Trzy pokolenia kobiet, które stanęły przed ciężką decyzją aborcji. Autobiograficzny dokument w prosty i skromny sposób stara się przedstawić drogę, jaką przechodzi kobieta postawiona przed koniecznością podjęcia brutalnej decyzji.
Społeczeństwo argentyńskie jest uważane za jedno z bardziej maczystowskich na świecie – wiele Argentynek skarży się na to, że są traktowane jak przedmioty. Stolica Argentyny – Buenos Aires – to miejsce, gdzie kumuluje się ich sprzeciw i organizowane są protesty na rzecz praw kobiet. Cztery lata temu pierwsze z nich przekształciły się w potężny prokobiecy ruch, który walczył również o prawo do aborcji.
17 listopada 2016 roku 36-letnia Jana Sawczuk została pobita na śmierć przez partnera. Od śmierci Jany jej ojciec mówi publicznie o tym, o czym większość Rosjan woli milczeć - o codziennej przemocy domowej. Rosyjskie kobiety się zmieniły, jednak przekonanie, że "jak bije, to kocha" wciąż pozostaje żywe. Tabu czasów ZSRR, przemoc domowa, zaczyna być w Rosji dostrzegane. Wciąż jednak problem ten jest bagatelizowany.
Ramzi Choukair, francusko-syryjski reżyser szukał ich już od dawna. Gdy je odnalazł, poprosił by spisały swoje historie i odegrały swoje życie na deskach teatru. Ta sztuka opowiada o odwadze, którą musiały się wykazać w obliczu przemocy i tortur, których doświadczały przez miesiące a czasem nawet lata.
Jak się obronić przed agresywnym partnerem? „Nakaz o ochronie” – rozporządzenie z 2010 r. – pozwala sędziom zabronić sprawcy kontaktu z ofiarą lub zarządzić, kto zatrzyma dom/mieszkanie. Rozporządzenie okazało się skuteczne w Hiszpanii, jednak we Francji, gdzie istnieje od prawie dziesięciu lat, jest wciąż zbyt rzadko używane.
Migrantki są szczególnie narażone. Często przyczyną ich ucieczki z rodzinnego kraju jest przemoc uwarunkowana płcią: gwałty, obrzezania, przymusowa prostytucja... Jednak prawo uchodźców nie dostosowuje się do ich sytuacji: przeznaczone dla mężczyzn przepisy imigracyjne nie chronią kobiet.
Umowa społeczna Rożawy - regionu zajmującego jedną trzecią terytorium Syrii - przewiduje równe prawa dla kobiet, wolność wyznania i zakaz kary śmierci. To zdumiewający rozwój wydarzeń w ultra-macho, wieloetnicznym regionie Bliskiego Wschodu borykającym się z nacjonalizmem i nietolerancją religijną.
Kobiety w górnictwie w Demokratycznej Republice Konga pracują prawie za darmo. Wiele jest zmuszonych do uzupełnienia swoich zarobków prostytucją lub kradzieżą. Ale nadchodzą zmiany. Grupa kobiet na wschodzie kraju jest zdecydowana założyć własną spółdzielnię.
W 2009 r. feministyczna reżyserka, Carole Roussopoulos, kilka miesięcy przed śmiercią zainicjowała projekt dokumentalny poświęcony swojej przyjaciółce feministce, aktorce Delphine Seyrig. Projekt ten był punktem wyjścia tego filmu.
Fala #MeToo zachwiała również światem tańca. Dokument pokazuje, jak bardzo fizyczna sztuka sceniczna jest podatna na nadużycia.
Piotruś Królik i Benjamin Truś na pewno kojarzą Wam się z barwnymi historyjkami o kradzionych marchewkach. Jednak za nimi kryje się historia bohaterki, która obalała seksistowskie obyczaje epoki. Beatrix Potter do dziś jest inspiracją dla wielu Brytyjek, i to nie przez bajki o króliku Piotrusiu, a przez jej biografię, będącą wspaniałym przykładem kobiecej emancypacji.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz