środa, 23 czerwca 2021

UEFA zakazuje wyświetlenie na tęczowo podczas meczu Niemcy i Węgry, oraz 12 krajów Unii potępiają Węgry


12 krajów UE - Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Holandia, Hiszpania i Szwecja, wyrazili „ głębokie zaniepokojenie przyjęciem przez parlament węgierskich ustawy, która dyskryminuje osób LGBTIQ i naruszają prawo do wolności wypowiedzi pod pretekstem ochrony dzieci”.

Jean Asselborn, minister spraw zagranicznych Luksemburga, który nazwał węgierskie prawo „niegodnym Europy”. "Mam nadzieję, że Komisja Europejska zrobi porządek prawem" - dodał minister. „Młodzi ludzie mają prawo żyć tak, jak chcą. Nie jesteśmy w średniowieczu”.

Tymczasem węgierski minister spraw zagranicznych Szijjarto pogratulował UEFA, która odmówiła Monachium na tęczowe oświetlenie stadionu przed meczem Niemcy – Węgry: „Dzięki Bogu w kręgach kierowniczych mają zdrowy rozsądek wciąż dominuje w europejskim futbolu bez politycznej prowokacji. Mogę powiedzieć, że kierownictwo UEFA podjęło słuszną decyzję, kiedy zrezygnowało z gry politycznej prowokacji przeciwko Węgrom". (Gay.it)

Przyjęte przez węgierski parlament prawo zakazujące "pokazywania i promowania aktów homoseksualnych" osobom niepełnoletnim, narusza wartości Unii Europejskiej - oświadczył we wtorek niemiecki minister ds. europejskich, Michael Roth - rp.pl

Z badania Eurobarometru z 2019 roku możemy dowiedzieć się, że średnio 76 proc. Europejczyków zgadza się ze zdaniem, że geje, lesbijki i osoby biseksualne powinny mieć takie same prawa, jak osoby heteroseksualne. Ale taka średnia może być myląca. Między kolejnymi krajami te odsetki różnią się diametralnie.

W Wielkiej Brytanii (na Euro 2020 reprezentują ją aż trzy drużyny: Anglia, Szkocja i Walia), Hiszpanii, Holandii i Szwecji na takie pytanie pozytywnie odpowiedziało ponad 90 proc. pytanych.

Na drugim biegunie mamy czterech uczestników finału Euro2020, gdzie wynik jest niższy niż 50 proc. To Polska, Węgry, Chorwacja i Słowacja, gdzie równe prawa osobom LGBT przyznałby wg Eurobarometru mniej niż co trzeci obywatel (31 proc.).

Trzeba jednak przyznać, że FIFA i UEFA konsekwentnie walczą z rasizmem na stadionach piłkarskich, homofobię piętnują już jednak tylko w taki sposób, by nikomu się nie narazić: ani osobom walczącym o prawa człowieka, ani homofobom (...) - Oko Press

FC Barcelona w korach tęczy w proteście
Coraz więcej klubów i piłkarzy wypowiada się przeciwko decyzji UEFA, w tym jeden z najlepszych angielskich piłkarzy wszechczasów.

Krytyka Europejskiego Związku Piłki Nożnej trwa były zawodowy piłkarz Thomas Hitzlsperger obarczył UEFA odpowiedzialnością za zakaz oświetlenia monachijskiej stadionu w tęczowych kolorach: „Drogi UEFA, czujesz się, że tęcza obraża” – napisał Hitzlsperger. „Pomyśl o tych, którzy wciąż są dyskryminowani. Potrzebują wsparcia. Waszego wsparcia też!”. 

Były angielski napastnik Gary Lineker zaapelował do miasta: „Zrób to, Monachium. Zrób to. Niech świeci, aby świat to zobaczył”. Lineker, który zakończył karierę w połowie lat 90., nadal jest najlepszym strzelcem reprezentacji Anglii na mistrzostwach świata, a teraz pracuje jako prezenter programów piłkarskich BBC.

Niemiecki rekordzista FC Bayern Monachium również żałuje, że ich stadion został pozbawiony tęczy: „Bylibyśmy zachwyceni, gdyby Allianz Arena mógł w środę lśnić w tęczowych kolorach. Otwartość i tolerancja to podstawowe wartości, które nasze społeczeństwo opowiada się za i za którym stoi FC Bayern - powiedział Herbert Hainer, prezes najbardziej utytułowanego niemieckiego klubu piłkarskiego. 

W kilku niemieckich miastach został ogłoszono protest przeciwko zakazowi UEFA wyposażania stadionów czy ratuszów w tęczowe flagi. „Cieszymy się, że możemy uczestniczyć, ponieważ jesteśmy zaangażowani w tolerancję i prawa człowieka” – powiedział w „Berliner Zeitung” Christoph Meyer, rzecznik berlińskiego Olympiastadion. 

W Monachium ratusz ma być udekorowany w dzień meczu tęczowymi flagami, a turbina wiatrowa w bezpośrednim sąsiedztwie areny ma być oświetlona kolorami tęczy. Ponadto krajowe stowarzyszenie organizatorów CSD wraz z organizacją praw człowieka Amnesty International chcą rozdać uczestnikom meczu ponad 10 000 tęczowych flag przed meczem w Monachium. (queer.de)

To miał być wyraźny symbol tolerancji i równości. Monachijska Allianz Arena jednak nie rozbłyśnie, jak planowano, barwami tęczy podczas środowego (23.06.2021) meczu Niemcy-Węgry. Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) odrzuciła wniosek w tej sprawie nadburmistrza Monachium Dietera Reitera.

UEFA uzasadnia, że „zgodnie z jej statutem jest organizacją neutralną politycznie i religijnie. Organizacja musi ów wniosek odrzucić w obliczu politycznego kontekstu – przesłania będącego reakcją na decyzję węgierskiego parlamentu”, który uchwalił ustawę ograniczającą prawa młodych ludzi do informacji na temat homoseksualizmu i transseksualizmu. Dziennik „Bild” jako pierwszy poinformował o decyzji UEFA.

Podczas meczu na Allianz Arenie w Monachium stadiony piłkarskie we Frankfurcie nad Menem i Kolonii mają kolorowo zaświecić. „Jeśli Monachium nie będzie tego mogło zrobić w środę, inne stadiony w kraju będą musiały pokazać te barwy. Do dzieła, koledzy z ligi” – napisał we wtorek rzecznik zarządu Eintrachtu Frankfurt, Axel Hellmann. Szef klubu zapowiedział, że stadion we Frankfurcie podczas meczu Niemcy-Węgry będzie oświetlony barwami tęczy: "Stadion będzie kolorowy."

Podobne plany ma stadion w Kolonii, co potwierdził w rozmowie z Westdeutscher Rundfunk rzecznik Kölner Sportstätten, miejskiej instytucji zarządzającej m. in. kolońskim stadionem.

Wiceprezes Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB) i członek komitetu wykonawczego Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) Rainer Koch bronił mocno krytykowanej decyzji UEFA w sprawie tęczowych barw na stadionie w Monachium.

„Ponieważ rada miasta Monachium uzasadniła oświetlenie jako ukierunkowaną akcję przeciwko decyzji węgierskiego parlamentu, nie jest to już zwykłe oświadczenie we wspólnej walce z jakąkolwiek formą dyskryminacji, ale akcja polityczna” – napisał na Facebooku. Jak podkreślił, „UEFA jest politycznie i religijnie neutralną organizacją”, opartą na swoim statucie: „Biorąc pod uwagę polityczny kontekst tego konkretnego wniosku – przesłanie mające na celu decyzję węgierskiego parlamentu – UEFA musiała ten wniosek odrzucić” - Deutsche Welle.

Policja monachijska przygotowuje się do ewentualnego protestu przeciwko społeczności LGBT w ramach trzeciego meczu grupowego Mistrzostw Europy pomiędzy Niemcami, a Węgrami w środę. Urzędnicy zwracają szczególną uwagę na około 200 kibiców węgierskiej drużyny piłkarskiej Węgier która jest powiązana z nazistami - queer.de