czwartek, 12 maja 2016

News: KPH, Filipiny, Geraldine Roman, Hiszpania, Piłka nożna, Jacek Dehnel, HRC, Stonewall ...


27-letnia Julia* została uderzona w twarz, gdy stanęła w obronie koleżanki. Napastnik powiedział do niej: "Murzynko, zapier...ę cię!" - Gazeta Wyborcza.

Biuro KPH w centrum stolicy atakowano od marca trzy razy. Policjant, który przyjmował zgłoszenie po pierwszej napaści, miał stwierdzić, że działacze nie powinni czuć się urażeni wyzwiskami: pedały i cwele. Teraz policja stoi przed biurem całą dobę.

- Nigdy wcześniej nie było fizycznych ataków. A teraz następują tuż po sobie - mówi Marcin Rodzinka. - Wcześniej nie czułem się zagrożony. Ostatnio chodzę podenerwowany. Kiedy przychodzę jako pierwszy do pracy, zanim otworzę drzwi, rozglądam się wokół: czy nikt za mną nie idzie? Nikt nie zostaje sam w biurze do późna. Nie wychodzimy stąd po zmroku w pojedynkę.

Ukrainiec Slava Melnyk, który w KPH odpowiada za edukację, mówi: - Już po pierwszym najściu ustaliliśmy scenariusz, co robimy w razie napaści, kiedy atakujący dostaną się do środka. Pierwszy raz zdarzyło się, że rozważaliśmy, jak stąd uciekać. Wcześniej w ogóle nie było takiego tematu. A teraz zastanawiamy się, czy najpierw dzwonimy na policję, czy do prywatnej firmy ochroniarskiej.

Slava: - staliśmy w kilka osób przed biurem. Akurat przez most szło dwóch chłopaków. Zaczęli krzyczeć: "Pedały!". Z mostu nie widać, że mamy tęczowe kraty. Ci, którzy nas zaatakowali, dobrze wiedzieli, co robią. Pod koniec grudnia stałem pod biurem na papierosie. Dwóch chłopaków, najwyżej 18-latków, opluło mnie.

A co ze śledztwami w sprawie ataków na siedzibę? Pierwsze - próbę wtargnięcia - umorzono, bo nie wykryto sprawców. Komisarz Szumiata zastrzega jednak, że jeżeli pojawią się nowe okoliczności, zawsze można je wznowić. Śledztwa w sprawie wybicia szyb wciąż trwają.

- Ale nawet jak kogoś złapią, to napastnicy odpowiedzą najwyżej za zniszczenie mienia o niewielkiej wartości - mówi Slava Melnyk - Gazeta Wyborcza.

Geraldine Roman, została pierwszą osoba trans która wygrała wybory do kongresu. Mandat z ramienia Liberalnej Partii Filipin uzyskała w okręgu Bataan. Geraldine zastąpi swoją 75 letnią matkę Herminię Roman sprawującą mandat od 2007 roku. Wcześniej w latach 1998-2007 ten sam okręg reprezentował ojciec Antonino. (GMA News/MSN)

Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów ILGA Europe opublikowało coroczny raport podsumowujący sytuację osób LGBTI w różnych krajach Europy. Wśród 49 ujętych w badaniu krajach Polska uplasowała się na 37. pozycji.

Polska nie wypadła w zestawieniu najlepiej (18 proc.). Z rankingu wynika, że o bliżej jej do krajów takich jak Białoruś, Ukraina czy Mołdawia niż do o wiele bardziej przyjaznych społecznościom LGBTI Niemiec, Francji czy Hiszpanii.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez organizację najlepsze warunki dla LGBTI panują natomiast na Malcie (88 proc.), Belgii (82 proc.), Wielkiej Brytanii (81 proc.), Danii (71 proc.), Hiszpanii (70 proc.), Portugalii (70 proc.), Finlandii (67 proc.), Chorwacji (67 proc.) i Holandii (66 proc.). (TVN24)

Pierwszy hiszpański sędzia piłkarski który ujawnił jest gejem, odszedł od piłki z powodu homofobii. Jesús Tomillero postanowił opuścić sędziowanie po 14 miesięcy od kiedy wyznał jest gejem. (PinkNews)

Grupa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości broni radnego skazanego nieprawomocnym wyrokiem za groźby wobec uczestników marszu Kampanii przeciw Homofobii. - Nie zasługuje na to, żeby Rzeczpospolita Polska mocą wyroku sądowego postawiła go w takiej sytuacji - przekonuje poseł PiS Krzysztof Lipiec

Twierdził również, że nie istniało ryzyko, by podczas manifestacji w 2010 roku groźby zostały spełnione. - W tamte dni w Kielcach nikt nie był lepiej chroniony niż uczestnicy manifestacji - twierdził - Gazeta Wyborcza.

Trybuna: Pisarz Jacek Dehnel opublikował na Facebooku krytyczną opinię na temat sobotniego marszu KOD i opozycji. Tekst wywołał spore emocje. Pisarzowi na 24-godziny zablokowano facebookowe konto.

Kolejnego dnia Dehnel poinformował o zablokowaniu facebookowego konta. Pisarz odniósł się również do dyskusji na temat swojego wcześniejszego tekstu:

Dyskusja pod wpisem, niestety, potwierdziła w większości moje najgorsze intuicje na temat polskiej plemienności. Od wielu miłośników tego „wielkiego spotkania wszystkich Polaków”, gdzie „wszyscy byliśmy razem”, usłyszałem, że lepiej, żebym siedział w domu, nie pojawiał się na marszu, a najlepiej wyprowadził się z Polski. Od innych – że na marszach PiSu i neonazistów jest gorzej i że trzeba być chamskim, bo oni są bardziej chamscy. Tymczasem krytyka jednej strony – i to strony własnej, skoro w marszach KODu chodzę – nie oznacza akcesu do strony przeciwnej. Świat nie jest dwudzielny. To, że przeszkadza mi hasło „Precz z PiSlamem” nie oznacza, że zgłaszam akces do marszu Mariana Kowalskiego. Wręcz przeciwnie.

Dodatkowo KOD jest mieszanką wszelkiej maści osób, jedni są dumni osób LGBT inni, przeciwnie to pokazuje jedno jak polacy są podzieleni.

Kiedy przedstawiciel KOD przemawiał i skrytykował PO o łamanie praw człowieka, były gwizdy i wielu to nie podobało się.​Pinksixty News wiadomości LGBT


Prezes Human Rights Campaign Chad Griffin w telewizji MSNBC w celu omówienia pozwu, przeciwko Karolinie Północnej który złożył rząd federalny z powodu polityki anty-LGBT, tak zwane zakaz używanie łazienek przez trans osób."Jestem gejem, kocham siebie i nie potrzebuję do tego boga" - powiedział homofobicznemu ulicznemu kaznodziei w Glasgow rowerzysta, a jego słowa wywołały burzę oklasków. Warto reagować na homofobię na ulicy?

Do wymiany zdań doszło w sobotnie popołudnie w Glasgow, przed sklepem z komiksami. Chrześcijański kaznodzieja wykrzykiwał homofobiczne hasła, podkreślając "niemoralność seksualnych grzechów" i atakując społeczność LGBT. I chociaż na ulicy było pełno ludzi - nikt nie reagował - Queer.pl


Prezydent Obama wyznaczyć Stonewall Inn w Nowym Jorku jako pierwszy narodowy pomnik prawa LGBT. Martin Boyce, którzy uczestniczył w Stonewall prawie 47 lat temu, dotyczące znaczenie przełomowym.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz