poniedziałek, 9 marca 2020

Manify w całej Polsce z udziałem osób LGBT

Miniony weekend obyły się Manify w całej Polsce, wśród uczestników wielu osób LGBT wyszło na ulice, prawa kobiet to także prawa osób LGBT.

Hasło tegorocznej Warszawskiej i nie tylko Manify było "Feminizm dla Klimatu, Klimat na Antykapitalizm" ma zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne. "Chcemy zwrócić szczególną uwagę na katastrofę klimatyczną, która dzieje się tu i teraz, dotyczy każdej i każdego z nas. Chcemy stanąć ramię w ramię z aktywistkami i aktywistami klimatycznymi, prozwierzęcymi, pokazać że klimat jest również naszą sprawą – sprawą feministyczną" - uważają organizatorki marszu.

Manify przeszły przez miasta w całej Polsce. Z hasłami poszanowania między innymi klimatu i praw mniejszości manifestantki i manifestanci wyszli na ulice całej Polsce, wśród organizacji manifestowali miedzy innymi Warszawskiej Manifie Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Miłość Nie Wyklucza; Wrocławiu Kultura Równości; Opolu Tęczowe Opole; Gdańsku Tolerado; Katowicach Tęczówka; Toruniu Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności - SPR; Lublinie Marsz równości Lublin.

Przewodnicząca Śląskiej Manify Agata Otrębska odczytała manifest tego zgromadzenia: "Bycie kobietą w Polsce to prawdziwy survival. To nasz ból i nasze choroby traktuje się jak wymysł – nawet w placówkach służby zdrowia. To nam wymachuje się przed nosem klauzulą sumienia, ogranicza dostęp do antykoncepcji i opieki ginekologicznej. To nam nakazuje się być w ciąży i odmawia badań diagnozujących wady płodu. To my musimy walczyć o godny i bezpieczny poród. To naszymi lekarzami stają się powoli księża i biskupi. To wobec nas zawiesza się prawa człowieka. Koniec z tym! Nie pozwolimy nikomu decydować za nas o naszym ciele" – powiedziała.

"Chcemy lekarzy, nie misjonarzy", "Moje ciało moja sprawa!", "Dwa etaty pół wypłaty nie załatwią tego kwiaty" – skandowały uczestniczki Śląskiej Manify.

Na Śląską Manifę złożył się też przemarsz przez centrum Katowic oraz happening, którego symbolicznymi bohaterkami były Dziewczyna, Matka i Starucha. Wcielające się w te postaci kobiety opowiadały o stereotypach i problemach, z jakimi kobiety muszą się mierzyć na różnych etapach swojego życia.

Podczas Manify Katowickiej Stowarzyszenie Tęczówka rozdawało pełnoletnim uczestnikom prezerwatywy i zaproszenia do wykonania testu w kierunku HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Zarówno światowe, jak i europejskie dane pokazują, że wśród kobiet, u których wykrywany jest HIV, stosunkowo duży odsetek diagnozuje się późno, co pogarsza rokowania. Najnowsze dane NIZP-PZH za rok 2019, obejmujące na razie okres od stycznia do września ubiegłego roku pokazują, że nadal ogromna większość osób, u których wykrywa się zakażenie to mężczyźni: 928 na 156 kobiet.

źródło Radio Tok FM















Także w inny krajach odbywały się marsze - manify w dniu kobiet 8 marca


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz