środa, 30 czerwca 2021

Prześladowani obywatele LGBTQ+ w Malawi świętują pierwszą swoją paradę równości


Na ulicach Lilongwe, stolicy Malawi, około 50 członków społeczności LGBTQ+ maszerowało z tęczowymi flagami, skandując „Viva LGBTI”. Na koszulkach pojawiły się zwroty takie jak „najpierw miłość”, czy „duma jednoczy świat”.

Ze względu na brak postępów w zakresie praw LGBTQ+ w Malawi uczestnicy demonstracji nosili maski, aby chronić swoją tożsamość. Organizatorzy skorzystali również z okazji, aby dostarczyć petycję do prezydenta Lazarusa Chakwery wzywającą rząd do uchylenia przepisów kryminalizujących związki osób tej samej płci.

Homoseksualizm jest nadal kryminalizowany w Malawi, a obywatelom nieheteroseksualnym grozi aresztowanie i więzienie. W przypadku przyłapania na uprawianiu homoseksualnego seksu grozi 14 lat więzienia i 5 lat w przypadku kobiet. Jednak w 2012 roku prezydentka Joyce Banda zawiesiła wszystkie prawa kryminalizujące homoseksualizm.

Obecny minister sprawiedliwości, Titus Mvalo, potwierdził, że przepisy pozostają w mocy, ale Komisja Praw Człowieka w Malawi przeprowadza badania nad możliwą legalizacją małżeństw osób tej samej płci.

Uczestniczy z Malawi Pride rozmawiali z The Guardian i wyjaśniali, dlaczego parada jest tak ważna dla ich społeczności. 29-letni Andreas powiedział: „Czuję się bardzo szczęśliwy, że mogę być tego częścią. Bycie gejem w Malawi jest trudne i wymaga dużo odwagi, aby być otwartym tak jak ja."

„Przeżyłem wiele, łącznie z obelgami i dyskryminacją. Mam szczęście, że mam kochającą rodzinę, która zaakceptowała mnie taką, jaki jestem.”

30-letni Chrispine ujawnił, i został wyrzucony z domu rodzinnego za swoją seksualność. „Było mi ciężko, ponieważ nikt nie chciał się ze mną przybywać. Byłem naprawdę przygnębiony” – powiedział. „Nawet w przestrzeni politycznej nie jestem reprezentowany i nie mogę zabierać głosu. Myślę, że to historyczny moment, za którym tęskniliśmy. Wiem, że w przeszłości nie bylibyśmy w stanie tego zrobić”.

Martha Chijoz, która reprezentowała podczas na paradzie Malawi Human Rights Commission, dodała: „Wiemy, że istnieje wiele nieporozumień na temat społeczności LGBTI. Są istotami ludzkimi i zasługują na prawa jak każda inna osoba. Społeczność jest bardzo dyskryminowana, dlatego kładziemy szczególny nacisk na podnoszenie świadomości”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz