niedziela, 22 marca 2020

Trochę pozytywny wiadomości - Andora projekt ustawy równości małżeńskiej


Trzy partie które tworzą koalicję rządzącą w niewielkim kraju gdzie mieszka 77 000 osób jest Andora i większości katolickiej. Wspólnie przedstawili projekt ustawy o legalizacji małżeństw osób tej samej płci.

Związki partnerskie są legalne dla par osób tej samej płci od 2014 r. Tymczasem „małżeństwo kanoniczne” lub „małżeństwo zgodnie z prawem kościelnym” pozostanie niezmienione.

Mają nadzieję, że dokonają zmiany w ciągu dwóch miesięcy. A przy wsparciu koalicji wydaje się mało prawdopodobne, aby była kontrowersyjna w Radzie Generalnej, która rządzi krajem. Projekt ustawy o związkach cywilnych z 2014 r. Został przyjęty w głosowaniu od 20 do 3, aczkolwiek niektórzy wstrzymali się od głosu.

Mimo to związki partnerskie obecnie są prawie takie same co małżeństwo z prawami. W przypadku osób LGBT. Seks homoseksualny jest legalny od 1791 roku. Ponadto pary jednopłciowe mogą adoptować dzieci, a lesbijki, geje i osoby biseksualne mają ochronę przed dyskryminacją.

Ale jednak nadal nie ma prawnego zmiany płci. A przepisy antydyskryminacyjne i przestępstwa z nienawiści nie obejmują tożsamości płciowej.

Jest to kraj który głową państwa jednym z nich jest katolicki biskup Urgell z Katalonii w Hiszpanii, a drugi to prezydent Republiki Francuskiej.

Francuski prezydent François Hollande podpisał ustawę dotyczące związkach partnerskich w 2014 r. Jako jeden z dwóch współ książąt. Najprawdopodobniej obecny prezydent Emmanuel Macron podpisze nowe prawo we właściwym czasie także. (GSN)

Doniesienia na temat dyskryminacji osób LGBT są niezwykle rzadkie. Ale w 2000 roku, młody homoseksualista został zamordowany w tym kraju ze względu na swoją orientację seksualną, co wywołało publiczne oburzenie i potępienie.

Ponadto zdarza się, że rodzice wyrzucają dzieci z domu z powodu swojej orientacji seksualnej. Mimo to jednak ogólnie społeczeństwo Andory jest bardzo tolerancyjne wobec osób LGBT i związków osób tej samej płci, akceptacja jest wysoka.

Według sondażu z 2013 roku przeprowadzony przez Institut d'Estudis Andorrans 70% mieszkańców Andory opowiedziało się za małżeństwami osób tej samej płci, 19% było przeciw, a 11% było niezdecydowanych lub odmówiło odpowiedzi.


Od 2000 roku, po zamordowaniu młodego 17-letniego geja, Nuno Ribeiro, sytuacja w tym kraju bardzo się zmieniła. Chociaż wyrok Sądu za morderstwo wynosił 17 lat, który ostatecznie trwał tylko jeden rok.

Z prawnego i społecznego punktu widzenia zmienił się pogląd na społeczność osób homoseksualny, chociaż akceptacja orientacji seksualnej w małych samej Andorze mieście. Prezes Stowarzyszenia "Jesteśmy tacy, jacy jesteśmy", Carles Perea, wyjaśnia, że ​​„prawo chroni nas, ale życie osób homoseksualny na prowincja, żyją ukrycie".


Także w tym kraju odbywają weekendy festiwale "zimowe gejowskie", miedzy Francją, a Andorą


Pierwszy w Andorze tej samej płci małżeństwo. Jest parą francuskich rezydentów, którzy wykorzystując fakt, że w ich kraju ten związek jest uznawany, pobrali się w ambasadzie francuskiej.


Arcybiskup Urgell, Joan-Enric Vives, oświadczył, że Rada Generalna może uchwalić ustawę, która umożliwi małżeństwa osób tej samej płci. Według Vives społeczeństwo Andory jest „wystarczająco dojrzałe”, aby wiedzieć, jak podejmować decyzje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz