czwartek, 10 sierpnia 2017

News: Lambda Warszawa, KPH, Czeczenia, TransFuzja, Robert Biedroń, Czesław Miłosz, Ian Thorpe, Singapur ...


Z radością informujemy was, że z okazji obchodów 20-lecia istnienia, Lambda Warszawa wznawia konkurs mikrograntów – Fundusz Stonewall!

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, realizowane przez grupy formalne i nieformalne działające na rzecz społeczności LGBT, których budżet w roku ubiegłym nie przekroczył 20.000 zł.

Tegoroczny konkurs zostanie ogłoszony pod koniec lipca br, zaś ogłoszenie wyników – w 20-lecie Lambdy Warszawa – w październiku 2017.

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, dzięki realizacji których zwiększy się pozytywna tożsamość osób homoseksualnych, biseksualnych, transpłciowych oraz niedeklarujących płci lub zwiększy się tolerancja społeczna wobec osób homoseksualnych, biseksualnych, transpłciowych i nie deklarujących płci. Projekty powinny być realizowane przez wolontariuszki i wolontariuszy.

Każdy z realizowanych projektów powinien: zwiększać tolerancję społeczną wobec homoseksualności, biseksualności, transpłciowości; lub zwiększać poszanowanie praw osób homoseksualnych, biseksualnych, transpłciowych i nie deklarujących płci w Polsce i na świecie; lub
przyczyniać się do budowania między nimi wspólnoty, pozwalającej osobom homoseksualnym, biseksualnym, transpłciowym lub niedeklarującym płci rozwinąć swoją pozytywną tożsamość.

Podmioty uprawnione do złożenia wniosku. Dofinansowanie mogą otrzymać grupy nieformalne oraz oficjalnie zarejestrowane organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia) działające na rzecz społeczności LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i nie deklarujących płci) o kwocie przychodów (darowizn, odpisów, dotacji, zysków z prowadzonej działalności) nie przekraczającej 20 000 zł w roku poprzedzającym ubieganie się o dofinansowanie z Funduszu Stonewall.

Dodatkowo wnioskująca organizacja/grupa nieformalna musi wykazać się zrealizowaniem w okresie 1 roku, poprzedzającego złożenie wniosku co najmniej jednego projektu, związanego z celami Funduszu (w ramach otrzymanej dotacji lub w wyłącznie w oparciu o wkład rzeczowy i nieodpłatną pracę).

Organizacja lub grupa nieformalna wnioskująca o dofinansowanie powinna posiadać zróżnicowany skład organu zarządzającego (powinny w nim zasiadać osoby homoseksualne lub/i biseksualne lub/i transpłciowe lub/i nie deklarujące płci).

Projekty, które otrzymają dofinansowanie muszą być zrealizowane w 2018 roku. Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 2000 zł. Kwota przeznaczana na Fundusz Stonewall w 2017 roku to 6000 zł – 15% odpisów z 1% podatku, przekazanego Lambdzie Warszawa w poprzednim roku.

Rusza program „Razem możemy więcej!”, w ramach którego Kampania Przeciw Homofobii oferuje mini granty dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających w Polsce na rzecz osób LGBTQIA. Budżet programu wynosi 30.000 zł.

KPH jest jedną z wielu organizacji LGBTQIA działających w Polsce. Każda z tych organizacji ma inną specyfikę i swoimi działaniami próbuje odpowiadać na inne potrzeby społeczności. W celu zrealizowania wizji Polski równej i sprawiedliwej, godnie traktującej wszystkich, konieczne jest wielotorowe i wielopoziomowe działanie. Aby ułatwić działaczom i działaczkom LGBTQIA realizację tego zadania, Kampania Przeciw Homofobii uruchamia program mini grantów oparty na Strategii Działania KPH. Program jest skierowany do organizacji pozarządowych i grup nieformalnych LGBTQIA działających na terenie Polski. Działania w ramach programu powinny być realizowane w okresie od 11.09.2017 roku do 30.06.2018 roku, przy czym 2.07.2018 roku jest dniem ostatecznego rozliczenia dotacji. Budżet programu wynosi 30.000 zł. Więcej informacji na stronie KPH.

James Davison, jeden z ulubionych ilustratorów świata mody, połączył siły z międzynarodową organizacją LGBT+ All Out w celu stworzeniu serii ręcznie malowanych koszulek. Zyski zostaną przekazane na rzecz kampanii nawołującej do zakończenia pogwałceń praw człowieka, jakich doświadczają homoseksualiści w Czeczenii, a także na pomoc ofiarom tej przemocy. James jest z znany ze swoich szkiców z wybiegów i backstage'ów dla MAC Cosmetics podczas tygodni mody w Londynie, Nowym Jorku, Mediolanie i Paryżu. W zeszłym sezonie jego prace pojawiły się na samym wybiegu, kiedy to ręcznie ozdobił buty K-Swiss do pokazu Ryana Lo - i-d.vice.com.

Stowarzyszenie Tęczówka i Fundacja Trans-Fuzja zapraszają na kolejne spotkanie śląskiej grupy wsparcia dla osób transpłciowych, które odbędzie się w piątek 11 sierpnia o godz. 17.30 w siedzibie Stowarzyszenia Tęczówka w Katowicach przy ul. Morcinka 3 (wejście od tyłu budynku).

Jeśli Twoje poczucie tożsamości płciowej wymyka się binarnej kategoryzacji płci, jeśli jesteś osobą trans i chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami, problemami lub po prostu porozmawiać z osobami, które podobnie czują, zapraszamy do naszej grupy.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 11 sierpnia (piątek) o godzinie 17.30 w siedzibie Stowarzyszenia Tęczówka przy ul. Morcinka 3 w Katowicach. Podstawowymi zasadami naszych spotkań jest anonimowość i poufność. Tylko animator grupy przedstawia się z imienia i nazwiska. Serdecznie zapraszamy. W razie kłopotów ze znalezieniem siedziby Stowarzyszenia Tęczówka, prosimy o telefon: 608 387 038.

POPIS kontra Robert Biedroń, widać jest zagrożeniem dla nich. Radni PiS i PO krytykują Biedronia za Woodstock. Telewizja publiczna pokazuje wypowiedź radnego PiS Tadeusza Bobrowskiego, który zarzuca Biedroniowi, że na Woodstocku nie powiedział ani słowa o Słupsku. To nieprawda. Biedroń mówi o Słupsku choćby w siódmej minucie poniższego nagrania, a przykładów jest więcej. "Jesteśmy miastem, które się degeneruje, sytuacja jest krytyczna" – mówi do kamery TVP Gdańsk radny Bobrowski, sugerując że Słupsk jest w ruinie.

Radna Beata Chrzanowska (PO), również krytykuje udział prezydenta Słupska w imprezie muzycznej Jurka Owsiaka, ale podaje inne argumenty. "Wyjazd za pieniądze służbowe i w czasie pracy uważam za naganny" – tłumaczy członkini Platformy.

Tymczasem sam Biedroń tłumaczy, że za jego wyjazd na Woodstock zapłacili organizatorzy, więc Słupsk nie poniesie w związku z tym żadnych kosztów - Na Temat.

Boleję nad tym, że zawsze znajdzie się jakiś rodzaj führera, który chce zawłaszczyć naszą wolność. Tak się dzieje teraz - mówi prof. Joanna Penson.

- Idziemy szybkimi krokami w stronę rządów autorytarnych. I to rządów autorytarnych takiej frakcji politycznej, która mi absolutnie nie odpowiada, ponieważ robi zamach na moją wolność, chce decydować o tym, jak mam żyć, co myśleć, co jest dobre, a co złe. A dobre jest to, co robi PiS, złe, co robią inni. Widzę w tym podobieństwo do lat 80.

- Bo ludzie mówią, że ten rząd jako pierwszy coś daje. Nie rozumieją, że nie daje swojego, bo rząd nie ma swoich pieniędzy. Daje więc nasze. Słyszę już o podwyżkach i nowych podatkach. Bo ten rząd udaje, że daje (...) - Gazeta.pl

„Kiedyż wreszcie cała Białowieża zostanie uznana za park narodowy?” - pisał w 1996 r. w "Tygodniku Powszechnym" Czesław Miłosz. Teraz jeden z najważniejszych polskich poetów XX wieku i laureat nagrody Nobla został wymazany z listy lektur licealnych. W przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekcie podstawy programowej dla nowego czteroletniego liceum nie ma ani jednego jego wiersza. Zwykłe przeoczenie? A może próba ukształtowania kanonu lektur tak, by licealiści i licealistki po "reformie" edukacji nie poznali "nieprawomyślnych" twórców? - Partia Zielony.

Przy okazji połączenia dwóch unijnych programów rząd miał zwiększyć środki na zakup mleka, warzyw i owoców dla uczniów szkół podstawowych. Tymczasem wystarczyło kilka tygodni, by z zapowiedzi nie zostało nic - Oko Press.

Pinksixty News wiadomości LGBT


Olimpijczyk Ian Thorpe skrytykował rząd australijski za swoje stanowisko wobec małżeństw tej samej płci. Wielokrotny zdobywca medali, który w 2014 roku wyszedł z szafy. Wezwał Australijskiego Premiera Malcolm Turnbull do uchwalenia równości małżeństw. (PinkNews)

Partia Liberalna Australijska robi wszystko żeby nie uchwalić równość małżeństw chce referendum, a nie parlament. Będzie one kosztować ponad 40 mln dolarów Australijski.

Tonny Abbott, prawicowy polityk, który był premierem Australii w latach 2013-2015, który jest przeciwnikiem LGBT, po pomimo że jego siostra Christine Forster, jest lesbijką i chce wziąć ślub. Wiele razy krytykowała brata znów wzięła znów skrytykowała brata. (PinkNews)Każdego roku Singapur wybiera piosenkę, która reprezentuje ich w dniu narodowego święta. Biseksualny gwiazda muzyki z Singapuru, LGBT zrobił swoją piosenkę. Zespół Dear Straight People postanowili wyprodukować teledysk z udziałem prominentnych członków społeczności LGBT w Singapurze.

Chcą przypomnienie mieszkańcom, że ludzie LGBT są normalnymi mieszkańcami Singapuru. Zdecydowana większość Singapurczyków uwielbia teledysk, zgadzają się na równe prawa dla LGBT.

W wideo znajdują osoby miedzy innymi Dr Khoo Hoon Eng jest matką dwóch synów gejów założyła grupę wsparcia dla rodziców dzieci LGBT. Alex Teh - 21-letni mężczyzna trans, który prowadzi jeden z największych trans-transgranicznych grup w Singapurze.


Luke Chacko śpiewa z Idina Menzel podczas jej koncertu w Dallas


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe