niedziela, 28 kwietnia 2019

Słowo Boże - Dziurawy płaszczyk pozornej troski - Rozpoznanie demokratycznego państwa, jak traktowani są inni


W pewnym sensie dobrze się stało, że biskupi opublikowali swój głos dotyczący „Karty LGBT+”. Uważna lektura ich stanowiska pozwala dostrzec, że wbrew deklaracjom nie kieruje nimi „troska o wspólne dobro całego społeczeństwa”. Biskupi przekonują, że ich celem nie jest nagonka na osoby LGBT+, ale nie potrafią ukryć swoich uprzedzeń do ludzi o nieheteroseksualnej orientacji.

Jeszcze bardziej wścieka mnie reakcja Konferencji Episkopatu Polski, która – zamiast zgodnie z wezwaniem Ewangelii stanąć po stronie najsłabszych – przyłącza się do szczujni. Pisząc ten tekst, w pierwszej kolejności chcę wyrazić solidarność z ofiarami tej nagonki: wierzącymi i niewierzącymi osobami nieheteroseksualnymi oraz organizacjami broniącymi ich praw. W szczególności zaś chcę wyrazić podziw i bezgraniczną wdzięczność wobec chrześcijan LGBT+ zjednoczonych między innymi wokół Fundacji „Wiara i Tęcza” za piękne świadectwo przywiązania do Kościoła „pomimo wszystko”. Byliście, jesteście i zawsze będziecie dla mnie inspiracją.

Wobec powyższego naprawdę ciężko dostrzec w stanowisku KEP miłość bliźniego i troskę o dobro wspólne. Pod takim płaszczykiem skrywają się przede wszystkim głębokie i nieuzasadnione uprzedzenia wobec osób LGBT+. Uważna lektura „Stanowiska” odsłania, jak bardzo płaszczyk ten jest dziurawy- Maciek Onyszkiewicz - całość na Magazyn Kontakt.

W dyskusji wzięli udział: Szymon Hołownia (dziennikarz, publicysta, pisarz), ks. Józef Kloch (teolog, medioznawca, były rzecznik Episkopatu Polski), Halina Radacz (teolog, pastor ewangelicki), Piotr Szeląg (prawnik, kanonista, konsultant filmu "Kler") - TVN24.

Radacz: Po tym rozpoznajemy poziom demokratycznego państwa, jak traktowani są inni, niepełnosprawni, słabsi ekonomicznie, społecznie czy mentalnie. Każdy powinien być traktowany z równym szacunkiem. Taką demokrację powinien wspierać każdy, kto się mieni chrześcijaninem.

Radacz: Znam przypadek rodziny, która ukrywała Żydów, ale napiętnowani teraz nie są ci, którzy ich zabili, ale ta rodzina, która ich ukrywała.

Radacz: Warto przytoczyć słowa arcybiskupa Rysia - wszyscy powinniśmy przeżyć przewrót kopernikański i zamiast kręcić się wokół siebie, zacząć się kręcić wokół Chrystusa.

Jesteśmy powołani do troski o wolność, pokój, godność człowieka, sprawiedliwość, równość wobec prawa i poszanowanie mniejszości.

Radacz: Jeśli to jest hierarchia, która głównie włada i zarządza, to bardzo łatwo wprowadza się tam przemoc strukturalna, ekonomiczna, seksualna i duchowa. Znam trochę zasady funkcjonowania przemocy - ona potrzebuje pomocy z zewnątrz, bo jej samej trudno jest tę przemoc przełamać. Film "Kler" smutny w swym obrazie, czy konferencja Episkopatu - są dla mnie takim wejściem elementu zewnętrznego żeby przełamać tę przemoc.

Radacz: Warto by nastąpiło przerwanie spirali przemocy i niemocy. Kościoły są nauczycielami społeczeństw od tysiąca lat i chyba źle poprowadziliśmy te lekcje - jeśli ludzie mimo wezwania biskupów mówią "nie chcemy obcych" to chyba gdzieś popełniono błąd.

Znam przypadek rodziny, która ukrywała Żydów, ale napiętnowani teraz nie są ci, którzy ich zabili, ale ta rodzina, która ich ukrywała.

Radacz: Jeśli ciągle będziemy mieli tematy tabu - to za każdym razem wyrośnie nam kolejny "taki kwiatek". Należy nazywać rzeczy po imieniu. Seksualność jest darem Bożym, darem który jak wiele innych darów wymaga odpowiedzialności - jak człowiek ma nad nim panować, kiedy nastolatek nic o tym nie wie?

Pastor Halina Radacz



Katedra Hope



Ażeby wypróbowana wiara wasza okazała się cenniejsza niż znikome złoto, w ogniu wypróbowane, ku chwale i czci, i sławie, gdy się objawi Jezus Chrystus. (1P 1,7)



Transmisja z nabożeństwa w Kościele Ewangelicko-Augsburskiego w Pszczynie. Poniedziałek Wielkanocny



Kościół Middle Church



Metropolitan Community Church of Washington DC



Metropolitan Community Church w Toronto



Metropolitan Community Church



Kościół św Stanisława Kostki w St. Louis



Katedra Narodowa w Waszyngtonie



Audiencja Generalna Ojca Świętego Franciszka



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz