25 maja 2019 r. śpiewamy dla V Trójmiejski Marsz Równości. Będzie to wielkie święto miłości, wolności, demokracji i solidarności!
Chcesz z nami zaśpiewać na Marszu jeden z największych przebojów Freddie Mercury / Queen z hasłem Marszu „Miłość może tylko łączyć”? Są to słowa zamordowanego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, które wygłosił na III Trójmiejskim Marszu Równości.
A może chcesz śpiewem wyrazić swoje solidarne wsparcie dla praw człowieka i szacunku dla wszystkich ludzi, bez względu na rasę, religię czy orientację psychoseksualną?
Marzyłaś/marzyłeś o wspólnym śpiewaniu, ale jakoś nie było Ci nigdy po drodze?... No to teraz jest. Nasza dyrygentka Anna Ekielska-Skóra potrafi wydobyć głos z każdego ściśniętego gardła
Otwarte próby Chór TAK na V. Trójmiejski Marsz Równości odbywać się będą w Krytyka Polityczna - ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE przy ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku. Udział w próbach jest bezpłatny, po prostu dołączajcie.
Możesz z nami zaśpiewać na V. Trójmiejskim Marszu Równości, gdy przyjdziesz choćby na jedną z 3 prób:
- w poniedziałek 29 kwietnia, o godz. 16.30
- w poniedziałek 13 maja, godzinę podamy w maju
- w poniedziałek 20 maja, godzinę podamy w maju
Inspiracją do tekstu nowej piosenki są słowa Pawła Adamowicza z Marszu Równości w 2017 roku:
"(...) Miłość może tylko łączyć. Nasze miasto Gdańsk chce być otwarte na różnorodność, bo różnorodność jest bogactwem, nie jest problemem. Tylko w spotkaniu z innym, tylko w spotkaniu z obcym, możemy się wzbogacić. Dopiero spotkanie z inną kulturą czyni nas bogatszymi.
(...) Jak słyszycie, że ktoś jest zboczony, że ktoś jest zepsuty, to powiem tak, ten jest zboczony, który sieje nienawiść"
W tym roku, tęczowy autobus przejedzie ulicami Trójmiasta, aby przy dźwiękach muzyki zaprosić Was na V Trójmiejski Marsz Równości.
Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o Dniach Równości, Marszu, czy pracy i działaniach samego Tolerado, naszych wolontariuszy i wolontariuszki znajdziecie w następujących miejscach w dniu 11 maja:
12:00 - 12:30 Skwer Kościuszki, Gdynia
13:15 - 14:00 Plac Konstytucji, Sopot
14:30 - 15:00 Dworzec PKP, Wrzeszcz
15:30 - 16:00 Targ Węglowy, Gdańsk
Oprócz tradycyjnych materiałów promocyjnych, będziecie mogli również podzielić się ze światem, dlaczego idziecie na Marsz, oraz zrobić sobie zdjęcie na tęczowym lwie.
Serdecznie zapraszamy na projekcje filmu OUT do Kina kameralnego Cafe w dniu 10 maja.
Film zmontowany z zamieszczonych w mediach społecznościowych nagrań, na których młodzi homoseksualiści, transseksualiści i biseksualiści dokonują coming outu. Denis Parrot: „W dzisiejszych czasach społeczeństwa zachodnie są coraz bardziej przyjazne homoseksualistom, jednak niewiele osób może sobie wyobrazić, jak to jest naprawdę doświadczać bycia innym w sferze seksualnej czy genderowej. Jak to jest wykraczać poza przyjęte normy – zarówno wewnętrznie, jak i społecznie. Wychodząc od osobistych uczuć wyrażanych przez nastolatki z całego świata, film prezentuje społeczny kontekst tego ważnego zjawiska, o którym wciąż mówi się za mało."
Wydarzenie odbywa się w ramach Trójmiejskich Dni Równości. Pokaz płatny, bilety do kupienia w kasie. Rezerwacja miejsc telefonicznie: 58 690 70 75
Gdańsk ma długą historię komunikacji wodnej, a w tym roku niesiemy przekaz tęczowym spływem kajakowym! Motława jeszcze nigdy nie była tak kolorowa! A ponieważ sport to zdrowie, łatwo tu połączyć przyjemne z pożytecznym i przyczyniając się do promocji V Trójmiejskiego Marszu Równości, aktywnie spędzić popołudnie z naszą tęczową ekipą w dniu 12 maja.
Dodatkowo, każdy uczestnik otrzyma koszulkę w jednym z kolorów tęczy - stwórzmy na wodach rzeki wiosłującą, tęczową flagę. Czy może być lepiej?
Spływ zaczyna się przy Przystani Żabi Kruk. Wydarzenie biletowane (koszt biletu: 10 PLN), liczba miejsc ograniczona.
Speed Dating LGBT+ w dniu 12 maja. Jesteś singlem/singielką? Dawno nie byłaś już a randce? Męczą Cię aplikacje i spotykanie ludzi w klubach? Speed Dating może być Twoją szansą na znalezienie drugiej połówki! Szybkie Randki to sprawdzona formuła na poznanie nowych osób - w tym, być może, tej jedynej. Dlaczego więc nie spróbować czegoś nowego i dać sobie szansę na potencjalnie fascynującą znajomość?
Na czym polega zabawa? Każda osoba uczestnicząca otrzyma kartę startową. Przy każdej kolejnej rozmowie zaznaczać na niej będziesz, czy spotkałbyś się z daną osobą po raz kolejny. Jeśli obie/oboje zaznaczycie swoje pola, przekażemy Wam Wasze dane kontaktowe.
A więc? Czy pozwolisz nam znaleźć kogoś dla siebie? Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja oraz zakup biletów. Liczba miejsc ograniczona.
Wydarzenie odbywa się w ramach Trójmiejskich Dni Równości.
Kobiety - https://speeddatingkobietykopia1.evenea.pl/
Mężczyźni - https://speeddatingmezczyzni.evenea.pl/
Związki osób aseksualnych - film + rozmowa. Aseksualność to brak pociągu seksualnego w stosunku do innych osób. Coraz częściej określa się go jako czwartą orientację seksualną a szacunki mówią, że w społeczeństwie takich osób jest co najmniej 1%. Osoby aseksualne powoli wychodzą z cienia, coraz częściej pojawiają się w mediach, zakładają swoje stowarzyszenia.
Ale czy brak pociągu seksualnego skazuje te osoby na samotność? Aseksualność nie jest równoznaczna z brakiem potrzeb romantycznych, odczuwania miłości i chęci budowania relacji. Jak zatem wyglądają związki osób aseksualnych? Czy w istotny sposób różnią się od związków pozostałej części społeczeństwa? Czy możliwe są szczęśliwe związki osób aseksualnych z osobami odczuwającymi potrzeby seksualne?
Zapraszamy na film „Aseksualność”. Jest to 20 minutowy brytyjski dokument w reżyserii Oli Isaaca Smitha. Opowiada o tym, co znaczy identyfikować się jako osoba aseksualna. Twórcy nie chcą dokładnie opisywać ani upraszczać pojęcia aseksualności we współczesnym świecie, ale ukazać szeroki wachlarz definicji i mnogość światów tych, którzy identyfikują się jako aseksualni. Przytoczone doświadczenia ludzi wahają się od romantyzmu do szarych sfer, od przykładów, jak aseksualność wpływa na intymne kontakty aż do piętnowania i prześladowania osób aseksualnych nawet przez środowisko LGBT.
Po filmie zapraszamy do dyskusji w której wezmą udział:
Anna Niemczyk – psycholożka, była nauczycielka akademicka. Autorka publikacji naukowych z dziedziny psychologii poznawczej, komunikacji społecznej, psychoedukacji. Obecnie kończy pracę nad książką o aseksualności.
Agnieszka Batorek - aktywistka, działaczka na polu kultury i sztuki, organizatorka Żywej Biblioteki, reprezentantka aseksualnej społeczności
Anna Strzelczyk - doktorantka w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagielońskiego. Autorka rozprawy doktorskiej „Tożsamość osób aseksualnych a ich funkcjonowanie w bliskich związkach".
Spotkanie poprowadzi Nikodem Mrożek, prezes Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado, wykładowca akademicki, czynnie zaangażowany w sprawy społeczności osób aseksualnych.
Spotkanie 13 maja odbywa się w ramach Trójmiejskich Dni Równości. Odbędzie w Krytyce Politycznej - świetlicy w Trójmieście - Nowe Ogrody 35 (II p.) Gdańsku.
Coming out – proces wyzwolenia: Wychodzenie z szafy jest procesem trwającym całe życie. Nasze ujawnianie się dotyczy całej naszej rodziny. Nie ma jednej gotowej recepty na to, kiedy i jak informować innych o swojej orientacji ale wiadomo, że jest to sytuacja dla nas ważna, ważąca często na relacjach z naszymi bliskimi, znajomymi. Porozmawiajmy o naszych doświadczeniach, poszukajmy najlepszych sposobów mówienia o swojej orientacji i tożsamości płciowej, skorzystajmy z mądrości naszego gościa dra Marcina Welenca, autora książki „Coming out”. W spotkaniu wezmą również udział rodzice osób LGBT ze Stowarzyszenia „Akceptacja” oraz „My rodzice”. Dyskusję poprowadzi Anna Strzałkowska .
Spotkanie 15 maja odbywa się w ramach Trójmiejskich Dni Równości. Odbędzie w Krytyce Politycznej - świetlicy w Trójmieście - Nowe Ogrody 35 (II p.) Gdańsku.
Nie oceniaj książki po okładce. Przyjdź do Żywej Biblioteki, poznaj i porozmawiaj z Żywymi Książkami. Są nimi osoby należące do grup dyskryminowanych i postrzeganych stereotypowo. Tego dnia otwierają się dla Was i podczas szczerej rozmowy opowiedzą o swoim życiu i odpowiedzą na nurtujące Was pytania.
Do rozmowy będzie można zaprosić między innymi: Muzułmankę, Matkę osoby z niepełnosprawnością, Trzeźwiejącego alkoholika i innych.
Do Żywej Biblioteki może przyjść każdy, kto chce poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego sytuacji, poglądach, życiu. Jest to także przestrzeń do weryfikacji własnych stereotypów. Nie ma tutaj tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności ani moderatorów. Każdy Czytelnik/Czytelniczka ma 30 minut na rozmowę z wybraną Żywą Książką.
Żywa Biblioteka jest bezpłatna i otwarta w godz. 17.00-23.00. Nie obowiązują żadne zapisy, nie trzeba mieć karty bibliotecznej. Wydarzenie odbywa się w Ramach trójmiejskich Dni Równości.
Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, poetów i eseistów XX wieku, Jarosław Iwaszkiewicz, wielokrotnie nawiązywał w swojej twórczości do motywów queerowych, sam nazywał siebie homoseksualistą, choć w świetle współczesnej nomenklatury za prawidłowy należy uznać termin „biseksualista”. Spotkanie ma na celu przybliżenie miłosnej części biografii twórcy, ze szczególnym uwzględnieniem jego relacji z Anną Iwaszkiewicz, Jerzym Błeszczyńskim oraz... Karolem Szymanowskim.
Rozmowę z zaproszoną gościnią/gościem poprowadzi Adrianna Halman. Przeplatać ją będą odczyty fragmentów dzieł Iwaszkiewicza, w których szczególnie silnie wybrzmiewa nieheteronormatywność, a na które to cytaty bardzo rzadko spogląda się od strony socjologicznej i kulturalnej. Wydarzenie odbywa się w ramach Trójmiejskich Dni Równości.
Dniu 16 maja 2019 od 19:00 gdzie Kawiarnia Filmowa "W Starym Kadrze ul. Lawendowa 2/3 - Gdańsk.
Już po raz piąty, jako Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado, organizujemy w maju 2019 r. Trójmiejskie Dni Równości zakończone Trójmiejskim Marszem Równości.
Będzie to wielkie święto miłości, wolności, demokracji i solidarności!
“Miłość może tylko łączyć" - hasło tegorocznego Marszu - to słowa, którymi Paweł Adamowicz otworzył Trójmiejski Marsz Równości w 2017 roku.
Wezwanie, któremu trudno się oprzeć, trafnie opisuje drogę Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Prezydent Adamowicz wprowadzał do dyskursu publicznego niepopularne tematy. Ostatnio - pomoc uchodźcom, integrację imigrantów, prawa osób LGBT+. Cała działalność Prezydenta Adamowicza to ciągłe przekraczanie granic niemożliwego - wyznaczanie nowych, pozornie nieosiągalnych celów oraz podejmowanie działań zmierzających do osiągania ich.
Paweł Adamowicz, dochowując wierności swoim przekonaniom i wartościom, zmieniał poglądy pod wpływem doświadczeń i spotkań z ludźmi. Poszerzał w ten sposób przestrzeń wolności, równości i solidarności.
Zastanawiając się co było źródłem inspiracji i siły Prezydenta oraz niezwykłej skuteczności, dostrzegamy punkt wspólny wszystkich Jego działań. Miłość do ludzi. Wszystkich ludzi, niezależnie od dzielących ich różnic.
Pan Prezydent tym razem z nami w Marszu nie pójdzie. Jednak Jego Słowa i Dzieła towarzyszą nam cały czas i będą też z nami 25 maja 2019 r. Przyjdź na Marsz!
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz