niedziela, 6 czerwca 2021

Słowo Boże na niedziele - Arcybiskup z Chorwacji przeprasza gejów i lesbijek, Ontario szkoły katolickie z tęczowymi flagami, Katolicy mogą świętować Pride, Papież Franciszek kontra Węgry ...



Arcybiskup z Chorwacji opublikował przeprosiny skierowane do lesbijek oraz gejów odrzucanych przez kościół, wnosząc pozytywny przekaz w mocno katolickim kraju, gdzie osoby LGBTQ są nadal stygmatyzowane.

Uważa się, że pierwszy raz główny lider katolicki w Chorwacji stanął w obronie społeczności LGBT. Chorwaci są mocno katolickim narodem, w którym 86% ludzi identyfikuje się jako wierzący. 

Arcybiskup Mate Uzinić, biskup pomocniczy Rijeki, zamieścił swoje przeprosiny na FB z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii 17 maja. Reagując na komentarz dotyczący poprzedniego wpisu na FB, arcybiskup w swoich przeprosinach skupił się na Apostolskim Napomnieniu papieża Franciszka "Amoris Laetitia". 

Napisał m.in. " Przepraszam osoby homoseksualne za fakt, że z tego powodu [dyskryminacji] mogą nadal czuć się odrzucane przez  Kościół oraz za to, że osoby te oraz rodziny, do których ciągle należą w Kościele, który jako 'rodzina rodzin' powinien być rodziną dla jego wszystkich członków, nie mogą otrzymać tego, co jest uważane za odpowiednie przewodnictwo duszpasterskie, które zgodnie z 'Amoris Laetitia' powinno być im zagwarantowane." 

"Przepraszam, że wciąż są katolicy, którzy się z tym nie zgadzają. A zwłaszcza, że są tacy, którzy myślą, że służą Chrystusowi i kościołowi poprzez dyskryminację, agresję i przemoc, obelgi i uwłaczające komentarze na temat osób homoseksualnych"
W Ontario wiele szkół katolicki wywieszają tęczowe flagi na znak solidarności społeczności LGBTQ z okazji miesiąca dumy, mimo Arcybiskup Damphousse, sprzeciwił się mówi, że tęczowe flagi reprezentują „styl życia”, który nie jest akceptowany przez Kościół. 

Co najmniej osiem różnych katolickich rad szkolnych w Ontario pozwolono na wywieszenie tęczowe flagi, aby promować integrację uczniów LGBTQ. Ale niektórzy rodzice protestują, twierdząc, że jest to sprzeczne z naukami religijnymi. The National/CBC News.


Czy katolicy mogą świętować Miesiąc Dumy? tłumaczy ojciec James Martin 


Podcast The Priceless rozmowa z Wiellie Elhorst pastor Kościoła Protestanckiego w Holandii i działacze chrześcijański LGBT+. Opowiada dlaczego został aktywistą, byciem chrześcijaninem i gejem, jak pomaga innym kościołom żeby były bardziej proLGBTQ. 


Węgierskie władze państwowe i kościelne próbują przekonać papieża Franciszka do oficjalnego spotkania z prezydentem lub premierem kraju. Papież odwiedzi Węgry we wrześniu, ale w harmonogramie jego wizyty nie ma rozmów z przedstawicielami władz. Na przeszkodzie spotkania z papieżem mają stać antyimigranckie i nacjonalistyczne poglądy węgierskich polityków.

"National Catholic Register", powołując się na źródła w Watykanie i na Węgrzech, informuje, że węgierskie władze państwowe i kościelne próbują przekonać papieża do złożenia oficjalnej wizyty państwowej. Według "NCR" odmowa spotkania z prezydentem lub premierem, a następnie wyjazd na Słowację, którą łączy z Węgrami trudna historia, oznaczałaby zniewagę dla Węgrów i "gigantyczny policzek" dla premiera Orbana. 

Niechęć papieża do spotkania z węgierskimi politykami może być związana z odmiennym podejściem do kryzysu imigracyjnego. Viktor Orban był jednym z głównych przeciwników tzw. polityki otwartych drzwi Unii Europejskiej, co stoi w sprzeczności z poglądami Franciszka.  

Papież w encyklice "Fratelli tutti" sprzeciwiał się również "przykładom krótkowzrocznego, ekstremistycznego, urażonego i agresywnego nacjonalizmu". Zostało to odebrane jako uderzenie w administrację Donalda Trumpa, ale również konserwatywne rządy innych państw, w tym Węgier.  Wątpliwości papieża ma również potęgować fakt, że na początku 2022 r. na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. Wśród kościelnych władz istnieje obawa, że oficjalna wizyta papieża mogłaby wpłynąć na ich wyniki - gazeta.pl


Katedra Hope


Metropolitan Community Church of Toronto


Kościół Ewangelicko-Augsburskiego św. Marcina w Krakowie


Liturgia Eucharystii z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce 


Dominikanie we Wrocławiu 


Dominikanie Łódź


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. W niedzielę transmitujemy Eucharystię o godz. 7:00, 8:30, 10:00 (rodzinna), 11:30, 13:00, 16:00, 17:17 (młodzieżowa), 19:00 (akademicka).


Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie 


Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Szczecinie 


Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie


Ewangelicy Trójmiasto - kościół Zbawiciela w Sopocie 


Kościół ewangelicko-augsburski z Łodzi.


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Ewangelickie ABC: Na pytanie czym jest diakonia odpowiada ks. Wojciech Froehlich z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Słupsku


Codziennik biblijny


Kościół Pokoju w Świdnicy


Kościół św. Stanisława Kostki w Saint Louis 


Middle Church 


Metropolitan Community Church of Washington DC


Metropolitan Community Church San Diego


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church w  Hendersonville, Karolina Północna 


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church - Los Angeles


First Church in Marlborough Congregational - Kazimierz Bem


Metropolitan Community Church Melbourne