środa, 27 lutego 2019

Rekordowe poparcie dla związków partnerskich i równości małżeńskiej


Kampania KPH - Niech nas zobaczą
Zwolennicy jednopłciowych związków partnerskich to już 56 proc. społeczeństwa. Rośnie też poparcie dla małżeństw gejów i lesbijek — ogółem wynosi 41 proc. Tylko w elektoracie PiS zwolenników związków partnerskich jest mniej niż ich przeciwników. Argument „społeczeństwo nie jest gotowe” już nie przejdzie. Co to może oznaczać w roku wyborczym?

Sondaż IPSOS dla OKO.press przyniósł rekordowe wyniki wzrostu akceptacji społecznej dla uregulowania życia rodzinnego osób LGBTI w Polsce.

Wyraźna większość (56 „za”, do 38 proc. „przeciw”) opowiada się za przyznaniem gejom i lesbijkom prawa do zawierania związków partnerskich. Aż 41 proc. zgodziłaby się na małżeństwa takich osób (przy 54 proc. przeciwników).

Tylko zgoda na adopcję dzieci jest podobnie niska jak dotychczas (18 proc. na „tak”, 77 proc. „nie”).

Tylko w elektoracie PiS zwolenników związków partnerskich jest mniej niż przeciwników (28 proc. na „tak” do 67 proc. na „nie”).

Co ciekawe, wyborcy otwarcie homofobicznych ugrupowań — koalicji Korwin + Ruch Narodowy i Kukiz ’15 – są też na „tak” (53 proc. zgodziłaby się na związki). Tu okazuje się, że kluczowa nie jest agenda ugrupowania, ale wiek.

Największym skokiem tolerancji mogą pochwalić się wyborcy PSL. W czerwcu 2017 r. 41 proc. z nich popierało związki, dziś – 53 proc. Oczywiście, w 2017 r. na scenie politycznej byli inni gracze, a poparcie dla PSL równało się z progiem wyborczym.

Dziś PSL jest pod kreską i traci w macierzy, czyli na wsi, gdzie zwolennicy związków partnerskich są niezmiennie w mniejszości (42 proc. „za”).

Największym poparciem związki partnerskie cieszą się w elektoratach:

* Platformy Obywatelskiej – 82 proc., wzrost poparcia o 6 pkt proc. w stosunku do 2017 r.;
* Wiosny Biedronia – 89 proc.
W wariancie koalicyjnym, zwolennicy związków partnerskich to 76 proc. wyborców KE (PO+.N+SLD+PSL+Zieloni).

Miłość nie wyklucza: Rekordowe poparcie dla równości małżeńskiej w sondażu OKO.press!
Badanie przeprowadzone przez IPSOS wykazało, że 41 procent ankietowanych opowiada się za przyznaniem parom jednopłciowym prawa do zawierania małżeństw cywilnych. 56 procent osób poparło wprowadzenie w Polsce związków partnerskich.

Co więcej zanotowano wzrost względem poprzedniego sondażu przeprowadzanego przy użyciu tych samych narzędzi badawczych. W 2017 roku poparcie dla związków wynosiło 52 procent a dla małżeństw jednopłciowych 38 procent.

Ze względu na metodologię wyniki różnią się nieco od tych uzyskanych w ogólnopolskim badaniu, które przeprowadziliśmy w 2018 roku jako Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, przy współpracy Danae - Badania Ewaluacje Szkolenia. O ile w sondażach Oko.press respondenci i respondentki mają do wyboru jedynie opcje „Tak" lub „Nie", o tyle w naszych badaniach, prowadzonych od 2015 roku, stosujemy bardziej rozbudowaną skalę, co może przekładać się na wyniki.

Poparcie dla równości małżeńskiej zadeklarowało w 2018 roku 28 procent badanych, a dla związków partnerskich 31,5 procenta. Zanotowaliśmy natomiast zdecydowany spadek przeciwników obu tych rozwiązań względem roku 2015.

Niezależnie od różnic metodologicznych, obydwa badania pokazują, że zwolennicy formalizacji związków jednopłciowych są silnie reprezentowani w elektoratach takich partii, jak Wiosna Biedronia, Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej - SLD Lewica Razem i Platforma Obywatelska. Co nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w partyjnych programach (tak, Grzegorzu Schetyno, o tobie mowa!). Miejmy nadzieję, że rekordowy wynik uzyskany przez Oko.press da politykom do myślenia!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz