poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Słowo Boże na poniedziałek wielkanocny - Jedni chcą osoby LGBT w Kościele inni odrzucają


Papież Franciszek obmył stopy transseksualiście. Myśli ojciec, że Kościół włączy do swojej wspólnoty osoby LGBT?

– Nikt nie jest skazany na wykluczenie z Kościoła. Nikomu też nie można zabronić poszukiwania Boga w swoim życiu. W Kościele od wieków słucha się Pisma Świętego, modli, celebruje liturgię. Nie ma warunków wstępnych na włączenie się w życie duchowe. Inną sprawą jest dyscyplina sakramentów i tu Kościół ma określone wymagania.

Dwóch gejów czy dwie lesbijki nie mogą wziąć ślubu kościelnego. Czy to się zmieni?

– Sądzę, że taka sytuacja nie zmieni się. To wynika z chrześcijańskiej wizji człowieka, z przekonania o różnicach płci. Ale to temat na rozmowę z antropologiem albo filozofem. Ale to, co zmieni się zupełnie, to język, którym się komunikujemy z osobami LGBT. Nie mogą one jako osoby wierzące czuć się wypchnięte z Kościoła - Gazeta Wyborcza.

Katedra Hope


Nabożeństwo w Święto Zmartwychwstania Pańskiego z kościoła Św. Trójcy w Warszawie w Wielkanoc 21 kwietnia 2019 r. Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła. (Obj 1, 18) Prowadzenie: ks. Piotr Gaś, dk. Małgorzata Gaś


Nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskiego w Pszczynie. Wielkanoc - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie - kazanie ks. Mirosław Czyż.



Kościół Middle Church



Metropolitan Community Church w Toronto



Katedra Narodowa w Waszyngtonie



Kościół św Stanisława Kostki w St. Louis



Orędzie wielkanocne Ojca Świętego Franciszka i błogosławieństwo Urbi et Orbi. Chrystus żyje! On jest nadzieją i młodością dla każdego z nas i dla całego świata. Pozwólmy Mu się odnowić! – to apel, który papież Franciszek skierował do każdego człowieka i całego świata w Orędziu Wielkanocnym “Urbi et Orbi”. Dodał, że Święta Paschalne są także początkiem nowego świata, wyzwolonego z niewoli grzechu i śmierci. Zwrócił uwagę na te części globu ziemskiego, które szczególnie doświadczają kultury śmierci i odrzucenia.

Jako pierwszy kraj, szczególnie cierpiący już do wielu lat Franciszek wymienił Syrię. “Chrystus żyje i pozostaje z nami. Ukazuje On światło swojego oblicza Zmartwychwstałego i nie opuszcza tych, którzy przeżywają trudne doświadczenia, cierpienie i żałobę. Niech On, Żyjący, będzie nadzieją dla umiłowanego narodu syryjskiego, ofiary przeciągającego się konfliktu, grożącego nam, że będziemy coraz bardziej zrezygnowani, a nawet obojętni – przestrzegł Ojciec Święty. – Nadeszła natomiast chwila, by ponowić starania o rozwiązanie polityczne, które odpowiadałoby słusznym dążeniom do wolności, pokoju i sprawiedliwości, które zmierzyłoby się z kryzysem humanitarnym i sprzyjało bezpiecznemu powrotowi osób wysiedlonych, a także tych, które schroniły się w krajach sąsiadujących, zwłaszcza w Libanie i Jordanii”.

W tym kontekście papież odniósł się do sytuacji na całym Bliskim Wschodzie. Prosił chrześcijan, aby nadal, z cierpliwą wytrwałością byli świadkami Zmartwychwstałego. Przypomniał tragedię narodu jemeńskiego, szczególnie dzieci, które cierpią z braku podstawowych środków do życia. Rządzących wezwał, aby ulżyli cierpieniom tak wielu i szukali dróg prowadzących do stabilności i pokoju.

W Orędziu Wielkanocnym odniósł się także do sytuacji na wschodniej Ukrainie, a także do tej, panującej na kontynencie amerykańskim, szczególnie w Wenezueli i Nikaragui. Wezwał do podjęcia kroków mających na celu ulżenie cierpieniom mieszkańców oraz przynoszących zgodę i pokój. Na zakończenie apelował o budowanie mostów i zaprzestanie wyścigu zbrojeń.

“Niech w obliczu wielu cierpień naszych czasów Pan życia nie zastanie nas zimnych i obojętnych. Niech nas uczyni budowniczymi mostów, a nie murów. Niech On, który obdarza nas swoim pokojem, powstrzyma szczęk broni, zarówno w sytuacjach wojny, jak i w naszych miastach, i natchnie przywódców narodów do pracy na rzecz zakończenia wyścigu zbrojeń i niepokojącego rozprzestrzeniania broni, zwłaszcza w krajach najbardziej zaawansowanych gospodarczo – apelował Franciszek. – Niech Zmartwychwstały, który otworzył na oścież bramy grobu, otwiera nasze serca na potrzeby cierpiących biedę, bezbronnych, ubogich, bezrobotnych, zepchniętych na margines, ludzi pukających do naszych drzwi w poszukiwaniu chleba, schronienia i uznania swej godności” - KAI.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz