wtorek, 26 grudnia 2017

Słowo Boże drugi dzień Narodzenia Pańskiego - Bożego Narodzenia oraz Ksiądz Brent Hawkes z MCC Toronto


Reformowany Kościół Katolicki w Polsce: Drogie Siostry i Bracia, Pozdrawiam Was wszystkich i życzę wesołych Świąt!

Przyjmuje się, że to św. Franciszkowi z Asyżu zawdzięczamy tak popularny symbol Świąt, jakim jest żłóbek. Ten święty lubił obrazowe i namacalne przedstawienia narodzin Jezusa. Zastanówmy się przez chwilę nad tą sceną.

Jeśli usuniemy wszystkich cudzoziemców i przybyszów, tych którzy pochodzili z innych kultur i wyznawali inne religie, zburzymy całkowicie znaczenie tej sceny. A jeśli do tego usuniemy wszystkich Żydów, nie pozostaną nam już w tej szopie żadni ludzie.

Jeśli usuniemy cały strach wywołany przez potężnego i despotycznego króla, który sprawił, że Maria i Józef musieli ratować się ucieczką zagranicę, stając się tym samym uchodźcami, otrzymamy stajenkę rodem z miasteczka Pleasantville, którym na pewno nie była. To była rzeczywistość, w której życie dzieci poświęcane było dla pragnień możnych.

Jezus spędził swoje życie, trzymając się z biednymi, wykluczonymi i prześladowanymi. Manifestował w ten sposób, jak wielkie jest Boże serce, które kocha wszystkich i nikogo nie wyklucza. Aby uczcić Jego narodziny, nie możemy uczynić dziś niczego więcej. Aby uczynić narodziny Chrystusa bardziej obrazowymi, bardziej namacalnymi, musimy zrobić to samo.

Zastanówmy się teraz przez chwilę, jakie mamy możliwości w tym roku, by powiedzieć „tak” otwartości. Bóg kocha wszystkich. Dla niektórych z nas to wyzwanie. Zastanówmy się nad możliwościami. Jedną z nich, o której teraz chciałbym Wam przypomnieć lub opowiedzieć, jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście, będzie marsz w Waszyngtonie 4 kwietnia, organizowany przez Narodową Radę Kościołów Chrześcijańskich. Będziemy wspominać 50-tą rocznicę zamordowania dra Martina Luthera Kinga Jr. Będzie to okazją dla nas wszystkich, aby głośno upomnieć się o położenie kresu rasizmowi, a dla nas, białych, aby donośnie powiedzieć „nie” kłamstwu, które głosi, że biali są lepsi od czarnych, i aby podkreślić, że nie będziemy już dłużej brać udziału w tym dzieleniu ludzi i wyrażaniu pogardy dla nich. Nie chcemy budować naszego lepszego samopoczucia kosztem godności innych. Pora dobitnie powiedzieć, że nie istnieje wyższa rasa. Tak naprawdę rasa to wyłącznie pojęcie z dziedziny nauk społecznych; w rzeczywistości jesteśmy jedną ludzką rasą pomimo wyróżniających nas cech szczególnych. Chcemy świętować i cieszyć się życiem pełnym miłości Boga żywego!

Zaznaczcie, proszę, datę 4 kwietnia 2018 na Waszych kalendarzach, parę dni po Wielkanocy, i zaplanujcie, jeśli możecie, wizytę z rodzinami i znajomymi na National Mall w Waszyngtonie. I nie myślcie, że nie ma okazji w tym roku, aby uczynić narodziny Chrystusa bardziej namacalnymi.

W nadchodzącym roku pragnę życzyć Wam, Waszym rodzinom i przyjaciołom wielu błogosławionych spotkań, podczas których będziecie mogli doświadczyć w pełni Bożej rzeczywistości ludzkiej jedności, którą zapragniecie dzielić się z innymi. Wasz brat, - Franciszek

(tłumaczenie: Diakon Przemysław Cichosz)

Nieszpory Narodzenia Pańskiego z kaplicy w Poznaniu:



Pastor Kazimierz Bem Kazanie wygłoszone w Dzień Narodzenia Pańskiego w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi


Wielebny Brent Hawkes był starszym pastorem w Metropolitan Community Church of Toronto przez ponad cztery dekady. Zyskał międzynarodową sławę dzięki walki o prawa LGBT, w tym za organizację pierwszych na świecie legalnych małżeństw osób tej samej płci w 2001 roku. Obecnie przechodzi na emeryturę.



Kościół św Stanisława Kostki w St. Louis



Sunshine Cathedral



Metropolitan Community Church



Metropolitan Community Church Cathedral SunCoast, Floryda



Wigilia w domu Lutra - przedstawienie przygotowane przez dzieci z Parafii Świętej Trójcy w Warszawie



Orędzie Bożonarodzeniowe i błogosławieństwo „Urbi et Orbi”



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz