sobota, 14 marca 2020

ILGA-Europe i Spartacus Gay Travel opublikowali swoje coroczne raporty na temat praw LGBT i Travel Index



Jak co roku organizacja ILGA-Europe opublikowała swój coroczny raport, w którym opisuje sytuację prawną osób LGBTQ w krajach europejskich od stycznia do grudnia 2019 roku. Polska spadła w rankingu o jedno miejsce - z 38. na 39. Najwyżej wciąż Malta, na ostatnim miejscu - Azerbejdżan.

Organizacja ILGA-Europe opublikowała coroczny raport dotyczący stanu praw osób LGBTQ w krajach europejskich. Polska spadła w rankingu o jedno miejsce - z 38. na 39.

W raporcie sprawdzono sytuację w 49 krajach. Na szczycie z ponad 90% wciąż znajduje się Malta, za nią jest Belgia z 73%, a pierwszą trójkę zamyka Luksemburg z ponad 70%. Wysoko znalazły się też Finlandia, Dania, Norwegia, Wielka Brytania i Portugalia.

Ostatnią dziesiątkę natomiast otwiera Polska, mając 17,76%. Po niej znalazła się Łotwa, niżej Mołdawia, Liechtenstein, Białoruś, San Marino, Monako i Rosja. Poniżej 10% otrzymały Armenia (6,49%), Turcja (5,16%) i - na ostatnim miejscu - Azerbejdżan (3,33%) - queer.pl.

Cały ranking możecie przejrzeć tutaj, a raport przeczytacie tutaj.

Mimo Liechtenstein, San Marino, są poniżej ale mają legalne związki partnerskie, tak jest lepiej niż w Polsce. Monako jest bogatą enklawą, masz pieniądze to możesz wszystko.

zdjęcie IGLTA
Najnowszy Indeks Spartacus Gay Travel ocenił 202 kraje na całym świecie. W indeksie krajowym Kanada, Malta i Szwecja zajmują pierwsze miejsce na liście. Tymczasem Wielka Brytania jest na piątym miejscu, a Australia na 18 miejscu. A Stany Zjednoczone są daleko w tyle na 31. miejscu, za Tajwanem i RPA.

Indeks przyznaje punkty za ustawodawstwo antydyskryminacyjne, małżeństwa osób tej samej płci, tęczowe rodziny, przeciwko „terapii repratywnej”. Dodatkowo sprawdza także, czy państwo danę aktywnie promuje się na rynku LGBT.

Tymczasem przepisy anty-LGBT, wpływy religijne, zakaz Gay Pridów, morderstwa i kara śmierci za homoseksualizm tracą punkty kraje. Podobnie, indeks karze kraje za ograniczenia w podróżowaniu z HIV.

Mimo to Spartacus twierdzi, że niewiele zmieniło się w 50 najlepszych pozycjach. Jednym wyjątkiem jest Tajwan. Stał się pierwszym krajem azjatyckim, który uchwalił małżeństwa jednopłciowe i ogólnie ma dość liberalne prawa. Wzrósł z 41. w 2019 r. Na 23. miejsce w tym roku.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych Spartacus chwali Kalifornię za „rozległą doskonałe prawa LGBT”. Natomiast zabrali punkty Ohio i Tennessee za ich politykę przeciwko miedzy innymi do osób transpłciowy.

Najgorsze kraje to miedzy innymi Czeczenia, Somalia,  Iran, Arabia Saudyjska. Polska zajęła miejsce 103 spadek o 6 pozycji, wspólnie jesteśmy z krajami takimi jak Peru, Belize, Ukrainą, Kirgistan, Honduras, Gruzja, Gabon.

Ciekawostka Watykan spadł o 9 punktów, znajduje się 131 miejscu, wspólnie z takami krajami jak Algieria, Wyspa na Antigui i Barbudzie, Azerbejdżan, Bahamy, Bahrajn, Bangladesz, Barbados, Dżibuti, Gwinea Równikowa, Gwatemala, Jordania, Korea Południowa, Madagaskar, Trynidad i Tobago i Tunezja.

Najlepsze kraje 23:

1 = Kanada, Malta, Szwecja
4 Austria
5 = Argentyna, Holandia, Hiszpania, Wielka Brytania, Urugwaj
10 = Dania, Niemcy, Islandia, Nowa Zelandia, Portugalia
15 = Belgia, Kolumbia, Szwajcaria
18 = Australia, Finlandia, Luksemburg, Norwegia, Reunion.

Najgorsze to kraje 22

202 Czeczenia
201 Somalia
199 = Iran, Arabia Saudyjska
198 Jemen
195 = Zjednoczone Emiraty Arabskie, Libia, Afganistan
190 = Katar, Nigeria, Malezja, Malawi, Kamerun
181 = Zimbabwe, Uganda, Turkmenistan, Tanzania, Sudan, Kuwejt, Indonezja (Aceh) , Erytrea, Egipt

Spartacus zbadał publicznie dostępne informacje, w tym organizacje LGBT Rainbow Europe.org, ILGA i Trans Respect, w celu opracowania przewodnika. Pełny indeks można zobaczyć TUTAJ.

(źródło Gay Star News)