytucja jest za bardzo tak zepsuta, ci ludzi zakatowali tysiące piekło na ziemi. Nadal robią, oni nawet własne dzieci mordowali z nieletnimi dziewczynkami, ale głośno krzyczą prolife.
Od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich 368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich - poinformował na konferencji prasowej ksiądz Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwrócił się o przebaczenie do "wszystkich osób skrzywdzonych i zgorszonych złem w Kościele".
Ksiądz Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego podał, że od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich 368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich. 38 zgłoszeń zostało uznane za niewiarygodne oraz odrzucone, 186 zgłoszeń jest w trakcie badania, a 144 zarzuty uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary.
Blisko połowa osób pokrzywdzonych, których dotyczyły zgłoszenia, było poniżej 15. roku życia (47 procent). W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam (po 50 procent). 21 zgłoszeń (5,7 procent) nie zawiera informacji na temat wieku: 8 dotyczących wykorzystywania dziewcząt, 13 chłopców.
Ojciec Żak zwrócił uwagę na to, że "istnieje dość wyraźna równowaga pomiędzy liczbą skrzywdzonych dziewcząt i chłopców".
- Jest to trochę zmiana trendu, który obserwowaliśmy przy prezentacji wyników poprzedniej kwerendy, gdzie widać było, że była nadwyżka chłopców. To nam przypomina, by nie redukować tej problematyki tylko do problemu, powiedzmy, homoseksualnego. To jest istotne, by w tej debacie, która się w Polsce również odbywa na tematy związane ze środowiskami LGBT, nie mieszać tych pól w sposób taki, że mamy stygmatyzację tylko niektórych środowisk czy niektórych typów sprawców, a nie innych - zaznaczył - TVN24.
Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego": Te dane nie zwalają z nóg, ale są lepsze niż we wcześniejszej kwerendzie, jest jakiś postęp. Ale jeśli porówna się do raportów przygotowywanych przez niezależne komisje powoływane przez Kościół w Niemczech lub prokuratorów w Stanach Zjednoczonych to tam badane były akta. Tutaj wszystko bazuje na prośbach kierowanych do diecezji.
Sporniak: Chciałbym, żeby w polskim Kościele powstała komisja fachowców, którzy nie podlegają przełożonym kościelnym, którzy mieliby dostęp do akt i przeprowadzali kwerendę nie tylko ilościową, ale też jakościową - TVN24
- W Polsce biskupi, którzy od dziesiątków lat brali udział w procederze systemowego tuszowania gwałtów na dzieciach, nie mogą być sędziami we własnej sprawie. Łaskawie dozują nam jakieś informacje na temat skali tego zjawiska, ale są kompletnie niewiarygodni – mówi w rozmowie z Onetem Artur Nowak, adwokat i publicysta od lat zajmujący się tematem pedofilii w Kościele.
- Jeżeli rzeczywiście są przejęci tymi sprawami, to po pierwsze powinni doprowadzić do tego, że ktoś z zewnątrz zajmie się zbadaniem przypadków pedofilii w Kościele. Po drugie, powinni zrobić coś, czego Kościół sam naucza, bo jeżeli dobrze pamiętam, to warunkiem dobrej spowiedzi jest nie tylko żal za grzechy, ale też zadośćuczynienie pokrzywdzonym. Tymczasem hierarchowie zachowują się, jak bogaty młodzieniec, który przyszedł do Jezusa z pytaniem, jak ma żyć i strasznie się zasmucił, kiedy Jezus mu powiedział, żeby rozdał wszystko ubogim. Na to ich nie stać – zaznacza adwokat.
- Polscy biskupi żyją pałacowym życiem. Nie znają normalnego życia. To są ludzie, których pan nie zobaczy w tramwaju, w kawiarni, są kompletnie odrealnieni. Wszystkie ekipy polityczne popełniły ten błąd, że utuczyły ich. Wszyscy ponosimy za to odpowiedzialność, również wierni. Nie byłoby tej patologii, gdyby wierni reagowali. Niestety, nie robili tego i to pokazuje, jak wygląda polska religijność – argumentuje Nowak - onet.pl
Co istotne, zachodzi wyraźna zmiana trendu. Według dzisiejszych danych wśród ofiar jest 50 proc. dziewcząt i 50 proc. chłopców. Co z tego wynika? Otóż tyle, że narracja, zgodnie z którą problem stanowi tylko lobby homoseksualne (sam kiedyś prezentowałem takie opinie), okazuje się nieprawdziwa. Problemem jest niedojrzałość, klerykalizm, brak odpowiednich metod reagowania. Stygmatyzacja jednego środowiska jest nieprawdziwa i niesłuszna - wiez.pl
Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dotyczące zaniedbań biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego w sprawie przestępstw seksualnych wobec osoby małoletniej, gdy kierował diecezją siedlecką. Papież przyjął jego rezygnację z posługi biskupa legnickiego - TVN24
- Mam świadomość tego, że jeżeli chodzi o przeszłość Kościoła w Polsce, to mamy za uszami nie jedno - mówił w programie "Onet Opinie" ks. Wojciech Lemański, pytany o nadużycia seksualne księży wobec dzieci. Zdaniem duchownego, obecnie nie mamy do czynienia z systemową ochroną sprawców przestępstw przez Kościół, a "dzięki działaniom mediów już ten proceder już nie wróci".
Tożsamość, jej rozpoznawanie i manifestacja to dla 20-latków, za których życia Parada Równości była „zawsze”, akt wolności. A wolność jest obok kwestii klimatu dla tego pokolenia najważniejsza. Żadna konserwatywna kontrrewolucja tego nie zatrzyma - pisze Ewa Siedlecka - Oko Press
„Jestem dumny z tego, kim jestem. Jestem głuchy, jestem gejem, mam fajnego faceta i życie. Wy też bądźcie z siebie dumni." Co różne osoby LGBT+ powiedziałyby nastolatkom? Co ich rodzicom? Jak wykorzystałyby czas na mównicy sejmowej? Sprawdziliśmy w „Powiększeniu" - Oko Press.
Badanie Trevor Project przeprowadzone pod koniec 2020 r. wykazało, że „ponad połowa młodzieży transpłciowej i niebinarnej poważnie rozważała samobójstwo”.
„Zajęło mi wiele lat, aby powiedzieć ci o mojej prawdzie” napisał na Instragramie. Postanowił ujawnić się po tym jak usłyszał jak młody chłopak gej zabił się z tego samego powodu jak on miał problem zaakceptować się.
Being Black in Porn - film dokumentalny, który śledzi losy czterech czarny gejów ich przeszkody, jakie napotykają w swojej karierze. Narratorem i producentem wykonawczym filmu jest zdobywca nagrody GayVN dla najlepszego aktora 2020 roku, DeAngelo Jackson.
Jackson powiedział, że wybrał trzy inne gwiazdy, aby zagrać w filmie – Dillion Diaz, Max Konnor i Rock Rockfella, którego Jackson nazywa „legendami branży”.
Film opowiada o ich zmaganiach z rasizmem i stereotypami – od kiedy biali aktorzy odmówili z nimi współpracy ze względu na kolor skóry, dodatkowo nierówność płace biali więcej niż czarni aktorzy zarabiają.
„Mamy nadzieję, że nasz dokument pozwoli lepiej zrozumieć tych mężczyzn i wyśle wiadomość do wszystkich w filmach dla dorosłych i poza nimi, że Black Lives Matter walka wszędzie, i w każdej branży”.
DeAngelo Jackson rozpoczął swoją karierę w 2009 roku. Urodzony w Niemczech i wychowany w Georgii, na Florida State University i rozpoczął karierę w branży filmów dla dorosłych, aby utrzymać się finansowo w college'u.
Nigdy nie był w związku z mężczyzną ani kobietą i stracił dziewictwo przed kamerą. Jackson mówi, że nie żałuje swojej kariery i wyborów, dodając, że jego rodzina wspierała go i była dumna z jego sukcesu.(Star Observer)
Jerry Windle zadoptował syna z Kambodży, niedożywiony, osierocony, miał świerzb. Po 20 latach bezwarunkowej miłości największa duma. Igrzyska Olimpijskie.
22-letni amerykański skoczek do wody, Jordan Windle, został zadoptowany w wieku 18 miesięcy przez innego skoczka do wody Jerry'ego Windle'a, ujawnionego geja, który wychował go jako samotny ojciec.
Jordan zakwalifikował się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, zdobywając miejsce w męskiej drużynie skoczków amerykański.
Jerry, który obecnie mieszka w Kalifornii, miał trudności z adopcją w Stanach Zjednoczonych w latach 90. jako singiel i homoseksualista, ale udało mu się spełnić marzenie byciem ojcem w Kambodży, z osieroconym przez obojga rodziców niedożywionym dzieckiem. Jordan został zaadoptowany przez Jerry'ego w sierocińcu w Phnom Penh. Od tego czasu stał się jego powodem do życia, jego dumą.
Jerry podzielił się wiadomością na grupie na Facebooku dla homoseksualnych ojców. Chce, aby ludzie wiedzieli, że geje wykonują świetną robotę jako rodzice, tak jak wszyscy inni. „Chociaż byli ludzie, którzy nie sądzili, że homoseksualista może wychować dobrze i zdrowe psychicznie dziecko lub że nie powinni wychowywać dzieci, nasza historia jest ostatecznym dowodem na to, że to założenie jest całkowicie błędne. Jordan jest życzliwą, hojną i troskliwą istotą ludzką, która wie i wierzy, że wszyscy ludzie są stworzeni równi i każdy człowiek zasługuje na to, by być szczęśliwym, kochać i być kochanym bezwarunkowo”. (queerty.com)
W Izraelu po raz pierwszy w historii powieszono tęczową flagę przed Ministerstwem Spraw Zagranicznych - MSZ i jego pracownicy niosą przesłanie tolerancji, jedności i wolności napisał Ja’ir Lapid, minister MSZ Izraela.
Sześciu elitarnych francuskich sportowców ujawniło się jako LGBTQ z okazji miesiąca dumy, w tym trzech, którzy zakwalifikowali się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio i pływak, który zdobył złoty medal i dwa srebrne w zespołach sztafetowych w 2012 i 2016 roku.
Ta szóstka to szermierka Astrid Guyart, judoka Amandine Buchard, koszykarka Céline Dumerc, pływak Jérémy Stravius, skater Kevin Aymoz i rugbista Jérémy Clamy-Edroux. Guyart, Buchard i Dumerc zakwalifikowali się do Igrzysk w Tokio, a Buchard jest jedną z faworytek w swojej kategorii wagowej judo. (Out Sports)
Organizatorzy sobotniej parady w Warszawie mówią o organizacyjnym sukcesie. Jednak takich wydarzeń zaplanowano dużo mniej niż przed pandemią.
Tak wynika z danych, które zbierają organizacje LGBT. Już za tydzień pod hasłem „Dajcie żyć!" ma odbyć się marsz równości w Łodzi. W lipcu ma maszerować Poznań, w sierpniu Kraków, Trójmiasto i Piła, zaś we wrześniu Słubice wraz z leżącym po drugiej stronie rzeki Frankfurtem nad Odrą, Koszalin, Katowice i Szczecin, a w październiku Wrocław.
– Liczba jedenastu marszów bazuje na oficjalnych informacjach od organizatorek i organizatorów. Wciąż obowiązują ograniczenia związane z pandemią, które wydłużają proces podejmowania decyzji. Dlatego nie traktowałabym jej jako finalnej i liczę na więcej – mówi Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.
Jej zdaniem w ciągu najbliższego miesiąca w kalendarzu mogą pojawić się kolejne marsze. I rzeczywiście, w dniu parady równości Tęczowe Opole poinformowało, że stara się zorganizować przemarsz przez swoje miasto - Rzeczpospolita
Kościół katolicki nie tylko w Polsce miesza się w politykę ale wielu krajach czy ostatnio w USA chcą odebrać prawa osobom LGBT, czy zakazać komunii świętej dla prezydenta Bidena. Ale kościół milczał kiedy molestował dzieci, kiedy naziści manifestowali w Charlottesville, także milczeli ataki rasistowskie - The Advocate.
Hall i Hamilton jechali dalej, ale samochód za nimi. W końcu Hall zatrzymał się i powiedział kierowcy, aby zostawił ich w spokoju. To spowodowało, że kierowca wysiadł z samochodu i zaczął atakować Halla.
Watykan znów szokuje przeciwko nam po zakazie błogosławieństw dla związków jednopłciowy teraz żąda od Włoch żeby nie uchwalali ustawy która walczy z mową nienawiści i karzę sprawców ataków antyLGBT dodam, od kilku tygodni coraz więcej ataków i przemoc na społeczność LGBT pobicia, czy niszczenie banerów tęczowy. Wśród ofiar homofobów najmłodsza dziewczyna miała 13 lat pobita za tęczową torbę.
Także wiele lat temu u nas ustawa walka z mową nienawiści to także kościół sprzeciwił się wmawiają zagraża im wolność.
Tak jak Polska i Włochy w swoim przepisach sankcjonują tylko przestępstwa nawoływania do nienawiści, grożenia, publicznego znieważania, czy stosowania przemocy wobec osób i mniejszości ze względu na m. in. narodowość, przynależność etniczną, rasową oraz wyznanie. Miało być włączenie do kodeksu karnego również przestępstw popełnianych ze względu na orientację seksualną, płeć, tożsamość płciową, które kościół i prawica protestuje nie chce słyszeć dodanie przestępstw wobec osób LGBT po zagraża im wolności. (The Guardian)
W wyniku antygejowskich wystąpień lesbijki, geje i osoby biseksualne mogą częściej zapadać, między innymi, na choroby sercowo-naczyniowe. Rozwiązaniem jest zdrowe środowisko dla wszystkich.
- To badanie dostarcza mocnych dowodów na to, że kiedy osoby ze środowisk LGBT doświadczają antygejowskich uprzedzeń, ich ciała reagują wzrostem tętna i ciśnienia krwi, a także hormonu stresu - kortyzolu - powiedział David M. Huebner, profesor profilaktyki i zdrowia społecznego na Uniwersytecie George'a Washingtona i główny autor badania - rp.pl
To nie pierwsze badania wykazuje wiele podobnie badań które pokazuje homofobia szkodzi i to bardzo na zdrowie osób LGBT. Ale co z tego, dla kościoła prawicy mają do gdzieś ważne jest dla nich ich wolność religijna do namawiania bzdur i nienawiści do osób LGBT.
We wtorek w Radzie Unii Europejskiej odbyło się - bez udziału mediów - wysłuchanie w sprawie praworządności w Polsce w ramach procedury artykułu 7. unijnego traktatu. Jak mówił korespondent TVN24 z Brukseli Maciej Sokołowski, poruszane miały być kwestie sądownictwa, respektowanie orzeczeń TSUE, poszanowanie praw osób LGBT, wolność mediów.
Kościoła parafialnego Wniebowzięcia rada parafialna w Ballyfermot Irlandia umieścili w 15 czerwca flagę tęczową i flagę irlandzką, aby pokazać, że wszyscy w społeczności są mile widziani.
Niestety, flaga tęczowa została usunięta pod koniec ubiegłego tygodnia po tym, jak diecezja nakazała jej zdjęcie, powołując się na zasadę, która zabrania kościołom wznoszenia flag. Ale dodatkowo fundamentaliści katolicy organizowali wiec różańcowy przeciwko tęczowej fladze.
Małgorzata Rozenek-Majdan wraz ze swoimi synami wybrała się na Paradę Równości. Najstarszy syn gwiazdy – Stanisław Rozenek dodał na Instagramie zdjęcie z wydarzenia.
Post cieszy się dużym zainteresowaniem. Jeden z internatów w komentarzu napisał: "Damn, i thought you're straight bro" ("Myślałem, że jesteś hetero, bracie"). Nastolatek odpowiedział tłumacząc, że jest hetero i tylko wspiera Paradę Równości - Na Temat.pl
Justin Trudeau, premier Kanady, napisał na Twitterze: „W Kanadzie nie ma miejsca na terapię reparatywną. I chociaż ponad połowa członków klubu konserwatywnego głosowała przeciwko temu, Izba Gmin uchwaliła nasze prawo kryminalizujące tę szkodliwą i poniżającą praktykę."
Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że Węgry nie powinny być częścią Unii Europejskiej ze względu na nowe prawo zakazujące treści LGBT w szkołach.
Węgry muszą zdać sobie sprawę, że albo są członkiem Unii Europejskiej, a zatem łączą nas wspólne wartości albo... muszą odejść - ocenił premier Holandii Mark Rutte przed czwartkowym szczytem europejskim. Chodzi o węgierską ustawę zakazującą "propagowanie" homoseksualizmu
Siedemnaście krajów w całej Europie – wschód, zachód, północ i południe - jest pewnych, że to posuwa się za daleko - powiedział premier Belgii Alexander de Croo, odnosząc się do wspólnego listu otwartego przywódców państw członkowskich UE. Zapowiadają oni dalszą walkę z dyskryminacją społeczności LGBTQ.
Sygnatariuszami są przywódcy następujących krajów: Belgia, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Cypr, Łotwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Finlandia i Szwecja.
Brakowało austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza, który w kwestiach społecznych czasami popiera premiera Węgier Viktora Orbana, ale jego luksemburski premier Xavier Bettel powiedział na Twitterze, że Kurz „dołączył do nas dziś rano ze swoim podpisem”.
- Jestem bojownikiem o wolność. W czasach komunistycznego reżimu homoseksualizm byłem karany. A ja walczyłem o ich (tj. homoseksualistów) wolność i ich prawa. Bronię praw homoseksualistów. Ale w tej ustawie nie o to chodzi. Chodzi w niej o dzieci i o rodziców - zaznaczył szef węgierskiego rządu.
Nie chodzi o homoseksualistów, chodzi o dzieci i rodziców. Dobrze najpierw przeczytać, a dopiero potem reagować. To właściwa kolejność. W ustawie chodzi o to, by decyzja w sprawie edukacji seksualnej dzieci należała wyłącznie do rodziców - tłumaczył Orban. Pytany, czy wycofa ustawę odparł, że "została już ogłoszona, już działa".
Orban mówi tak samo jak Władimir Putin z powodzeniem wmawiał uchwala prawo antyLGBT pod przykrywką „ochronę nieletnich”. W obronie węgierskiego prawa ambasador RP w Niemczech mówił w czwartek o walce z „wczesną seksualizacją” terminem często używany jest przez skrajna prawice niemiec AfD podobnie w Polsce prawica w tym PIS czy minister edukacji mówią pod przykrywką ochronę dzieci chcą walczyć z LGBT - Polsat News/RTE News/queer.de.
Homofobia jest przyczyną groźnych schorzeń, mogących wystąpić u osób LGBTQIA+. Z powodu stresu, który wywołują np. homofobiczne wystąpienia i nawoływanie do nienawiści z powodu orientacji seksualnej, osoby nieheteronormatywne częściej narażone są na choroby sercowo-naczyniowe. Tak twierdzi ekspert z Uniwersytetu George'a Washingtona i główny autor badania, przeprowadzonego w celu zbadania zależności pomiędzy dyskryminacją a rozwojem problemów zdrowotnych.
Dziekan kolegium kardynalskiego popiera interwencję watykańskiej dyplomacji w sprawie projektu włoskiego prawa o homotransfobii (homotransfobia to negatywne uczucia i postawy wobec homoseksualności i osób transseksualnych). Kilka dni temu szef papieskiej dyplomacji złożył we włoskim rządzie notę werbalną, która sygnalizuje, że przyjęcie tak zwanego prawa Zan naruszałoby gwarantowane przez konkordat prawa w zakresie wolności słowa, opinii i edukacji.
W świecie skoncentrowanym na seksie i romansie bycie bezpłciowym wydaje się najdziwniejszą rzeczą ze wszystkich. Dlaczego więc tak wielu z nas czuje się tak niemile widzianych w przestrzeniach LGBT+.
Jestem bezpłciowa – a dokładniej demiseksualna – odkąd pamiętam. Przez całe życie często postrzegałem swój aseksualność jako przeszkodę, a nie coś, z czego mógłbym być dumny.
10 młodych osób LGBT+ identyfikuje się często spektrum aseksualnym, nie możesz zaprzeczyć naszej wspólnej walce – zarówno w ujawnieniu się, jak i pogodzeniu się z samym sobą.
Jak wielu queerowej młodzieży, dorastanie asów wiązało się z dużą dyskrecją, przekraczaniem granic, nienawiścią do samego siebie i niezliczonymi ludźmi, którzy mówili mi, że to „tylko faza”. Poza tym istnieje również fakt, że osoby aseksualne, podobnie jak wiele innych osób queer, są często narażeni na przemoc – spis ludności z 2015 r. wykazał, że 43,5% ankietowanych osób aseksualnych doświadczyło jakiejś formy przemocy seksualnej (...) - PinkNews
Dodam podobnie w Polsce coraz więcej osób LGBTQ wyznają są inni jak ostatnio prezeska Lambdy Szczecin Moniki Tichy dla Repliki opowiada o swojej seksualności demiseksualnej.
Jakub Żaczek – polski działacz anarchosyndykalistyczny, lokatorski i związkowy. Członek Komitetu Obrony Praw Lokatorów i Związku Syndykalistów Polski. Wyznaje jest na drodze zmiany płci czuję się zawsze kobietą.
Przechodzi właśnie terapię hormonalną, jakiś czas temu wyznał światu, że jest osobą transpłciową. Dziś jako Zenobia, walczy być sobą i akceptacją otoczenia i rodziny.
- Żyjemy, gdzie żyjemy. Obawiam się, jak przyjmie mnie otoczenie - wyznaje wprost Zenobia, której twarz, dzięki terapii hormonalnej rozpoczętej 5 miesięcy temu, zmienia już rysy i nabiera pięknych kobiecych cech. No i ta burza blond loków!
- Od zawsze byłam kobietą, ale przez lata to wypierałam. Nie akceptowała tego moja rodzina, reagowała agresją, gdy o tym wspominałam- mówi Zenobia. - A to, że jestem kobietą odkryłam już we wczesnym dzieciństwie. Spacerując w parku, mama trzymając mnie za rękę, tak po prostu, stwierdziła, że gdybym była dziewczyną, miałabym na imię Marta. Choć miałam 6 lat, pamiętam tę chwilę bardzo dobrze. To było jak grom z jasnego nieba - wspomina Zenobia. - Imię wybrałam i to już bardzo dawno temu, inne. Kiedy jako dziecko byłam w Syrii, ojciec archeolog pracował tam na wykopaliskach, poznałam historię pustynnej królowej Zenobii, która władała miastem Palmyra - opowiada kobieta.
Jakub nie ukrywa, że ze strony najbliższej rodziny spotykały go przykre sytuacje. W rozmowie z "Super Expressem" wyjawił, że dyskusje o LGBT z rodzicami i rodzeństwem kończyły się agresywnymi reakcjami z ich strony.
53 procent respondentów uważa, że osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe nie mają w Polsce równych praw z osobami heteroseksualnym - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla Faktów TVN i TVN24. Przeciwnego zdanie jest w sumie 35 procent ankietowanych.
Państwo powinno być państwem pomocniczym obywatelom. Nasza ojczyzna powinna być miejscem, gdzie każdy znajduje swoje miejsce - powiedziała w "Faktach po Faktach" rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka. Odniosła się do pojawiających się doniesień o pracach nad ustawą dotyczącą społeczności LGBT. Posłanka Nowoczesnej Monik Rosa oceniła, że "każda ustawa, która pogorszy i tak dramatyczną sytuację społeczności, będzie po prostu hańbiąca".
- Każda ustawa, która pogorszy i tak dramatyczną sytuację społeczności (LGBT+ - red.), przyjęta przez parlament albo w ogóle zgłoszona do laski marszałkowskiej, będzie po prostu hańbiąca, bo ta sytuacja jest dramatyczna - oceniła. Powiedziala, że "będzie uspokojona, kiedy w końcu społeczność LGBT przestanie być takim politycznym tematem do bicia". - Pojawia się jakiś temat, który jest niewygodny dla współczesnej władzy i co robimy? Kierujemy opinię publiczną na tematy homofobii - zauważyła Rosa (...)
Podczas dyskusji w Radzie Europejskiej przywódcy wysłuchali też emocjonalnego wystąpienia premiera Luksemburga Xaviera Bettela, które – jak mówili inni politycy – wzruszyło większość spośród unijnych liderów. Bettel, który od 2015 r. żyje w małżeństwie ze swoim wieloletnim partnerem Gauthierem Destenayem, opowiedział o trudnych doświadczeniach i dylematach związanych z byciem osobą homoseksualną.
„Nie zostałem gejem. Po prostu nim jestem, ale to nie jest moja decyzja”, miał wyznać szef luksemburskiego rządu, według przecieków z dyskusji. „Moja mama nie akceptuje tego, że jestem gejem, i muszę z tym jakoś żyć”. Jak wyjawił, na informację, że jest osobą homoseksualną jego matka zareagowała stwierdzeniem, że „straciła syna”.
„A teraz ty uchwalasz takie prawo. Szanuję cię, ale to jest czerwona linia. Chodzi o prawa podstawowe, prawo do inności”, podkreślił Bettel, zwracając się do obecnego na sali premiera Węgier Viktora Orbána. „Znamy się od ośmiu lat, ale to mnie dotknęło. Widzisz, jak wiele osób LGBTI popełnia samobójstwa”, wskazał.
W rozmowie z dziennikarzami skrytykował natomiast same założenia ustawy. „Jeśli on (Viktor Orbán – red.) naprawdę uważa, że obejrzenie filmu lub pogadanka w klasie o orientacji seksualnej może zrobić z kogokolwiek geja, znaczy to, że on niczego nie rozumie”, stwierdził.
Przyznał też, że dla niego najtrudniejszą rzeczą w życiu było właśnie zaakceptowanie własnej orientacji seksualnej. „Bycie osobą homoseksualną to nie wybór, ale bycie nietolerancyjnym – to już wybór”, zaznaczył. (euractiv.pl)
Oczywiście katolicy oburzeni banerem Bractwo Przedmurza – Komturii Warmińskiej. Wmawiają to osoby LGBT nie tolerancyjni wobec katolików. Chwalą tylko kościół katolicki jest jedyny który walczy z LGBT. Bractwo katolicko namawia do nawrócenia na wiarę katolicką.
UEFA z zadowoleniem przyjęła tęczową reklamę niektórych sponsorów podczas dwóch sobotnich meczów Mistrzostw Europy. Decyzja o tym należy do każdego sponsora, a „przekazanie przesłania tolerancji i równości” jest absolutnie popierane, powiedziała UEFA.
Wzięło udział około 80 osób, które przemaszerowały przez wioskę niosąc tęczowe flagi. „Grupa otrzymała wiele pozytywnych opinii i wszyscy byli podekscytowani i zadowoleni, że Kuujjuaq miał swoją pierwszą paradę Pride” – powiedział organizator Aputi Unatweenuk.
Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV - Najstarszy program LGBT w sieci kablowej amerykańskiej pierwszy raz nadawano 1985.
Parady równości w niedziele odbyły się wielu miejsca małe miasteczko w USA Haddon Township, Nowojorska Parada, Salwadorze, Barcelonie - Katalonia, Monterrey - Meksyk, Mazatlán - Meksyk, Leon w Meksyku, Lima Peru.
Są rodzice, którzy grożą, że się zabiją po coming oucie dzieci. Wszelkie groźby są nieskuteczne - podkreśla w rozmowie z Kamilą Ryciak seksuolożka i psychoterapeutka Agata Loewe. Dowiadujesz się, że twoje dziecko jest LGBT i... co dalej? Jak wspierać je w takiej sytuacji i jakich błędów nie popełniać? Wyjaśnia ekspertka.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skrytykowała węgierską ustawę, zabraniającą "propagowania homoseksualizmu" w szkołach. Potępiło ją także w podpisanej deklaracji 13 państw UE, które apelują o wykorzystanie "wszelkich środków", by zagwarantować poszanowanie praw wszystkich obywateli Wspólnoty. "Komunikat szefowej KE jest haniebny, bo opiera się na nieprawdziwych twierdzeniach" – napisał w oświadczeniu premier Węgier Viktor Orban - TVN24.
Franciszek Sterczewski był gościem Renaty Kim w "Onet Opinie". W programie rozmawiano na temat środowego posiedzenia w Sejmie, podczas którego posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zarzuciła ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi, że dopuścił się "szczucia i obrażania" obywateli realizujących swe prawo do zgromadzeń, uczestnicząc w Paradzie Równości. Wypowiedź posłanki Lewicy była zagłuszana oklaskami i buczeniem ze strony posłów PiS. - To było obrzydliwe i przerażające. Być może to był jeden z kilku najbardziej bulwersujących dni w Sejmie, jakie widziałem - mówił Sterczewski.
Kiedy posłanka Dziemianowcz-Bąk przytaczała skandaliczne wypowiedzi Czarnka i mówiła, jakie są oczekiwania młodych ludzi, to się spotkało z reakcją, której nikt się z nas nie spodziewał. Głośno klaskali, robili rumor i odwracali kota ogonem. To było tak agresywne i haniebne, że nawet widząc, jak PiS zachowywał się w ostatnich latach, takie coś nam się nie śniło - mówił poseł KO. - Dobrze, że zostało to zarejestrowane, żeby pokazać, kto ma jaki stosunek do młodych ludzi - dodał. - Widzimy, co się dzieje w szkołach, jak młodzież ucierpiała na lockdownie. (...) Najmłodsi Polacy potrzebują naszego wsparcia. Tymczasem osoba odpowiedzialna za system edukacji, która powinna im pomagać, atakuje ich. Słowa ministra Czarnka o środowisku LGBT są bulwersujące i skandaliczne - powiedział Sterczewski.
W czerwcu obchody dumy, upamiętniające walkę o równość LGBTQ+. Własnymi słowami rodzice dzieci i dorosłych LGBTQ+ opowiadają „CBS This Morning” o swoich własnych drogach akceptacji i dlaczego są dumni ze swoich dzieci.
Reportaż NBC News TransAmerica, analizuje się prawa stanowe dyskryminujące Amerykanów/Amerykański transpłciowych i przedstawia historie transpłciowych, którzy zmieniają swoje społeczność. Wywiady z rodzicami dzieci transpłciowych i panel antyprzemocowy, aby omówić, co można zrobić, aby podnieść świadomość i pomóc w zapobieganiu przestępstwom przeciwko społeczności transpłciowej. Specjalne analizuje również wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym, z którymi wiele osób w społeczności transpłciowej ma problem transfobią.
The News with Shepard Smith CNBC - o rodzinach z dwoma ojcami jak obchodzą w tym roku Dzień Ojca. Dzielą się swoimi doświadczeniami wychowując dzieci w domu z dwoma ojcami.
Przeciwnicy reform oświaty planowanych przez ministra Przemysława Czarnka zebrali się w poniedziałek po południu przed siedzibą resortu edukacji i nauki. Nie zgadzają się na podporządkowanie szkół kuratorom. Ich zdaniem szef MEiN dąży do centralizacji i ideologizacji polskiego szkolnictwa - TVN24.
Andrew Doyle z GBNews rozmawia z Peterem Tatchellem o swoim aktywizmie i walce o prawa LGBT.
93- letnich Henry „Adrian” Arango uciekł z Kuby Fidela Castro, aby zostać drag queen w Nowym Jorku.
Laurel Hubbard napisze historię na najbliższych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Sztangistka z Nowej Zelandii będzie pierwszą transkobietą występującą na Olimpiadzie. Występ tej zawodniczki oraz kryteria dotyczące transpłciowych sportowców budzą kontrowersje - onet.pl
Kiedy Vaibhav Jain przeprowadził się z Indii do Waszyngtonu, pojechał na swoją pierwszą paradę Pride – i jego życie zmieniło się na zawsze. Poznał swojego przyszłego męża, a teraz obaj walczą z innymi parami tej samej płci w Indiach o swoje prawa.
„Po Stonewall było tak, jakby wzeszło słońce”, wspomina 75-letni David w Patrząc wstecz z dumą, części drugiej dorocznej serii filmów brytyjskiego Vogue'a poświęconej społeczności LGBTQIA+. We wzruszającym filmie krótkometrażowym David, Peggy (73 lata), Ted (71 lat) i 69-letnia Adele zastanawiają się nad wspomnieniami wyjścia z szafy, niezwykłą zmianą, której byli świadkami w swoim życiu, ich nadziejami na przyszłość i tym, co chcieliby powiedzieć swoim młodszym sobie. „Z optymizmem patrzę w przyszłość.
Węgierski parlament przyjął ustawę o przeciwdziałaniu pedofilii. Zabroniono też "pokazywania i promowania homoseksualizmu" wśród osób poniżej 18. roku życia. To wywołuje sprzeciw wielu polityków UE.
Zwyciężczyni Drag Race UK odzwierciedla siłę społeczności w My Pride Attitude - „Jeśli jest coś, co mógłbym powiedzieć mojemu młodszemu ja, to uczestniczyć w paradzie od młodszego wieku”.
Szkocki piosenkarz Joesef dzieli się piosenkami i podcastami, które kształtują jego życie w ramach Attitude x Spotify.
Brytyjska modelka Yasmin Benoit mówi o widzialności osób aseksualny
Guru makijażu i sędzia BBC Three/Netflix Glow Up Dominic Skinner zastanawia się nad siłą dumy. „To był mój pierwszy raz, kiedy byłem otoczony przez innych gejów. Będąc ukrytym gejem w szkole, nie znasz nikogo innego, więc nagle będąc na polu otoczonym przez innych gejów, to tak, jakby „istnieje życie poza tym, co ty wiedzieć'."
Obecnie najmłodszy człowiek w Wielkiej Brytanii żyjący z demencją, Patrick Ettenes otrzymał diagnozę w wieku 31 lat i stwierdził, że nie ma dla niego wsparcia jako młodego samotnego geja. Patrick, obecnie 38, współzałożyciel Bring Dementia Out – wraz z Stowarzyszeniem Alzheimera – w celu poprawy usług dla osób LGBTQ+ w systemie opieki i mieszkaniowych.
Guru mody Henry Holland zastanawia się nad swoim osobistym związkiem z swoją dumą.
Autor i ilustrator książek dla dzieci Olly Pike stoi na czele nowego rozdziału edukacji włączającej młodzieży LGBTQ. Jako dyrektor Pop'n'Olly – zasobu edukacyjnego LGBT+ wykorzystywane przez dzieci, nauczycieli, rodziców i opiekunów do nauczania o różnorodności i akceptacji.
Jubi Arriola-Headley jest czarny, queer poetą i Amerykańskim pierwszy pokolenia, który twórczość porusza tematy męskości, wrażliwości i radości. Niedawno wydał swój debiutancki zbiór wierszy „Original Kink”.
„Queer As Folk” ponownie razem rozmawiają z Michelle Clunie, Robertem Gantem, Sharon Gless, Randym Harrisonem, Scottem Lowellem, Peterem Paige i Halem Sparksem.
Ted Brown, jako członek Frontu Wyzwolenia Gejów w Wielkiej Brytanii pierwszy organizacji LGBT, Ted zorganizował wiele protesty – w tym pocałunek przed londyńskim Hyde Parku w 1971 roku. Duch walki 71-latka pozostaje silny; w zeszłym roku dołączył do GLF na protest w stolicy z okazji 50. rocznicy pierwszej Dumy w Nowym Jorku.
Rolling Stone świętował w tym roku na Twitchu Pride 2021, organizując trzydniowy festiwal transmisji na żywo, honorujący queerowych artystów i ikony.
Rosie Jones recytuje słynny „List do mamy” Armisteada Maupina od „More Tales of the City” na temat dumie swojej bycia sobą.
Parada NYPride Nowojorska bezpieczeństwa zorganizowano wirtualnie paradę
Pandemia zmusiła znów wielką paradę na Market Street San Francisco do ponownego odwołania, ale wielu wykorzystało ten dzień na zastanowienie się nad większym znaczeniem Pride.
Duma - Pride nie musi dotyczyć tylko aktywizmu i rozrywki, ale obejmuje wszystko, co reprezentuje społeczność LQBTQ+. Joshua Johnson z NBC opowiada, z czego jest dumny w tym miesiącu.
Przez pandemie nie mogła obyć się parada w Kanadzie Toronto za to odbyła wirtualnie parada równości.
Jonathan Capehart dzieli się swoimi przemyśleniami na temat „Duma Białego Domu” oraz znaczenia prezentowania reprezentacji jak może to zmienić spojrzenie ludzi na społeczność LGBTQ+.
Richie Jackson, autor książki „Gay Like Me”, wyjaśnia, dlaczego uważa termin „Out” bardziej niż „openly gay”.
Wiele firm przekształca swoje marki, aby pokazać wsparcie dla społeczności LGBTQ+. Ale wiele tych firm wkład polityczny wydaje się opowiadać inną historię. Sheila Krumholz, administratorka OpenSecrets, dołącza do Lany Zak z CBSN. Coraz bardziej wielu firmach nie interesuje prawdziwa równość tylko zarabianie pieniędzy tu tacą na LGBT tu na prawice.
Miesiąc dumy w federacji WTA
Program tegorocznego Budapest Pride Festival nie jest w żaden sposób modyfikowany przez tzw. ustawę pedofilską i zakaz propagandy LGBT, która zabrania okazywania homoseksualizmu osobom poniżej 18 roku życia - tak powiedzieli organizatorzy dla RTL Klub. Cykl miesięcznych programów, który kończy się paradą 25 lipca, rozpoczyna się w Budapeszcie i kilku wiejskich miastach.
Legenda RuPaula Drag Race, Alaska Thunk i inna gwiazda RuPaul Drag Race UK Asttina Mandella dla otwierają w My Pride.
"Tęczowy Przewodnik" to projekt grupy wolontariackiej, która w Lambdzie Warszawa. Jego celem jest zapełnienie luki informacyjnej w polskim Internecie, odnoszącej się do wiedzy na temat zagadnień związanych z szeroko rozumianym spektrum LGBTI+. Osoby prowadzące odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.
Federacja amerykańska hokeja NHL z okazji miesiąca dumy nagrano film z tej okazji
Cityline świętuje Dumę - od sali balowej, przez voguing, po duchowny LGBT.
Katarzyna Kolenda-Zaleska w rozmowie z Plejadą odniosła się do jednego ze swoich wywiadów na żywo prowadzonych w ramach "Faktów po faktach". Dziennikarka przerwała wówczas rozmowę z politykiem Porozumienia, który obrażał na antenie społeczność LGBT. - Nie może być miejsca na tego typu wykluczające i odhumanizowujące słowa - powiedziała nam stanowczo.
Ponad 100 tysięcy osób wzięło udział w paradzie równości w Tel Awiwie. Była jedna z największych zgromadzeń publicznych w Izraelu od wybuchu pandemii Covid-19.
Maja Ostaszewska jak lwica broni praw LGBT. Opowiedziała, jakie przykrości ją spotkały
O znaczeniu miesiąca dumy ciągłej potrzebie obrony praw LGBT opowiada aktor i aktywista George Takei w rozmowie dla MSNBC.
Na cześć Miesiąca Dumy „The View” na temat JoJo Siwa, która na początku tego roku ogłosiła, że jest dumną członkiem LGBTQ+ społeczności jako panseksualna dla jej milionów obserwujących w mediach społecznościowych.
Co najmniej sześć osób LGBT zostało zastrzelonych przez wojsko. Aresztowano 35 osób. Wśród tych, którzy wyszli na ulice, aby przeciwstawić się wojskowemu dyktatorowi.
Brytyjski Vogue opowieści LGBTQ z okazji miesiąca dumy.
Pochłonięty kulturą chemseksu, gdy jego używanie narkotyków wymykało się spod kontroli, Ben Kaye znalazł się na dnie – ale po szukaniu leczenia zdołał odwrócić swoje życie i, teraz 40, jest pracownikiem zdrowia pomagającym innym osobom LGBTQ+ przezwyciężyć problemy związane z nadużywaniem substancji.
Nowy Jork obchodzi 10 lat od uchwalenia równości małżeńskiej
W zeszłym tygodniu Sąd Najwyższy orzekł, że miasto Filadelfia nie może odmówić współpracy z agencją wyznaniową, dotyczące zakazu adopcji dzieci dla par jednopłciowy. Para gejów z Michigan omawia swój proces adopcji.
Global Network of Rainbow Cactholics - w zaprasza do świętowania Dumy 2021 wraz z wydaniem broszury „Katolickie rozmowy seksualne w różnorodności w kościele”.
Dziesięciometrowa mural przedstawiająca Alana Turinga została odsłonięta w Centrali Komunikacji Rządowej (GCHQ) w Cheltenham, gdy staje się on pierwszą osobą LGBT, która została przedstawiona na brytyjskim banknocie.
Rezygnując ze skomercjalizowanej wersji parady równości, setki członków społeczności LGBTQ w Metro Manila Filipiny zebrało się w Quezon City, aby podkreślić, że to coroczne święto pozostaje istotne dla ukazania wciąż toczącej się walki o równe prawa dla wszystkich.
„Historia UnErased” wprowadza tematy LGBTQ do głównego programu nauczania w amerykańskich klasach.
Kongresman Mark Takano ostro skrytykował wojsko za traktowanie członków służby i weteranów LGBT.
Katastrofa klimatyczna, a osoby nieheteronormatywne. Wspólne wydarzenie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Opole i Tęczowego Opola.
To już drugi raz w historii stanowy Kapitol Kalifornii, oświetlony został w koralach tęczowy z okazji dumy.
Football Unites to inicjatywa społecznościowa, która pomoże zapewnić młodzieży LGBTQ+ bezpieczną przestrzeń do odkrywania kwestii dotyczących orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.
Straż pożarna powiedziała, że zawsze pracuje nad tym, aby wszyscy byli traktowani na równi i z szacunkiem.
Nominowany do nagrody Emmy aktor Matt Bomer i pisarz Trent Preszler rozmawiają z „CBS This Morning” o nagraniu pamiętnika Preszlera na temat jego relacji z ojcem i mitu o ojcu w życie ich dzieci.
Historyczny klub Stonewall Inn zakazuje Stelli Artois i Bud Light podczas obchodów dumy Nowego Jorku. Posunięcie to jest protestem przeciwko darowiznom Anheuser-Busch dla konserwatywnych polityków którzy poparli ustawy wymierzone w prawa osób transpłciowych.
Poczta Królewska Wielkiej Brytanii z okazji miesiąca dumy klip
„Nie do obrony” – tak były premier Włoch stanowisko węgierskiego premiera Orbana w kwestii praw osób LGBT.
Moja pierwsza randka tej samej płci
Gol Leona Goretzki na Euro 2020 i do kibiców Węgierski serce, przekonuje Nico Hines z The Daily Beast Węgry jest anty-LGBT prawo okazało się punktem zwrotnym dla UE? Nawiasem mówiąc, kiedy Merkel odejdzie, pozostawi to Marka Rutte'a i Viktora Orbana jako prowadzący szczytów Rady UE.
Niedawny wybór ultrakonserwatywnego Ebrahima Raïssiego na prezydenta państwa irańskiego grozi skomplikowaniem kwestii nuklearną. Siedemnaście krajów podpisało tekst potępiający dyskryminujące przepisy Viktora Orbana osób LGBT.
GOQUEER - informacje świata LGBTQ w języku niemieckim
Fundamentalistyczna katolicka telewizja atak na LGBT, chwali Węgry za ustawę antyLGBT. Mieszają LGBT z pedofilią, dodatkowo oburzają się na Włochy po jak można karać za homofobie.
🗓 Mark your calendar: the Olympics begin in less than a month. We’re so excited to have Sha’Carri Richardson representing us on the world stage this year. Her story will inspire countless LGBTQ kids to pursue what might seem impossible. 🥇🌈 https://t.co/Zyli7cfGSp
.@moanrosa: „(...) Każda ustawa, która pogorszy i tak dramatyczną sytuację społeczności (LGBT), przyjęta przez Parlament albo zgłoszona do laski marszałkowskiej, będzie hańbiąca...” #FaktyPoFaktachpic.twitter.com/GCFxZOlzQx
🔥 @AgaBak: Chcemy ministra edukacji, który nie rechocze na słowa o tym, że młodzi ludzie popełniają samobójstwa. - Zamiast tego chcemy pomocy dla młodych ludzi, którzy mają myśli samobójcze, a takich osób jest coraz więcej. Natychmiast jest potrzebny psycholog w każdej szkole. pic.twitter.com/NBcZaVAjmV