niedziela, 25 lutego 2018

Wieści olimpijskie Pjongczang 2018 - podsumowanie LGBTQ i zamknięcie igrzysk olimpijskich

Tegoroczne igrzyska olimpijskie były niewiarygodne dla sportowców LGBTQ. 14 sportowców LGBTQ z całego świata przybyło do Pyeongchang, aby wziąć udział w zawodach.

Niestety, jest minus podczas gdy na całym świecie jest też wielu utalentowanych i odnoszących sukcesy sportowców transpłciowych, na Igrzyskach Olimpijskich w Pyeongchang nie było sportowców nie było żadnej osoby transpłciowej. Tak samo było na Igrzyskach letnich Rio 2016.

Od gejowskich łyżwiarzy figurowych, Adama Rippona, czy Erica Radfords, do holenderskiej biseksualnej łyżwiarki szybkiej Ireen Wüst, która stała się najbardziej utytułowaną osobą olimpijczykiem LGBTQ wszechczasów.

Wśród 15 sportowców LGBTQ na Igrzyskach Olimpijskich 2018 w Pyeongchang, zdobyliśmy siedem medali. Dwa złote (Eric Radford i Ireen Wüst); dwa srebrne (Wüst) i trzy brązowe (Radford, Brittany Bowe i Adam Rippon).

Pozytywne momenty igrzysk Kanada zorganizowała i sfinansowała House Pride podczas Zimowy Igrzysk Olimpijski, bezpieczne miejsce dla osób LGBT.

Gus Kenworthy, mimo nie zdobył medalu ale walczył wytrwale z bólem i złamanym kciukiem, też stał się pierwszy jak jego partner daje mu całus w ogólnokrajowej stacji amerykańskiej NBC. Tak jak w Soczi Rosji i też w Korei, wziął kampanie na rzecz traktowania źle psów, sam przyjął pieska poleci z nim do domu.

Biseksualna holenderska łyżwiarstwie szybkiej Ireen Wüst została nie tylko pierwszym sportowcem LGBTQ która zdobyła medal w Pyeongchang, ale także najbardziej utytułowanym olimpijczykiem wszechczasów, która ma 11 medali olimpijski najwięcej w historii, żaden holenderski sportowiec nie zdobył tyle na żadnej olimpiadzie.

Olimpijczycy LGBTQ Amerykańscy zawodnicy Brittany Bowe, Gus Kenworthy i Adam Rippon świętowali razem podczas ceremonii otwarcia.

Ze złotym medalem Kanady w zawodach drużynowych łyżwiarstwem figurowym, Eric Radford został pierwszym gejem, który zdobył złoty medal podczas Zimowych Igrzysk. Radford i jego partnerka łyżwiarstwie, Meagan Duhamel, wygrali dodatkowo brązowy medal.

Łyżwiarka figurowa szybka, Brittany Bowe, pomogła drużynie USA zdobyć brązowy medal w zawodach - pierwszy medal w tej dyscyplinie dla USA od 16 lat.

Hokeistka Emilia Andersson Ramboldt (Szwecja, hokej na lodzie): Andersson Ramboldt i drużyna szwedzka odpadli w ćwierćfinale i zajęli siódme miejsce.

Belle Brockhoff, Australijska snowboardzistka zajęła 11 miejsce. Jorik Hendrickx, Belgilski łyżwiarz figurowy, zajął 14 miejsce w indywidualnym turnieju mężczyzn.

Daniela Iraschko-Stolz, austriacka skoczkini narciarska, ukończyła 6 z 30 skoczków na normalnym skoczni. Barbara Jezeršek, z Australii narciarstwo biegowe, ukończyła 33. miejsce na 10 metrach i 39. na 7,5 metra + 7,5 metra.

Gus Kenworthy, z USA slopestyle mimo walczył z złamanym kciukiem i kontuzjowanym biodrem, zakończył na 12. miejscu w finale slopestyle. Cheryl Maas z Holandii, snowboardzistka, ukończyła na 20 miejscu, a na 23. w slopestyle.

Simona Meiler z Szwajcarii snowboardzistka, ukończyła na 22 miejscu w snowboardzie. Kim Meylemans z Belgii Saneczkarz skeletonowy ukończyła XIV miejsce mimo że nigdy nie trenowała zaczęła saneczkarstwo przed igrzyska.

Sarka Pancochova z Czech snowboardzistka zajęła 16. miejsce w slopestyle i 19 w wielkim skoczni. Adam Rippon z USA, łyżwiarz figurowy, zajął 10 miejsce w indywidualnym łyżwiarstwie i pomógł USA wygrać brązowy medal w zawodach drużynowych.

Sophie Vercruyssen z Belgii, bobsleistka drużyna belgijska zajęła 13. miejsce - z An Vannieuwenhuyse - w dwuosobowym torze bobslejowy.

Były łyżwiarz dwukrotny srebrny medalista olimpijski z roku 1984 i 1988, Brain Orser wytrenował pięciu łyżwiarzy figurowych w Pyeongchangu, z których trzech zdobyło medal.

Jego wielka gwiazda, łyżwiarz Yuzuru Hanyu z Japonii, zdobył złoty medal olimpijski, inny z jego uczniów, jest Hiszpan Javier Fernández, zdobył brązowy medal. Cha Jun-hwan z Korei Południowej ukończył na 15 miejscu.

Wśród kobiet knadyjka Gabrielle Daleman, zajęła siódme miejsce w krótkim programie. Ona też ma złoty medal z turnieju drużynowy łyżwiarstwie, który został zdobyty dzięki Eric Radford i Meagan Duhamel. W zeszłym roku Gabrielle zdobyła brązowy medal i zdobyła mistrzostwo świata. Elizabet Tursynbaeva jest dwukrotną mistrzynią kraju Kazachstanu, która zajęła na obecny igrzyska 15 miejsce, po krótkim programie.

Sportowcy LGBTQ pokazali niesamowitą siłę - hart ducha. Pokazali poświęcenie i determinację, prawdziwy olimpijczyków. To jest prawdziwy sport, wielu sportowców nie tylko LGBTQ mimo nie wygrali są na igrzyska i walczą to wielkie osiągniecie dla wielu nich.

Wielu od początku są na straconej drodze do medalu, pochodzą z krajów którym nawet śniegu nie ma, jak z Tonga Pita Taufatofua, jego walka treningi i determinacja tylko być na igrzyska wiedział że nie wygra medalu.

Dzięki nasi sportowcom LGBTQ, czy taki jak Pitta z Tonga wielu inny pokazali, że może być inny normalny sport, prawdziwy duch olimpijski i sportowy. Do są osoby do naśladowania, dla przyszły sportowców. Zawsze jest być sobą, autentyczny, dumny zrobili coś więcej niż medal.

"Najważniejszą rzeczą jest nie wygrana ale sam udział; tak jak najważniejszą rzeczą w życiu jest nie triumf, a walka. Istotą jest nie pokonać, ale uczciwie walczyć", mówi credo - Igrzysk Olimpijski.

Nasi olimpijczycy LGBTQ pokazali wielu młodym można być sobą, nie trzeba wstydzić się kim są. To jest wygrana większa niż złoto. Musieli tysiąc razy bardziej starać żeby być na igrzyska, trenować jeszcze raz tyle co inni. Musieli wiele usunąć przeszkód, które napotkali, wymagało ich odwagi, determinacji i ducha walki, aby nigdy nie podać się i żeby swoje marzenia realizować w sporcie, oraz bycia sobą.

Adam Rippon i Gus Kenworthy w programie NBC porannym Today, na temat bycia olimpijczykiem i LGBTQ

Ireen Wüst dla holenderskiej telewizji nie mówi jeszcze nie, może jeszcze wystąpi w igrzyska zimowy w Pekinie za czterech latach.

Ceremonia zamknięcia igrzysk zimowy w Korei

Przewodniczący MKOl Thomas Bach zamknął 23. zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. Zgasł znicz, który płonął od 9 lutego. Kolejne odbędą się za cztery lata również na Dalekim Wschodzie, w Pekinie.

Odbywające się pod hasłem "Igrzysk Pokoju" zawody sportowe faktycznie spowodowały ocieplenie relacji między dwoma państwami koreańskimi i gesty, których trudno było oczekiwać jeszcze kilka tygodni temu. Na otwarciu była obecna siostra północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una - Kim Jo Dzong. Razem z prezydentem Mun Dze Inem oglądała m.in. mecz reprezentacji hokejowej Korei, w której razem występowały zawodniczki z Północy i Południa, a na trybunach drużynę dopingowały północnokoreańskie czirliderki. Na zamknięcie przyleciała ośmioosobowa delegacja na czele z generałem Kim Jong Czolem, byłym szefem wywiadu KRLD, a obecnie wicesekretarzem Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.

W zimowych igrzyskach w ciągu 16 dni ponad 2900 sportowców z 92 krajów rywalizowało w 102 konkurencjach. Najwięcej medali - aż 39, w tym 14 złotych, zdobyli Norwegowie. Polacy wywalczyli dwa krążki - złoty Kamila Stocha na dużej skoczni i brązowy drużyny skoczków - zajmując w klasyfikacji medalowej 20. miejsce. (...) - TVN24.