wtorek, 17 maja 2011

Wydarzenia organizowane LGBT na Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią

Toruń SPR zaprasza na konferencję naukową „Przestępstwa z nienawiści w Polsce”. Zaplanowano na 17 maja 2011 jest elementem debaty nad przestępstwami z nienawiści (hate crimes), w tym przestępstwami wymierzonymi w osoby LGBTQ, oraz wykrywaniem i zwalczeniem tej przestępczości. Organizowane przez SPR wydarzenie odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji UMK; opiekę naukową sprawuje prof. Marian Filar.

Czym są przestępstwa motywowane uprzedzeniami, zwane też przestępstwami z nienawiści? Jakie formy takiej dyskryminacji są w Polsce karalne, a jakie nie? Które grupy społeczne korzystają z ochrony prawnej przed taką przestępczością, które tej ochrony nie mają, z czego to wynika i czy powinno to tak zostać? Jak faktycznie wygląda ściganie przestępstw z nienawiści w Polsce – ile i jakich przypadków jest zgłaszanych rocznie? Jak sytuację grup dyskryminowanych widzą organizacje prawnoczłowiecze i antydyskryminacyjne? Jak przedstawia się sytuacja osób LGBTQ na tle innych grup dyskryminowanych – jaką ochronę zapewnia im prawo, jak z niej korzystają, czy jest to ochrona wystarczająca? Co można zrobić, żeby poprawić obecną sytuację? Czy projekt nowelizacji kodeksu karnego przygotowany w Toruniu jest odpowiednią reakcją na dzisiejszy poziom przestępczości? Nad odpowiedziami na te i szereg innych pytań będziemy dyskutować podczas konferencji naukowej „Przestępstwa z nienawiści w Polsce”, którą SPR – dzięki uprzejmej gościnie władz dziekańskich – organizuje na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Termin wydarzenia został wybrany nieprzypadkowo: 17 maja to Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii (International Day Against Homophobia; IDAHO).

Poniżej przedstawiamy planowany program konferencji; o jego zmianach i uszczegółowieniu będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej. Udział w konferencji jest bezpłatny – każda zainteresowana osoba udziałem może odwiedzić konferencję, przyłączyć się do dyskusji, w tym zadawać pytania po zakończeniu prelekcji i wykładów.

10:00 – otwarcie konferencji
10:10 - wykład inauguracyjny – „Przestępstwa z nienawiści – charakterystyka zjawiska”
10:40 – Helsińska Fundacja Praw Człowieka, wykład „Przestępstwa z nienawiści na tle przynależności rasowej”
11:10 – Stowarzyszenie „Otwarta Rzeczpospolita”, wykład „Przestępstwa z nienawiści na tle przynależności etnicznej i narodowej”
11:40 – Towarzystwo Interwencji Kryzysowej, wykład „Przestępstwa na tle płci na przykładzie przestępstw wymierzonych w kobiety”
12:10 – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, wykład „Przestępstwa na tle wieku na przykładzie przestępstw wymierzonych w osoby starsze”
12:40 – Stowarzyszenie „Kampania Przeciw Homofobii”, wykład „Przestępstwa na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej”
13:10 – przerwa kawowa
13:40 – prezentacja projektu nowelizacji kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści
13:50 – panel dyskusyjny
15:50 – zamknięcie konferencji
KPH Trójmiasto: 17 kwietnia · 12:00 – 13:00 Gdańsk – ulica Długa

„Proszę zrozum moje powody do nieodzywania się dzisiaj. Biorę udział w Dniu Milczenia, międzynarodowym ruchu młodzieżowym, który jest protestem przeciw milczeniu, w którym lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transseksualne i im przychylni są zmuszeni pozostawać. Moje celowe milczenie jest echem ich milczenia, które jest spowodowane prześladowaniem, uprzedzeniami i dyskryminacją. Wierzę, że przerwanie tego milczenia jest pierwszym krokiem w kierunku walki z tymi niesprawiedliwościami. Pomyśl o głosach, których dzisiaj nie słyszysz. Co Ty zamierzasz zrobić, by przerwać to milczenie?”

Pierwszy Day of Silence miał miejsce w University of Virginia w Stanach Zjednoczonych w 1996 roku. Wzięło w nim udział 150 studentów. Rok później inicjatywa przeniosła się na 100 innych uniwersytetów w USA. W 2001 roku oficjalnym organizatorem wydarzenia została organizacja GLSEN. W 2006 roku, według jej szacunków, ponad 450 tys. studentów i uczniów w ponad 4000 placówkach edukacyjnych brało udział w Day of Silence. Zdaniem organizacji Day of Silence jest największym wydarzeniem studenckim dotyczących kwestii LGBT w USA.
 
KPH Kraków: 17 maja, w rocznicę wykreślenia homoseksualności z listy chorób WHO, świętuje się Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii i Transfobii (IDAHO).

Dzień Milczenia to coroczna akcja organizowana jako protest przeciwko prześladowaniu i dyskryminacji osób LGBTQ. Uczestnicy happeningu zaklejają usta, co symbolizuje milczenie, na jakie skazane są osoby nieheteroseksualne. Na koniec happeningu zrywa się taśmę z ust i dmie w gwizdki, symbolicznie przerywając milczenie.

W tym roku krakowski Dzień Milczenia świętujemy w IDAHO. Spotykamy się 17 maja o 18:00 pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Zapraszamy wszystkich, dla których ważne są sprawy społeczności LGBTQ!

Festiwal Filmów Kultowych: 17 maj 2011 - 14:00 Teatr Korez, Katowice

Homo.pl: Reżyseria: Robert Gliński. Zdjęcia: Jacek Wasilewski

Tytuł nie pozostawia wątpliwości w zakresie tematyki filmu. Dokument Roberta Glińskiego, reżysera o szczególnej społecznej wrażliwości (m.in. Cześć, Tereska i Świnki) , poświęcony jest problematyce dotychczas w polskim kinie zaniedbywanej, albo raczej traktowanej marginalnie, a najczęściej instrumentalnie. W Homo.pl większością stają się mniejszości. Dosunięte do głosu burzą narosłe wokół nich stereotypy. Jak mówił sam reżyser: Moi bohaterowie są tacy, jak wszyscy: piekarz, urzędnik bankowy, nauczycielka, fryzjer itp. Nic nie udają, mówią potocznym językiem. Z takim bohaterem widz łatwo się identyfikuje. Widzi na ekranie kogoś znajomego, podobnego do sąsiada, swojej ciotki albo sprzedawczyni ze sklepu osiedlowego. A może nawet widzi siebie.

KPH Szczecin: Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią szczecińska grupa KPH zaprasza do wzięcia udziału we wspólnym obchodzeniu tego dnia tylko 22 maja.
W programie:
9:30 – powitanie uczestników i zaproszonych gości
10:00 – 11:30 – wykład „Historia ruchów LGBTQ w Polsce” – Daniel Michalski.
12:00 – 13:30 – wykład „Zjawisko drag king i drag queen w Polsce i Europie” – Małgorzata Mazur.
14:30 – 16:30 – wykład i warsztaty z zakresu „Sytuacji prawnej osób LGBTQ w Polsce i Europie” – mec. Agnieszka Stach; spotkanie z Ryszardem Gierszem
18:00 – 18:30 – Happening „Zastrzel mnie!”* na Deptaku ks. Bogusława X – Marcel Mroczek, GL KPH Szczecin. (Nie zaprzestają ten happening).
20:00 – Wieczór z filmem „Homo.pl” – Pub Enigma
22:00 – impreza w Pubie Enigma
Wykłady i warsztaty odbędą się w siedzibie GL KPH Szczecin przy ul. Malczewskiego 35
Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty, jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenia na maila: szczecin@kph.org.pl

Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią wp.pl sprawdził, czy Polacy są tolerancyjni w stosunku do par homoseksualnych. Co ciekawe, dla wielu osób homoseksualizm wciąż jest chorobą pomimo, że wspomniane święto obchodzone jest na pamiątkę wykreślenia 17 maja 1990 roku homoseksualizmu z listy chorób Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). 'Nie jest to normalne - jak zoofile i pedofile', 'nie jest to zdrowe', 'to rodzaj dewiacji' - słuchać można od rozmówców. - To nie jest choroba - nie zgadza się kolejna osoba. - To tak jakby włosy blond lub czarny kolor skóry był chorobą - dodaje.

Dla jednych to choroba, dla drugich coś zupełnie normalnego, ale zdaniem kolejnego rozmówcy, najistotniejsze w tej debacie jest to, że homoseksualiści 'robią z siebie cioty', co sprawia, że chętniej się ich wyśmiewa, niż chce się zrozumieć. Inne osoby to potwierdzają, 'gdyby nie afiszowali się ze swoją innością, nikt by na nich nie zwracał uwagi'. Video 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz