sobota, 9 grudnia 2017

Dokument Arte - Sto lat, Finlandio!


6 grudnia 1917 roku Finlandia uwolniła się spod rosyjskiej kurateli i ogłosiła niepodległość. W ciągu 100 lat ta młoda republika szybko nauczyła się iść do przodu, nie bać się eksperymentować i stworzyła u siebie model społeczny, który wiele krajów europejskich chciałoby dziś naśladować. Jak oni to robią?

Czy wiecie, że Angry Birds i Clash of Clans powstały w Finlandii? Ten mały kraj wyprodukował do tej pory więcej udanych gier niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Od czasu upadku sławnego fińskiego giganta – Nokii – rząd stara się ożywić krajową gospodarkę opierając się na innowacjach, start-upach i proaktywnej polityce inwestycyjnej.



Fiński pragmatyzm znowu się sprawdził! Podczas gdy bezwarunkowy dochód podstawowy był od dziesięcioleci przedmiotem debat w wielu krajach europejskich, Finlandia postanowiła zakasać rękawy i wypróbować go na własnej skórze. Od 1 stycznia 2017 roku 2 000 Finów przez 2 lata będzie korzystało z tego finansowego wsparcia ze strony państwa.



Fiński system edukacji uważany jest za jeden z najbardziej udanych na świecie. Finlandia od lat uzyskuje najlepsze wyniki w rankingu PISA (Programme for International Student Assessment) – międzynarodowym badaniu umiejętności uczniów i studentów. Fińscy studenci są również w grupie najbardziej zadowolonych ze swojego systemu nauczania. Dlaczego? Co jest tak wyjątkowego w fińskim systemie edukacji?



Czy Finlandia zrezygnuje ze swojej neutralności i postanowi wstąpić do NATO? Debata na temat przystąpienia do Sojuszu Atlantyckiego trwa w Finlandii od 1991 roku. Kraj ten dobrze wie że Rosja, z którą dzieli go 1340 km granicy i długa historia, jest trudnym i nieprzewidywalnym sąsiadem, którego nie należy ignorować.



W 2015 roku Finlandia przyjęła 32 000 uchodźców. Liczba ta może wydawać się skromna w porównaniu z ilością osób przyjętych przez Niemcy, jednak w przypadku tego niewielkiego kraju (liczącego zaledwie 5,5 miliona mieszkańców) był to to ważny i bezprecedensowy gest.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz