sobota, 26 października 2019

Malta pozostaje wzorem do naśladowania w UE w zakresie praw LGBT


W Białymstoku uczestników Marszu Równości bito i poniżano. W Valletcie, stolicy Malty - także katolickiego kraju - 8 tysięcy osób wzięło udział w tęczowym, radosnym święcie.

Organizowane przez środowiska LGBT Marsze Równości w polskich miastach nie wszędzie przebiegają spokojnie. Zwłaszcza w mniejszych ośrodkach budzą emocje, mobilizują przeciwników i gromadzą znaczne policyjne siły, dzięki którym nie dochodzi do aktów przemocy. Szczególnie dramatyczny przebieg miał pierwszy Marsz Równości w Białymstoku, zorganizowany 20 lipca 2019 r. Brałam w nim udział. Bałam się o swoje bezpieczeństwo, ale jeszcze bardziej - o młodych ludzi, nastolatków, którzy odważyli się wyjść na ulice tego bardzo konserwatywnego miasta.

Malta jest krajem w 98 proc. katolickim. A jednocześnie osoby LGBT+ cieszą się w niej równouprawnieniem, np. pary jednopłciowe mogą zawierać małżeństwa i adoptować dzieci. Malta jest w czołówce krajów, w których sytuacja osób LGBT+ jest najbardziej korzystna (taki raport opublikowało Europejskie Zrzeszenie Gejów i Lesbijek wiosną 2019 r., przed wyborami do Parlamentu Europejskiego).

W wywiadzie opublikowanym w "Wysokich Obcasach" w czerwcu 2018 r. fenomen akceptacji tłumaczyła dziennikarce maltańska aktywistka Gabi Calleja. Jej zdaniem spora w tym zasługa polityków, którzy posługiwali się poprawnym językiem i okazywali społeczności LGBTIQ szacunek i wsparcie. W 2014 r. przyjęto ustawę o tożsamości płciowej, ekspresji płciowej i cechach płciowych (...) Wirtualna Polska.

Dodatkowo oficjalne budynki rządowe były wywieszone tęczowe flagi, aby uczcić Pride. Premier Joseph Muscat i lider opozycji z prawicowej partii Adrian Delia uczestniczyli w paradzie.

Uczestniczyli także Global Network of Rainbow Catholics - międzynarodowa katolicka grupa LGBT dodam współpracuje z nią polska Wiara i Tęczy. Lokalna organizacja Drachma jest członkiem GNRC, a w oświadczeniu wezwała Watykan do rozpoczęcia dialogu na temat zmiany języka używanego do opisywania osób LGBTIQ w katechizmie katolickim.

Niektórzy członkowie kościoła wykorzystali okazję Pride, aby dotrzeć do członków społeczności LGBTIQ. "Jesteś cenny, jesteś kochany, tak jak wszyscy inni" - napisał ksiądz Antoine Farrugia, a u nas wyzywa się od tęczowy zaraz.

Malta uzyskuje najwyższe wyniki w wynikach badań praw osób LGBT. Malta przez zaledwie kilka lat, zrobiła duży krok w równości dla LGBT. Ten katolicki bastion, gdzie legalna aborcja jest zakazana i rozwód był nie dawno jeszcze zakazany dozwolony jest od 2011 roku, w 2014 roku głosowano za związkami partnerskimi.

Dziś Malta jest wysoko ratingu równości, zakazuje leczenia homoseksualizmu, ma równość małżeńską za głosowali też partia prawicowa.

W trakcie kampanii wyborczej ostatnich dwie największe partie polityczne Malty, lewicowa Partia Pracy oraz prawicowa Partia Narodowa wyraziły poparcie dla równości małżeńskiej, dodatkowo wprowadzili postulat do swoich programów.

Wiele z tych osiągnięć należy miedzy innymi dzięki Helen Dalli, minister Malty kiedyś była Miss World Malta i wykładowczyni socjologii na Uniwersytecie Maltańskim.

Mimo nawet nie którzy biskupi katolicy wspierają LGBT. Biskupi z Malty opublikowali dokument dotyczący stosowania Amoris Laetitia, o rodzinie od papieża Franciszka. Dokument Episkopatu odzwierciedla wezwanie papieża, aby uzyskać więcej miłości i integracji w Kościele, dla rozwiedziony i też LGBT. (New Ways Ministry)

Biskup Grech szukał większej integracji dla osób LGBT w kościele podczas synodu rodziny w 2014 roku, a Biskup Scicluna chce żeby nie karać, duchowny którzy akceptują i błogosławią związki osób jednopłciowy. Scicluna powiedział Kościół powinien przeprosić osób LGBT, za język homofobiczny. Scicluna stał się jednym z niewielu biskupów na Malce który potępiał "terapie reparatywną".

 "Chciałbym, by upowszechnił się pogląd, że orientacja seksualna to nie jest stan podlegający "leczeniu", a wciąż u nas podobne próby mają miejsce" - powiedział premier Malty i przez to doprowadził do zakazu leczenia homoseksualizmu.

Ale angażowaliśmy się w ludzi i udało nam się przekonać więcej ludzi, a co ważniejsze, daliśmy głos osobom, które doświadczają dyskryminacji każdego dnia swojego życia, mówił Muscat dla PinkNews.

Myślę, na przykład debata na temat adopcji była doświadczeniem młodej pary - dwóch mężczyzn - która była w telewizji w bardzo popularnym programie na Malcie i pojawiła się wraz z przybranym synem, który ma zespół Downa. (...)

Dodatkowo premier jest katolikiem i mówi "Będę bronił prawa Kościoła katolickiego do wyrażania swych poglądów i jednocześnie, mój rząd będzie kontynuował realizację własnych planów. Nigdy nie zaakceptuję mentalności, zgodnie z którą można krzywdzić osoby LGBT".

Malta nazywa się wyspą -  jako "przyjazną LGBT" - jest postrzegana jako dążenie do większej inkluzywności dla wszystkich grup wiekowych, ras i płci, poprzez liczne formy ustawodawstwa, które działają na rzecz wspierania praw społeczności LGBT.

Malta przyjęła projekt ustawy o małżeństwach osób tej samej płci w 2017 r., Mimo kraj ten osiągnął dalszy postęp.

Malta uzyskała ponad 91% wskaźnik ILGA-Europe Rainbow Europe LGBTIQ Index, który plasuje go na pierwszym miejscu spośród 49 krajów, trzeci rok z rzędu.

Malta została oceniona na 100 procent w kategoriach takich jak przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego, prawne uznawanie płci i integralność cielesna oraz przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści.

W kategoriach równości i niedyskryminacji oraz kategorii rodzin uzyskano bardzo pozytywne wyniki w wysokości 90% i 89%.

Szeroko rozpowszechnione wyrazy uznania na wyspie wynikają ze wzrostu popularności społeczności LGBT.

Ankieta przeprowadzona w 2016 r. Wykazała, że ​​65% Maltańczyków opowiedziało się za małżeństwami osób tej samej płci, co stanowi ogromny wzrost z 18% w 2006 r.

Wielu wierzy jednak, że świadomość i włączenie społeczności LGBT powinno rozpocząć się już w młodym wieku.

Szkoły maltańskie są zobowiązane do przestrzegania ustawy o tożsamości płciowej, ekspresji płci, uchwalonej w czerwcu 2015 r. Przez rząd maltański, który jest kompleksową polityką edukacyjną ukierunkowaną na potrzeby dzieci transowych, płciowych i interseksualnych.

Malta została oceniona na 100 procent w kategoriach takich jak Civil Society Space. W niedawnym raporcie z raportu LGBTIQ Inclusive Education Report stwierdzono, że "wszyscy młodzi ludzie mają prawo do edukacji, ale badania pokazują, że jest to wciąż dalekie od rzeczywistości dla wielu osób uczących się LGBTIQ. Jesteśmy głęboko przekonani, że Indeks Edukacji LGBTIQ i Raport mogą odegrać istotną rolę w zmianie tego."

Jednak Malta wydaje się być krajem, który dokonuje wielkie zmiany, uzyskując doskonałe wyniki w dziewięciu z dziesięciu kategorii, które analizował raporcie.

Wśród kategorii znalazły się: prawo antydyskryminacyjne mające zastosowanie do edukacji, ogólnokrajowy programów nauczania, partnerstwa między rządem, a społeczeństwem obywatelskim, systemy wsparcia, prawo wyboru szkolenia w zakresie płci i kształcenia nauczycieli w zakresie świadomości LGBTIQ. Podczas gdy maltański system edukacji ułatwia program nauczania i politykę LGBTIQ, niektóre kraje wciąż są daleko w tyle.

Raport pokazał, że niektóre kraje, takie jak Armenia, Łotwa, Liechtenstein, Macedonia, Mołdawia, Polska otrzymały mniej punktów na 10, nie mają regulacji ani strategii politycznych mających na celu zwalczanie zastraszania i nękania oraz promowanie inkluzywności.

W Azerbejdżanie było nawet przypadek, w którym psycholog uderzył dziecko przed rodzicami, ze względu na jego preferencje dotyczące zabawek, a raport mówi, że takie incydenty, takie jak to "wyraźnie pokazują opozycyjną pozycję rządu Azerbejdżanu w sprawie praw LGBT". (Times Malta)

Prawa osób LGBT na Malcie to dzięki też wielu rodziców dzieci LGBT taki jak Joseanne Peregin która była kilka lat temu w Polsce z mężem na spotkaniu rodziców dzieci LGBT w Warszawie oraz też na spotkaniu Wiary i Tęczy miedzy z mężem niosła baner WiTu podczas parady równości, kilka lat temu.

Wielu rodzice do praktykujący katolicy walczyli o równe prawa dla swoi dzieci. Nawet dzięki im jeden biskup katolicki przeprosił społeczność LGBT za prześladowania na żywo w telewizji, jest nim Biskup Malty Charles Scicluna.

W Xarabanku popularnym programie w telewizji na Malcie przeprowadzono wywiad z postępowym księdzem katolickim Kevinem, w którym podkreślił, że bycie gejem nie może być złem, ponieważ Bóg stworzył całą ludzkość. „Nie może być nic złego byciem osobą homoseksualną, ponieważ Bóg stworzył ich w swoim planie.

Ks. Kevin pracuje jako wykładowca teologii na Uniwersytecie Maltańskim, a także zasiada w sądzie kościelnym. Ks. Kevin, poproszony został o wypowiedź na ten temat osób które rzekomo wyleczyły się z homoseksualizmu.

Ks. Kevin podkreślił jest to niepokojące poglądy zinternalizowanej homofobii. „Ludzie, którzy się nie akceptują, także rodzice, którzy nie akceptują swoich homoseksualnych dzieci, mogą stworzyć zinternalizowany gniew na osobę homoseksualną”.

Ks. Kevin mówił o swoim bracie, który jest homoseksualistą. Xarabank Peppi Azzopardi prezenter zapytał, czy kiedykolwiek próbował odwieść swojego brata od bycia gejem. Ks. Kevin powiedział, że dzięki poznania taki osób zrozumiał nic złego jest w homoseksualizmie.

Ksiądz mówił o młodych ludziach, prosząc go, aby wychodzili do swoich rodzin. Opisał moment, który dotknęło go, gdy młody człowiek, który bał się przyznać kapłanowi, po był gejem. Młody człowiek napisał, że jest gejem na małym kawałku papieru, a widząc akceptację ks. Kevina, wybuchnął płaczem z ulgi.

Zapytany, czy ksiądz ma jakąś ostateczną wiadomość dla publiczności, powiedział:
„Kochaj swoje dzieci. Zawsze, bez względu na to kim są. Akceptujcie siebie, bądźcie szczerzy i dzielcie się swoimi historiami. W Kościół nie powinien być postrzegany jako sztywna instytucja, ale jako ludzie, którzy zawsze się zmieniają i zawsze edukują się”.

źródło Lovin Malta


European Network of Parents of LGBTIQ children - (stowarzyszenie rodziców dzieci LGBT), spotkali się na Malcie które odbyło się rok temu wśród Uczestników była Polska.


Na Malcie w Valletcie, odbywają się marsze równości Pride. Uczestniczył wiele razy premier Joseph Muscat i przewodzący prawicowej partii.



Równość małżeńska uchwalenie na Malcie


Ceremonia Steve i Manuel:


 Karl Boxall i Simon Law ich ceremonia ślubna, ślub dał osobiście Burmistrz Vittoriosa (Birgu), który okazuje się też ojcem pana młodego Boxall.


Dokument OurStory od Malta LGBTIQ Rights Movement




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz