wtorek, 17 maja 2016

Światowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią


Dzisiaj, 17 maja, co rok obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią. z okazji że 17 maja 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia, usunęła homoseksualizm z listy Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Minuta cichy dla ofiar prześladowań i morderstw nienawiści wobec LGBT, cały czas giną nasi bracia i siostry tylko za to że są inni.

Dziś wielu prześladuje się LGBT przez rok wiele zmieniło wielu krajach na dobrze ale i też na gorzej, jak Rosja, Nigeria czy Uganda, nawet w USA ustawy anty LGBT czy u nas ataki na organizację LGBT. Cały czas giną osoby LGBT tylko za to są inne. Ta nienawiść nie bieszę tak sobie, miedzy innymi odpowiedzialni są wierzący osoby, pod przykrywką religii, namawiają do nienawiści.

Śmierć wielu tysięcy osób LGBT jest bezpośrednia wynikiem ignorancji wielu ludzi w tym duchowny, strachu przed słowem "gej/lesbijka". Wielu LGBT marzenia mieli marzenie być kochanym, wielu odbiera to nie pozwala im żeby byli sobą. Wielu tyle nadziei i marzeń zostało odebrano przez przemoc, nienawiść. Jeszcze nie jest za późno są inne tysiące LGBT które pokazać im że są normalni, godni, mają prawo bycia sobą. Bóg ich kocha. Nie powinni zmieniać, jak mówiła mama Bobbiego Griffitha.

17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią. Poniżej zamieszczamy oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.

Oświadczenie z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią i Transfobią: Homofobia, zgodnie z definicją przyjętą przez Parlament Europejski, to irracjonalny lęk i awersja wobec homoseksualności oraz lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych, oparte na uprzedzeniach, które przejawiają się w sferze prywatnej i publicznej pod różnymi postaciami, takimi jak mowa nienawiści i nawoływanie do dyskryminacji, przemoc psychiczna i fizyczna, prześladowania i zabójstwa, dyskryminacja i nieuzasadnione ograniczanie praw (tak np. rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 24 maja 2012 r. w sprawie zwalczania homofobii w Europie, 2012/2657,RSP).

Prześladowania nieheteroseksualnych i transpłciowych uczniów, uznawanie przez lekarzy homoseksualności za chorobę, odmowa wydania dokumentów tożsamości urodzonym za granicą dzieciom par jednopłciowych, ataki na siedziby organizacji pozarządowych działających na rzecz osób LGBT to tylko niektóre ze spraw, które do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły w 2015 i 2016 roku. Mam przy tym świadomość, że liczba skarg od osób doświadczających nierównego traktowania, które zdecydowały się na zgłoszenie swojej sprawy do jakiejkolwiek instytucji publicznej, nie odzwierciedla rzeczywistej skali dyskryminacji, z którą osoby LGBT w Polsce stykają się na co dzień.

Osoby nieheteroseksualne i transpłciowe w Polsce nie są objęte należytą ochroną prawną, na co wielokrotnie zwracałem uwagę apelując o nowelizację ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, Kodeksu karnego, czy uchwalenie ustawy o uzgodnieniu płci. Jak wynika z przeglądu stanu ochrony prawnej zapewnianej osobom LGBT w państwach europejskich, przygotowywanego co roku przy okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii i Transfobii przez organizację ILGA-Europe, Polska zajmuje obecnie przedostatnie miejsce wśród wszystkich państw Unii Europejskiej. Jako powód, dla którego sytuacja lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych pogorszyła się w Polsce w ostatnim roku, ILGA-Europe podaje przede wszystkim coraz liczniejsze publiczne wypowiedzi sprzeciwiające się równemu traktowaniu osób LGBT. Za szczególnie niepokojące należy uznać wypowiedzi przedstawicieli władz publicznych legitymizujące homofobię i dyskryminację ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową. Przedstawiciele władz publicznych powinni nie tylko powstrzymywać się od takich wypowiedzi, ale wyrażać sprzeciw wobec takich postaw i zachowań, zachęcając jednocześnie do równego traktowania wszystkich osób.

Głębokie zaniepokojenie przypadkami przemocy i dyskryminacji motywowanymi orientacją seksualną i tożsamością płciową ofiar wyraziło wiele międzynarodowych organów ochrony praw człowieka – Komitet Ministrów i Zgromadzenie Parlamentarne. Rady Europy, Rada Praw Człowieka ONZ, a także Parlament Europejski i Komisja Europejska, wzywając jednocześnie państwa członkowskie Unii Europejskiej, Rady Europy i ONZ do zwiększenia wysiłków na rzecz poszanowania godności i zapewnienia pełnej realizacji wszystkich praw człowieka osobom LGBT. Jako Rzecznik Praw Obywatelskich wyrażam nadzieję, że przedstawiciele instytucji i władz publicznych nie pozostaną wobec tych wezwań obojętni i podejmą niezbędne działania mające na celu wyrównanie sytuacji prawnej i faktycznej osób LGBT, zgodnie z obowiązującym standardem konstytucyjnym i wynikającym z prawa międzynarodowego.

Partia Razem: Tuż przed tegorocznym Marszem Równości w Krakowie jeden z działaczy Razem, aktywista Queerowego Maja, padł ofiarą napaści o podłożu homofobicznym. Ten brutalny atak wpisuje się w narastającą ostatnio falę przemocy, której przejawami były m.in. ostatnie ataki na siedziby Kampanii Przeciw Homofobii czy Lambdy Warszawa.

Przyczyn tego stanu upatrujemy w przyzwoleniu na mowę nienawiści przez obecne i poprzednie władze, zaniechaniu działań przeciwko coraz częściej pojawiającym się aktom przemocy, braku jakiejkolwiek edukacji równościowej, ostentacyjne ignorowanie problemu narastającej przemocy przez Pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, szczególnie zaś braku rozpoznawania przez polski Kodeks Karny przestępstw motywowanych nienawiścią do osób nieheteronormatywnych.
Domagamy się zdecydowanej reakcji służb mundurowych i władz miasta Krakowa oraz wzywamy rząd do podjęcia prac mających na celu ochronę osób, które ze względu na swoją przynależność do mniejszości są szczególnie narażone na przemoc.

Apelujemy też do środowiska osób LGBT+ oraz wszystkich, którym bliskie są elementarne prawa człowieka, o jedność w tych szczególnie trudnych dla nas wszystkich czasach.
Pamiętajcie: solidarność naszą bronią!

Stanowisko przygotowane przez Koło Razem LGBT+ przyjęte przez Kongres Razem 15 maja 2016 roku.


Nowy burmistrz Londynu Sadiq Khan nakazał powierzyć tęczową flagę koło ratusza z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z homofobii (IDAHOT). (PinkNews)

Premier Kanady przesłanie z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią i Transfobią


Z okazji IDAHOT 2016 ekipa KPH odwiedziła wszystkie kluby poselskie w Sejmie, którym wręczyła Tęczową Mapę Europy. Polska w tegorocznym rankingu ILGA-Europe zajęła przedostatnie miejsce w UE. Pytali też przedstawicielki i przedstawicieli klubów czy planowane są jakiekolwiek działania w zakresie równouprawnienia osób LGBT. Jakie były reakcje i odpowiedzi? Zobaczcie sami!


ONZ kampania Free Equal, klip z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii i Transfobii



W Sarajewie Bośni i Prisztinie Kosowie, maszerowali działacze LGBT z okazji międzynarodowego dnia przeciw homofobii, transfobii i biphobii.

Kilkaset osób przeszło we wtorek ulicami kosowskiej stolicy, Priszitiny, w paradzie Gay Pride, pierwszej w historii zamieszkanego w 90 proc. przez muzułmanów Kosowa. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Hashim Thaci oraz ambasadorowie USA i Wielkiej Brytanii oraz wiceprzewodnicząca parlamentu Europejskiego Ulrike Lunacek.

"Marsz przeszedł przez centrum Prisztiny z myślą o tych, którzy nie przybyli, bo dotyka ich homofobia". "Wyszedłem z szafy, więc istnieję", "Wyjdź z szafy teraz, powiemy Ci, jak", "Strefa wolna od homofobii" - głosiły transparenty uczestników, ubranych na kolorowo i maszerujących pod tęczowymi flagami. AFP.

"Wszyscy obywatele Kosowa mają takie same prawa, niezależnie od ich przynależności etnicznej czy płci" - oświadczył prezydent Thaci dziennikarzom. Kosowska konstytucja zakazuje jakiejkolwiek dyskryminacji osób LGBT.(PAP/Gazeta Wyborcza)



Policjant transpłciowych, wciąga flagę tęczową na maszt przed siedzibą policji Brisbane w Australii. W ramach Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii i Transfobią, i ma na celu pokazać wsparcie Policji dla LGBTI.



Human Rights Campaign spoty rozmowa z działaczami miedzy innymi z Ugandy, Jamajki.


Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji


Klipy okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii i Transfobii od społeczności Gruzji, Australii, Kanady.


Działacze w Mołdawii powierzyli flagę tęczową


Ministerstwo spraw zagraniczne Wielkiej Brytanii nagrali film



Indyjska kampania na rzecz równości



Kongresmeni Amerykańscy z okazji międzynarodowego dnia przeciw homofobii, transfobii i biphobii nagrali film wsparcie dla społeczności LGBT.



Amerykańska ambasada w Armenii nagrali film Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią i Transfobią



NHS Golden Jubilee instytucja zdrowia Brytyjska wywiesiła tęczową flagę przed swoim budynkiem


Po raz pierwszy, tęczowa flaga zostanie powieszona na University of Southern Queensland z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii i Transfobia (IDAHOT).



Nottinghamshire hrabstwie pdonosiono tęczową flagę przed ratuszem



Klub partii Syriza w parlamencie Europejskiej



Zjednoczony Ekumeniczny Kościół Katolicki - Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii 17 05 2016



*




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz