Trzy partie które tworzą koalicję rządzącą w niewielkim kraju gdzie mieszka 77 000 osób jest Andora i większości katolickiej. Wspólnie przedstawili projekt ustawy o legalizacji małżeństw osób tej samej płci.
Związki partnerskie są legalne dla par osób tej samej płci od 2014 r. Tymczasem „małżeństwo kanoniczne” lub „małżeństwo zgodnie z prawem kościelnym” pozostanie niezmienione.
Mają nadzieję, że dokonają zmiany w ciągu dwóch miesięcy. A przy wsparciu koalicji wydaje się mało prawdopodobne, aby była kontrowersyjna w Radzie Generalnej, która rządzi krajem. Projekt ustawy o związkach cywilnych z 2014 r. Został przyjęty w głosowaniu od 20 do 3, aczkolwiek niektórzy wstrzymali się od głosu.
Mimo to związki partnerskie obecnie są prawie takie same co małżeństwo z prawami. W przypadku osób LGBT. Seks homoseksualny jest legalny od 1791 roku. Ponadto pary jednopłciowe mogą adoptować dzieci, a lesbijki, geje i osoby biseksualne mają ochronę przed dyskryminacją.
Ale jednak nadal nie ma prawnego zmiany płci. A przepisy antydyskryminacyjne i przestępstwa z nienawiści nie obejmują tożsamości płciowej.
Jest to kraj który głową państwa jednym z nich jest katolicki biskup Urgell z Katalonii w Hiszpanii, a drugi to prezydent Republiki Francuskiej.
Francuski prezydent François Hollande podpisał ustawę dotyczące związkach partnerskich w 2014 r. Jako jeden z dwóch współ książąt. Najprawdopodobniej obecny prezydent Emmanuel Macron podpisze nowe prawo we właściwym czasie także. (GSN)
Doniesienia na temat dyskryminacji osób LGBT są niezwykle rzadkie. Ale w 2000 roku, młody homoseksualista został zamordowany w tym kraju ze względu na swoją orientację seksualną, co wywołało publiczne oburzenie i potępienie.
Ponadto zdarza się, że rodzice wyrzucają dzieci z domu z powodu swojej orientacji seksualnej. Mimo to jednak ogólnie społeczeństwo Andory jest bardzo tolerancyjne wobec osób LGBT i związków osób tej samej płci, akceptacja jest wysoka.
Według sondażu z 2013 roku przeprowadzony przez Institut d'Estudis Andorrans 70% mieszkańców Andory opowiedziało się za małżeństwami osób tej samej płci, 19% było przeciw, a 11% było niezdecydowanych lub odmówiło odpowiedzi.
Od 2000 roku, po zamordowaniu młodego 17-letniego geja, Nuno Ribeiro, sytuacja w tym kraju bardzo się zmieniła. Chociaż wyrok Sądu za morderstwo wynosił 17 lat, który ostatecznie trwał tylko jeden rok.
Z prawnego i społecznego punktu widzenia zmienił się pogląd na społeczność osób homoseksualny, chociaż akceptacja orientacji seksualnej w małych samej Andorze mieście. Prezes Stowarzyszenia "Jesteśmy tacy, jacy jesteśmy", Carles Perea, wyjaśnia, że „prawo chroni nas, ale życie osób homoseksualny na prowincja, żyją ukrycie".
Także w tym kraju odbywają weekendy festiwale "zimowe gejowskie", miedzy Francją, a Andorą
Pierwszy w Andorze tej samej płci małżeństwo. Jest parą francuskich rezydentów, którzy wykorzystując fakt, że w ich kraju ten związek jest uznawany, pobrali się w ambasadzie francuskiej.
Arcybiskup Urgell, Joan-Enric Vives, oświadczył, że Rada Generalna może uchwalić ustawę, która umożliwi małżeństwa osób tej samej płci. Według Vives społeczeństwo Andory jest „wystarczająco dojrzałe”, aby wiedzieć, jak podejmować decyzje.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz