Oskarżam Kościół rzymskokatolicki w Polsce – czyli mój Kościół – oraz jego przywódców o to, że swoimi działaniami i zaniechaniami doprowadzili do eskalacji nienawiści wobec osób LGBT+.
Nie czas już na miłe słowa i miarkowanie się w ocenach. Nie czas na uniżone listy do biskupów sformułowane tak, by przypadkiem ich nie urazić i nie zmieścić w nich jednego mocniejszego słowa. Nie czas na prośby o opamiętanie. Dziś potrzeba oskarżeń. I choć nawiązania do słynnego listu Emile’a Zoli „Oskarżam…!” w ostatnich latach spowszedniały i straciły na sile, to nie widzę lepszej formuły na wyrażenie tego, co noszę w myślach i sercu po wydarzeniach z Marszu Równości w Białymstoku.
Tak, polscy katolicy i katoliczki, księża i biskupi – my wszyscy, choć w bardzo różnym stopniu – mamy krew na rękach. Mamy na rękach krew Milo, która w maju tego roku skoczyła z mostu, nie mogąc wytrzymać tego, co spotyka ją w Polsce. Mamy na rękach krew innych osób LGBT+ – nastolatków i osób dorosłych – które popełniły samobójstwo w wyniku zaszczucia, również w szkole. Mamy na rękach krew płynącą z rozbitych kamieniami głów, z podbitych oczu, rozciętych łuków brwiowych, odartych ze skóry kolan i łokci. Mamy na rękach krew pobitych, ale odpowiadamy także za krzywdę, której nie widać gołym okiem, a która jest udziałem osób LGBT+ za każdym razem, gdy słyszą kolejne kłamstwo na swój temat, gdy są wykluczane, gdy mówi im się, że nie ma dla nich miejsca w danym środowisku, społeczności, w Polsce, w Kościele, gdy są obrażane i zastraszane, gdy mówi się, że są zagrożeniem dla dzieci, że są gwałcicielami nieletnich i pedofilami, gdy ich tożsamość nazywa się dewiacją, chorobą, zboczeniem czy efektem ideologii - Ignacy Dudkiewicz dla Tygodnika Polityka
Podczas święta 50-lecia dla kobiet, które mogą być wyświecone przez Kościół na duchowne. Wiele kobiet duchowny przeszło brawami.
Katedra Hope
Liturgia Eucharystii z kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Poznaniu - 9. Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego.
Nabożeństwo z kościoła Św. Trójcy w Warszawie w 8 niedzielę po Trójcy Świętej 11 sierpnia 2019 r. Postępujcie jako dzieci światłości, bo owocem światłości jest wszelka dobroć i sprawiedliwość i prawda. (Ef 5, 8-9) Prowadzenie: ks. Piotr Gaś
Nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskiego w Pszczynie
Msza święta z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Marcina w Krakowie
Segregować - 9. niedziela po Trójcy Świętej
Kościół Middle Church
Metropolitan Community Church of Washington DC
Metropolitan Community Church w Toronto
Metropolitan Community Church
Katedra Narodowa w Waszyngtonie
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz