środa, 5 czerwca 2019

Sąd zatwierdza akt urodzenia dziecka z dwiema kobietami jako jego rodzicami


Krakowski sąd administracyjny odrzucił skargę prokuratury, która nie chciała zgodzić się na uznanie brytyjskiego aktu urodzenia z dwiema kobietami jako rodzicami dziecka.

Chodzi o dwie Polki mieszkające i pracujące w Wielkiej Brytanii. Są w związku, zdecydowały się tam na dziecko i w 2014 r. urodziła je jedna z nich po zapłodnieniu in vitro - Gazeta Wyborcza.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok w sprawie transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, w którym jako rodzice wpisane są dwie kobiety. Sąd uznał, że Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego prawidłowo wykonał orzeczenie NSA wpisując akt urodzenia do polskich ksiąg stanu cywilnego. WSA w Krakowie oddalił tym samym skargę prokuratury. Sąd podkreślił, że transkrypcja aktu urodzenia jest konieczna dla ochrony praw dziecka.

W październiku 2018 r. NSA stwierdził, że taka transkrypcja jest dopuszczalna. W efekcie, Kierownik USC w grudniu 2018 r. dokonał transkrypcji aktu urodzenia dziecka. Mimo tego prokurator stanął na stanowisku, że ta decyzja narusza podstawowe zasady porządku publicznego RP i zaskarżył dokonanie transkrypcji do WSA w Krakowie.

HFPC była stroną postępowania i argumentowała, że odmowa transkrypcji aktu urodzenia stanowiłaby naruszenie praw dziecka.

Historia:
Sprawa dotyczy wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego aktu urodzenia dziecka, które urodziło się w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z brytyjskim aktem urodzenia, rodzicami tego dziecka są dwie Polki. W przeszłości Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówił już transkrypcji aktu urodzenia, ponieważ uznał, że naruszałoby to podstawowe zasady polskiego porządku prawnego. Decyzja ta została zaskarżona przez matkę dziecka i w październiku 2018 r. Naczelny Sad Administracyjny orzekł, że transkrypcja aktu urodzenia, który jako rodziców wskazuje dwie matki, jest dopuszczalna. NSA uchylił niekorzystną decyzję, wobec czego Kierownik USC musiał jeszcze raz zająć się sprawą. W efekcie, uwzględniając wyrok NSA, Kierownik USC w grudniu 2018 r. dokonał transkrypcji aktu urodzenia dziecka. Mimo tego prokurator stanął na stanowisku, że ta decyzja narusza podstawowe zasady porządku publicznego RP i zaskarżył dokonanie transkrypcji do WSA w Krakowie.

W wyroku z dnia 10 października 2018 r. (sygn. II OSK 2552/16) NSA podkreślił, że odmowa transkrypcji stanowiłaby naruszenie praw dziecka wynikających m.in. z Konstytucji RP, Konwencji o Prawach Dziecka oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wskazując na prawo Unii Europejskiej oraz wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej NSA stwierdził, że obowiązek transkrypcji aktu urodzenia, realizowany wyłącznie w celu ochrony praw dziecka i poświadczenia jego tożsamości, nie stoi w sprzeczności z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP oraz zasadami porządku publicznego. NSA przesądził o dopuszczalności transkrypcji aktu urodzenia - Helsińska Fundacja Praw Człowieka.