Stowarzyszenie Tęczowe Opole, organizatorzy ubiegłorocznego Marszu Równości, ogłaszają drugą edycję wydarzenia, która odbędzie się 29 czerwca 2019 r. Wzorem poprzedniego roku, o objęcie patronatem marszu został poproszony prezydent Arkadiusz Wiśniewski. „Miłość może tylko łączyć – tak mówił podczas jednego z marszów równości w Gdańsku Paweł Adamowicz, prezydent tego miasta i nasz sojusznik. Chcemy tymi słowami zaapelować do władz Opola i wszystkich, którzy rok temu nie zdecydowali się nas wesprzeć. Stańmy razem przeciw nienawiści.” – zapowiada Maciej Kruszka, jeden z organizatorów.
Ruszyły przygotowania do organizacji II Marszu Równości w Opolu. Stowarzyszenie Tęczowe Opole, które działa w mieście już trzeci rok, zachęcone sukcesem pierwszej edycji marszu, w którym wzięło udział ponad tysiąc osób, właśnie ogłosiło datę tegorocznego przemarszu. Celem wydarzenia ma być zwiększenie widoczności osób nieheteronormatywnych, a także głoszenie postulatów równości oraz przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy.
— Postulaty marszu nie ulegają zmianie, ponieważ sytuacja osób LGBT+ w Polsce zupełnie się nie zmienia. — mówi Sandra Mazur, jedna z organizatorek. — Chodzi o możliwość zawarcia małżeństwa z osobą tej samej płci, ułatwienia formalne i medyczne dla osób transpłciowych, ale szczególnie w tym roku podkreślamy przeciwdziałanie dyskryminacji. Pamiętamy o zabójstwie Pawła Adamowicza.
Straciliśmy ważnego sojusznika w walce o nasze prawa, który padł ofiarą nienawiści. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Opolszczyzny, żeby 29 czerwca, w trakcie II Marszu Równości stanęli ramię w ramię z nami przeciwko postępującej brutalizacji życia społecznego.
Jak przyznają działacze i działaczki Tęczowego Opola, organizacja jest na wczesnym etapie. Nie ujawniają jeszcze planowanej trasy przemarszu i skupiają się na poszukiwaniu wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcieliby pomóc przy tworzeniu Marszu. — Jeszcze w lutym chcemy otworzyć nasze Centrum Tęczowe Opole, które znajduje się przy ul. Krakowskiej 37 w Opolu. Przez najbliższe kilka miesięcy przed marszem, będzie to miejsce wytężonej pracy nad organizacją tego wspaniałego wydarzenia. Gorąco zachęcamy wszystkie osoby, którym bliskie są nasze wartości, żeby włączyły się we wspólne tworzenie II Marsz Równości w Opolu — mówi Maciej Kruszka z zarządu stowarzyszenia Tęczowe Opole.
Zaproszenie do objęcia Marszu Równości swoim patronatem otrzymał już prezydent Arkadiusz Wiśniewski. — Ucieszyła nas wiadomość, że nie tak dawno, Rada Miasta Opola jednogłośnie przyjęła stanowisko o potępieniu słownej agresji i mowy nienawiści. Apelujemy więc do władz miasta na czele z prezydentem, żeby za tymi deklaracjami szły czyny. Objęcie patronatem i obecność radnych i prezydenta miasta na marszu byłaby wyraźnym sygnałem potwierdzającym, że wzajemny szacunek, solidarność i akceptacja to nasze wspólne wartości - dodaje Kruszka.
Tradycyjnie prezydent miasta Opole, odmówił patronatu. - Opole jest dla wszystkich. Jest tu też miejsce na organizację takiego marszu. Jeśli znajdą się chętni, by go przygotować i wziąć w nim udział, to nie widzimy przeszkód – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza.
- Specyfiką takich marszy jest jednak fakt, że często mają one zabarwienie polityczne. Tymczasem Arkadiusz Wiśniewski jest prezydentem bezpartyjnym, który wystartował pod szyldem własnego komitetu. Dlatego jeśli wydarzenie się odbędzie, to bez osobistego udziału oraz patronatu prezydenta Opola – stwierdza Katarzyna Oborska-Marciniak - NTO
Tęczowe Opole dziewięć postulatów, oczekują, że prezydent miasta miedzy innymi podpisze miedzy innymi Kartę Różnorodności, rok temu były postulaty.
1. Podpisanie przez prezydenta Opola Karty Różnorodności.
2. Skuteczna ochrona przed przemocą, dyskryminacją i wykluczeniem.
3. Małżeństwa i związki partnerskie dla wszystkich, niezależnie od płci.
4. Ułatwienia w procesie medycznym i prawnym potwierdzenia płci dla osób trans.
5. Rzetelna edukacja seksualna i antydyskryminacyjna w każdej szkole.
6. Równość płci – kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych w każdej sferze życia.
7. Opole dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów i seniorek, rodziców z dziećmi, osób na rowerach i zwierząt domowych.
8. Integracja i poszanowanie lokalnych społeczności.
9. Opolszczyzna przyjaznym domem dla uchodźców, uchodźczyń i ludzi wielu kultur, szczególnie mniejszości narodowych zamieszkujących nasz region.
Przypomnienie marszu równości 2018
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz