piątek, 6 maja 2011

Afryka dzieci są palone żywcem; Papieros zabija natychmiast; Aborcja u Czechów

 Paranoje afeykańskie na temat homoseksualizmu wiemy jakie mają, inne paranoje np magia. Dorośli myślą, że walczą z czarami. Setki dzieci w Nigerii są torturowane i zabijane z powodu oskarżeń o czary - donosi 'Daily Mail'. Nawet dwuletnie dzieci są palone, grzebane żywcem lub zakuwane w kajdany z powodu wiary Nigeryjczyków w magię. Dorośli obwiniają dzieci własne lub cudze o powodowanie wszelakich pechowych wydarzeń. Kilka miesięcy temu mężczyzna próbował spalić dwójkę swoich sześcioletnich bliźniaków, ponieważ uznał je za winne śmierci żony - relacjonuje 'Daily Mail'. Nazywane 'wiedźmami' dzieci poddawane są najbrutalniejszym torturom. Ich ciała są np. polewane kwasem lub przebijane gwoźdźmi. Uprawiane przez Nigeryjczyków praktyki próbują powstrzymać organizacje obrońców praw dziecka. Na razie jednak działania aktywistów nie przynoszą skutku. W ciągu ostatniego roku tylko w jednym nigeryjskim stanie Akwa Ibom zanotowano 250 przypadków przemocy wobec małych 'wiedźm'.

Zmiany w DNA komórek prowadzące do powstawania nowotworów zaczynają się już w pierwszych minutach po wypaleniu papierosa a nie po latach - dowiedli naukowcy z University of Minnesota.

Wszyscy znany długofalowe skutki palenia tytoniu - choroby serca, udary, różne rodzaje nowotworów. Teraz jednak po raz pierwszy naukowcy pokazali, że zasadnicze zmiany prowadzące do zmian nowotworowych zaczynają się w organizmie bezpośrednio po zaciągnięciu się dymem - ogłosił portal BBC News. 15 -30 minut po zapaleniu papierosa tworzą się w naszym organizmie groźne substancje chemiczne.

Badania sponsorowane przez amerykański Narodowy Instytut ds. Walki z Nowotworami przeprowadzili naukowcy z University of Minnesota pod kierunkiem prof. Stephena Hechta. U dwunastu palaczy badano poziom niszczących DNA komórek substancji po wypaleniu tytoniu. To unikalna metoda badania skutków palenia, pozwoliła bowiem ominąć wpływ innych czynników, jak tryb życia czy sposób odżywiania.

- Te badania wyraźnie pokazują, że nie tylko nigdy nie jest za późno, ale przede wszystkim nigdy nie jest za wcześnie na rzucenie palenia - komentuje Martin Dockrell z fundacji antynikotynowej ASH.

Rząd uważa, że to obowiązek wobec Unii. Czeski resort zdrowia forsuje ustawę, która zapewni wszystkim mieszkankom Unii Europejskiej legalne zabiegi usuwania ciąży. Twierdzi, że taki obowiązek nakłada na Czechy unijne prawo - informuje 'Rzeczpospolita'. Rząd przygotowuje ustawę reformującą cały system opieki w Czechach. To w niej mają się znaleźć kontrowersyjne zapisy, które - jak twierdzi rząd - dopasują czeskie prawo do unijnych regulacji. Jakie regulacje? Przecież nie ma żadnego prawa unijnego, które dyktowałoby, czy i kiedy, a także w którym kraju kobieta może usunąć ciążę. A do Czech i tak przyjeżdża dużo cudzoziemek - mówi 'Rzeczpospolitej' Lubomir Kopeček, politolog z Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie. Przypomina, że m.in. w pobliżu polskiej granicy jest wiele klinik, w których Polki poddają się aborcji. Czeskie prawo aborcyjne uznawane jest za jedno z najbardziej liberalnych w UE. Kobieta może poddać się aborcji do 12. tygodnia ciąży bez podawania przyczyny i do 24. tygodnia z powodów medycznych. Jedyne ograniczenia to wiek kobiety - minimum 16 lat i odstęp czasu pomiędzy kolejnymi zabiegami: nie można poddawać się aborcji częściej niż co pół roku. Mimo liberalizacji przepisów aborcyjnych liczba zabiegów spada: w 1991 roku wykonano ich 100 tys., w 2008 już tylko 27 tys.

Też jedna jest dobra wiadomość spada aborcji, liberalizacja prawa do nie dobry pomysł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz