czwartek, 28 lutego 2019

Kościół Metodystów mówi nie dla społeczności LGBT


W St. Louis (USA) zakończyła się nadzwyczajna Konferencja Generalna Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego (UMC), do którego należy ok. 12,6 mln. wiernych na świecie, w tym Kościół metodystyczny w Polsce. Głównym powodem zwołania konferencji była konieczność głosowań ws. polityki UMC wobec osób homoseksualnych. Większością głosów Konferencja opowiedziała się za konserwatywnym rozwiązaniem.

Przekonanie, że UMC stoi na krawędzi rozłamu było właściwie wspólnym przekonaniem tradycjonalistów, jak i zwolenników liberalizacji zasad obowiązujących w UMC. Księga Dyscypliny definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, nie pozwalając na ordynowanie osób homoseksualnych, ani tym bardziej na udzielanie ślubów parom jednopłciowym. Związki homoseksualne uznaje jako niezgodne z biblijnym nauczaniem.

W USA, gdzie UMC jest trzecim wyznaniem chrześcijańskim i drugim wyznaniem protestanckim w kraju z łączną liczną ok. 7 mln. wiernych, praktyka wygląda inaczej. Niektóre konferencje ordynują lesbijki i gejów na pastorów i błogosławią małżeństwa jednopłciowe. Więcej, na czele jednej z konferencji stoi od 2016 roku bp Karen Olivieto, która zawarła związek małżeński z inną kobietą, będącą diakonisą w Kościele metodystycznym - ekumenizm.pl




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz