18 kwietnia o 12:00 przed Przedstawicielstwem Unii Europejskiej w Warszawie przy ul. Jasnej 14/16a odbyła się konferencja prasowa organizowana przez Partię Zieloni oraz przedstawicielki Kampanii Przeciw Homofobii.
Kandydatki i kandydaci Partii Zieloni do europarlamentu jako pierwsi spośród wszystkich polskich kandydatów ubiegających się o stanowisko w Parlamencie Europejskim, podpisali Europejską Deklarację Równości, czyli zbiór zobowiązań wyborczych dotyczących równości osób LGBTI.
Swoje podpisy pod Deklaracją złożyli kandydaci i kandydatki Partii Zieloni z list Koalicji Europejskiej:
Urszula Zielińska (Warszawa, 6 miejsce na liście),
Magdalena Gałkiewicz (Łódzkie, 4 miejsce na liście),
Ewa Sufin-Jacquemart (Małopolska i Świętokrzyskie, 4 miejsce na liście),
Maciej Józefowicz (Podkarpackie, 4 miejsce na liście).
Kandydaci Partii Zieloni zobowiązali się do:
Wzmocnienia ochrony prawnej osób LGBTI w oparciu o prawa unijne i politykę UE;
Zapewnienia bezpiecznego środowiska dla osób i organizacji broniących praw człowieka osób LGBTI;
Bycia sojusznikiem / sojuszniczką tych, których głos nie jest dostatecznie reprezentowany;
Uczynienia z Unii Europejskiej liderki w kwestii praw osób LGBTI;
Wspierania społeczności LGBTI przy użyciu mandatów poselskich do PE.
Jak wyjaśniła Urszula Zielińska, kandydatka Partii Zieloni do Parlamentu Europejskiego z okręgu warszawskiego: – Dla Zielonych ochrona praw mniejszości jest częścią DNA, dlatego wszyscy nasi kandydaci podpisali tę Deklarację zaraz po jej utworzeniu. Chcemy, aby Polska przestała być „dinozaurem Europy”. Demokracja to nie są rządy większości, demokracja to system, w którym wszyscy czują się jak w domu, a ich prawa są równo reprezentowane.
Jak skomentowała Magdalena Gałkiewicz, łódzka aktywistka znana z działalności w stowarzyszeniu Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom oraz kandydatka Partii Zieloni do Parlamentu Europejskiego z okręgu łódzkiego: – Homofobia jeszcze się trzyma. Jest pompowana przez tych samych nienawistnych ludzi, obawiających się o swoją uprzywilejowaną pozycję, którzy atakują kobiety, ekologów, wszystkich niemieszczących się do ich patriarchalnych szufladek. To strach przed zmianą, która jest nieunikniona. I ani hierarchowie kościoła, ani patriarchat czy jego krzyżowcy tej zmiany nie zatrzymają. W tym roku odnotowaliśmy w Polsce rekordowe poparcie dla związków partnerskich, dla małżeństw gejów i lesbijek. Polskie społeczeństwo jest bardzo gotowe zrobić duży krok do przodu.
Ewa Sufin-Jacquemart, prezeska Fundacji Strefa Zieleni, członkini Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet oraz kandydatka Partii Zieloni do Parlamentu Europejskiego z małopolski i świętokrzyskiego, dodaje: – Zieloni, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie i wszędzie na świecie, nie tolerują nietolerancji i nierówności wobec prawa. Dotyczy to osób LGBT, których prawa obywatelskie, rodzinne i rodzicielskie muszą być zapewnione, ale dotyczy to też kobiet. Kobiety wciąż muszą walczyć o swoje prawa ekonomiczne, polityczne i reprodukcyjne. Komisja Europejska zaproponowała w 2008 roku horyzontalną Dyrektywę Równych Praw, która byłaby unijnym narzędziem do zapobiegania dyskryminacji ze względu na światopogląd, niepełnosprawność, wiek, płeć czy orientację seksualną. Parlament Europejski przyjął propozycje KE bazując na raporcie zielonego europosła, ale Rada Europejska czyli rządy państw członkowskich zamroziły ten projekt. Wraz z grupą Zieloni/WSE podejmiemy działania, aby wreszcie ta potrzebna dyrektywa została przyjęta. O taką Europę będę walczyć.
Jak podkreślił Maciej Józefowicz, kandydat Partii Zieloni do Parlamentu Europejskiego z Podkarpacia: – Dla Zielonych w Polsce i całej Europie prawa LGBT+ to prawa człowieka. Europejscy Zieloni bronią praw osób LGBT+ w różnych krajach Europy, w tym pomagają w organizacji marszów równości w tych krajach. Mam nadzieję, że dzięki wsparciu Zielonych i zaangażowaniu społeczeństwa, w tym roku parady i marsze w Polsce – w Warszawie, Rzeszowie i innych miastach – będą największe i najwspanialsze ze wszystkich. Jesteśmy dumni, że tam będziemy.
Treść Deklaracji znajdziesz na https://comeout.pl/deklaracja
Kampania Przeciw Homofobii zaprasza do akcji Come Out. Homofobia na dobre zadomowiła się w polskiej polityce. Nienawistne komentarze polityków i polityczek wycelowane wprost w osoby LGBT to codzienność. Eurowybory to czas, by powiedzieć stop!
Jeżeli tak, jak wiele osób masz dość homofobii w polityce, dołącz do akcji Come Out. Na Eurowybory wspólnie rozliczymy polityków z homofobii sprawdzając, kto podpisze Europejską Deklaracją Równości, a kto nie.
Dołącz do akcji Come Out – ZAPISZ SIĘ DO GRUPY FACEBOOKOWEJ tutaj i przy użyciu mediów społecznościowych zatrzymaj homofobicznych polityków i polityczki przed dostaniem się do Europarlamentu.
Europejska Deklaracja Równości to zbiór zobowiązań wyborczych dotyczących równości osób LGBTI pod którym podpisują się kandydujący do Europarlamentu politycy i polityczki z całej Europy.
Społeczność LGBTI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe) stała się nowym wrogiem publicznym i nienawistnym wehikułem, który ma poprowadzić PIS do zwycięstwa w wyborach do Europarlamentu. W obliczu tak zmasowanych ataków i w kontekście nadchodzących wyborów, organizacje i społeczność osób LGBTI oczekują od kandydujących partii politycznych konkretnych działań. Dlatego też sprawdzimy, która partia startująca w wyborach do Europarlamentu podpisze Europejską Deklarację Równości, czyli zbiór zobowiązań wyborczych dotyczących równości osób LGBTI.
Lista organizacji biorąca udział w akcji są to: Stowarzyszenie Tęczówka, Stowarzyszenie My Rodzice, Fundacja Trans-Fuzja, Pracownia Różnorodności, Stowarzyszenie na rzecz osób LGBTQ, Stowarzyszenie Tolerado, Tęczowe Opole, Fundacja Wolontariat Równości (Parada Równości), Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Szczecin.
Fala hejtu i nienawiści spotyka się z oporem i oburzeniem z wielu stron. Także ze strony partii i polityków opozycji. Słowa są ważne, gesty solidarności również, ale w obecnej sytuacji niezbędne są jasne deklaracje wyborcze, które pociągają za sobą aktywne działanie na rzecz równości osób LGBTI. Takich właśnie konkretów organizacje oraz społeczność LGBTI oczekują od polityków i partii opozycyjnych. „Reprezentujemy rodziny i sojuszników osób LGBTI, oczekujemy tworzenia i wzmacniania narzędzi prawnych w Unii Europejskiej, które chronić będą nasze dzieci przed wykluczeniem i marginalizacją.” – mówi Dorota Stobiecka ze Stowarzyszenia My, Rodzice.
Aby na słowach i gestach się nie skończyło, przygotowaliśmy wraz z innymi organizacjami LGBTI z krajów UE Europejską Deklarację Równości- zestaw 5 obietnic wyborczych dotyczących działania na rzecz równości osób LGBTI. “Wiele młodych osób, którym marzy się otwarta i tolerancyjna Polska, nabyło przed tymi wyborami prawo wyborcze. Chcemy, żeby mogli głosować świadomie, nie na puste obietnice, a na jasne deklaracje, z których później będzie można rozliczyć polityków i polityczki.”- mówi Julia Maciocha, organizatorka Parady Równości. Sprawdzimy, które partie poważnie chcą wspierać społeczność LGBTI i podpiszą deklarację, w której zobowiązują się do:
1. Wzmocnienia ochrony prawnej osób LGBTI w oparciu o prawa unijne i politykę UE;
2. bezpiecznego środowiska dla osób i organizacji broniących praw człowieka osób LGBTI;
3. sojusznikiem / sojuszniczką tych, których głos nie jest dostatecznie reprezentowany;
4. Uczynienia z Unii Europejskiej liderki w kwestii praw osób LGBTI;
5. Wspierania społeczności LGBTI przy użyciu mandatów poselskich.
Propozycję podpisania deklaracji skierujemy do wszystkich partii opozycyjnych, które nie stosują w przestrzeni publicznej mowy nienawiści, a podsumowanie z zestawieniem partii, które podpisały deklarację, upublicznimy 24 maja.
Kontakt dla mediów:
Justyna Nakielska
Kampania Przeciw Homofobii
660 933 244
jnakielska@kph.org.pl
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz