poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Parady Pride w Amsterdamie, Brighton i Belfaście oraz Hamburgu


Leo Varadkar, wyoutowany premier Irlandii pojawił się dziś w Belfaście, w Irlandii Północnej- na konferencji prasowej na kilka godzin przed "Belfast Pride" czyli tamtejszą Paradą Równości.

Północna Irlandia to jedyne miejsce Zjednoczonego Królestwa, gdzie wciąż nie ma równości małżeńskiej. W Szkocji, Walii, Anglii oraz w samej Irlandii (która oczywiście do UK nie należy, ale bezpośrednio z Irlandią Północną sąsiaduje) - jest.

Varadkar powiedział, że przyjechał do Belfastu "w geście solidarności" z tymi, którzy walczą o równość w Irlandii Północnej oraz że legalizacja małżeństw jednopłciowych w IP to "już tylko kwestia czasu". "Wspieram ten proces zarówno osobiście, jak i wspiera go cały mój rząd".
Premier Irlandii Leo Varadkar zaapelował w piątek w Irlandii Północnej o znalezienie "unikatowych rozwiązań", które legną u podstaw stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską po brexicie. Wyjście tego kraju ze Wspólnoty nazwał "pokoleniowym wyzwaniem".

Zasugerował powołanie "skrojonej na miarę" unii celnej między stronami, co mogłoby rozwiązać problem przyszłości liczącej 500 km granicy między Irlandią a Irlandią Północną, która po brexicie stanie się zewnętrzną lądową granicą UE. (Replika/TVN24BIS)

W samej paradzie Belfast Pride uczestniczyło ponad 5 tysięcy osób wzięło udział. Tematem tegorocznej parady była równość małżeństw. Irlandia Północna jest jedynym regionem Wielkiej Brytanii, w którym małżeństwo tej samej płci nie jest dozwolone. Paradzie wzięła osobiście burmistrz Belfastu Nuala McAllistera, która jest wielką zwolenniczką równy praw LGBT w tym równość małżeństw.

Też po raz pierwszy wzięli udział policja północna i policja z Gardyi (irlandzka policja) po raz pierwszy w mundurach uczestniczyli w paradzie. (BBC News)


Amsterdamie odbyła się Canal Parade po kanałach. Barwny pochód łodzi osiemdziesiąt tym roku przepłynęli tysiące osób. Tematem tego roku była moja duma, zainspirowano piosenką to jest moje życie od Shirley Bassey.

Wielu też polityków wzięło miedzy innymi minister obrony Hennis-Plasschaert. W tym roku specjalna łódź transpłciowych osób po raz drugi. Trans łódź chcą pokazać są istnieją. Osoby trans najczęściej wpadają w bezrobotne niż reszta populacji, a ponadto, ich dochody często niższe od inny. Amsterdam niedawno postanowił finansuje na pomoc bezrobotnym transpłciowych znaleźć im pracę. Też łódź z seniorami LGBT Joop Veldhoven z Zaandam 80-latek po raz pierwszy uczestniczył w paradzie.

Tylko Irańska łódź LGBT która miała być pierwszy raz popłynąć, nie mogła popłynąć, z powodu problemów techniczny łodzi. Wielu Irańczyków wzięli inne łodzie. (Het Parool)


Angielskim Brighton odbyła się parada wzięło 300,000 osób podczas występów pride wystąpili miedzy innymi Pet Shop Boys, czy Years Years. Tegoroczna parada obyła się, kiedy 50 lat temu od częściowej depenalizacji homoseksualizmu w Wielkiej Brytanii.

Pierwsza parada odbyła się w Brighton w 1973 roku, ale jego powrót znów w 1991 roku gniew polityczny nad Sekcja 28 jest zakaz promocji homoseksualizmu.


Niemieckim mieście Hamburgu odbyła się parada 37. Christopher Street Day (CSD), wzięło udział około 15 000 osób, tysiące osób wzięło w tym senatorowie Katharina Fegebank (zielony) i Melanie Leonhard (SPD) brali udział. Hasłem parady było „Chodźcie z nami dyskryminacja nie jest rozwiązaniem”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz