Kościół Ewangelicki w Nadrenii głosowali za udzielaniem ślubu kościelnego parom jednopłciowymi i zrównać w ten sposób związki partnerskie ze związkami heteroseksualnymi.
Oficjalnym aktem kościelnym w Nadrenii będzie nie tylko msza z okazji zawarcia związku małżeńskiego, ale i msza z okazji zawarcia związku partnerskiego – zapowiedział w Duesseldorfie główny prawnik reńskiego Kościoła, Johann Weusmann. – Akt ten będzie będzie określany mianem ślubu i będzie zapisywany w księgach kościelnych – wyjaśnił. O tej kościelnej innowacji w drugim co do wielkości niemieckim Kościele krajowym zadecydował w styczniu synodzie swoim.
700 niemieckich kościołów Ewangelicki głosowało żeby nie ma żadnych powodu, prawnej lub teologicznej, zakazywać parom jednopłciowym małżeństwa.
Grupa Ewangelicki kontrolujących 719 parafii w Niemczech powiedzieli będą błogosławić parom jednopłciowym. Też pastorzy którzy się nie chcą, to nie muszą błogosławić para jednopłciowa może iść do innej parafii i tam mieć ślub.
Projekt rozporządzenia ma obowiązywać z mocą wsteczną – zapewnił Weusmann. Byłby to wtedy nowym na skalę całych Niemiec. Pary homoseksualne, którym zostanie udzielone błogosławieństwo w ramach aktualnych przepisów kościelnych, mają mieć później możliwość zarejestrowania tego jako oficjalnego aktu urzędowego. Od roku 2000 możliwa jest w Kościele ewangelickim w Nadrenii (uchodzącym za jednej z najbardziej liberalnych) „kościelna oprawa w formie nabożeństwa” dla par homoseksualnych. Nabożeństwo to ma jednak jedynie znaczenie duchowe: nie jest aktem urzędowym i nie jest zapisywane w księgach kościelnych. Stąd nie wiadomo, ile takich nabożeństw do tej pory miało miejsce.
W niemieckim Kościele ewangelickim ślub kościelny dla gejów i lesbijek nie jest jednolicie uregulowany. Większość z 20 krajowych kościołów ewangelickich w Niemczech (m. in. w Hanowerze i Westfalii) zatwierdziło już co najmniej błogosławieństwo dla par tej samej płci. W Hesji obowiązuje podobne zrównanie par homoseksualnych jak to planowane w Nadrenii. Takie przepisy zamierza wprowadzić w 2016 roku także Kościół krajowy Berlina-Brandenburgii. Z kolei Ewangelicko-Luterański Kościół Saksonii całkowicie wzbrania się przed udzielaniem błogosławieństwa parom homoseksualnym.
Jak zaznaczył prawnik Weusmann, ślub taki wiąże się zwykle z pożytkiem dla obu stron, bo pary homoseksualne ze ślubem kościelnym pozostają „głęboko związane” z Kościołem. (Gay Star News/DW)
Zgromadzenia First Baptist Church z Memphis Tennessee, postanowili że ich kościół będzie wykonywać błogosławieństwa dla par jednopłciowy. 70 proc. wierny głosowało za zmianami, wcześniej kościół odszedł od głównego kościoła Południowej Konwencji Baptystów (Southern Baptist Convention), przyłączył do trochę umiarkowany konserwatystów Cooperative Baptist Fellowship.
Zgromadzenia First Baptist Church Memphis ma długą historię postępowości, stał się też jednym z pierwszych kościołów baptystów z Południa gdzie była integracja rasowa w 1970 roku. Czy zaczął wyświęcać kobiety na diakony już w roku 1990 i miał swoją pierwszą kobietą pastorkę w 2000 roku.(Gay Star News)
Homoseksualiści są, jak wszyscy ludzie, dziećmi Bożymi. Musimy być tolerancyjni i odrzucić przemoc i wykluczenie – powiedział metropolita Mesenii Chryzostom z Greckiej Cerkwi Prawosławnej po tym jak parlament przyjął pod koniec grudnia 2015 roku ustawę, legalizującą związki jednopłciowe.
Prawosławny hierarcha podtrzymał wprawdzie tradycyjne nauczanie Cerkwi nazywając homoseksualizm grzechem, ale jego wypowiedź wyróżniała się na tle słów niektórych hierarchów greckiego Kościoła prawosławnego, którzy po decyzji parlamentu nawoływali wiernych do przemocy i czynnego sprzeciwu wobec decyzji władz - Ekumenizm.pl
Kościół Episkopalny został zawieszony w prawa kościoła Anglikańskiego, za małżeństwa homoseksualne, że pozwala u siebie. Mimo ukarania kościół nie wycofuje, z poparcia LGBT, Episkopalni będą nadal wspierać i walczyć o prawa LGBT. Za tym wiele osób mówi stoją Afrykanie, którzy sprzeciwiają się prawom LGBT.
Oznacza to zwycięstwo tradycjonalistów, choć częściowe, bo dokument milczy o kościele w Kanadzie, który udziela błogosławieństw homoseksualnym związkom, a w tym roku będzie głosował nad dopuszczeniem ich małżeństw. Dlatego prawdopodobne jest, że to nie koniec dysput. "Należy uznać, że trwający rozłam we wspólnocie nie wynika z kryzysu stosunków między Kościołami, lecz z permanentnego odrzucania wiary biblijnej i apostolskiej" - oświadczyli arcybiskup Kenii Eliud Wabukala i Peter Jensen, b. arcybiskup Sydney.
Liberałowie wyjadą z Canterbury w jeszcze gorszych nastrojach. W czwartek wieczorem, gdy projekt komunikatu wyciekł do mediów, świecka członkini synodu i zdeklarowana lesbijka Jayne Ozanne mówiła w radio BBC4: - Jestem głęboko przygnębiona tym komunikatem. Szczerze mówiąc, uważam, że jest odrażający. Nie ma w nim żadnej odpowiedzi na podpisany już przez 4,5 tys. ludzi na świecie list, który wzywa Kościół do wyrażenia skruchy za swój stosunek do społeczności gejów i lesbijek. Zostaliśmy zupełnie odsunięci na boczny tor - mówiła w czwartek wieczorem w radio BBC4 Jayne Ozanne, świecka członkini synodu i zdeklarowana lesbijka.
Jeszcze ważniejszy jest nowy punkt, w którym dostojnicy "przyznają, że Kościół chrześcijański, a w nim wspólnota anglikańska, często odnosiła się do ludzi w sposób, który powodował znaczące cierpienie, obierając za kryterium orientację seksualną". Dlatego wyrażają oni "głęboki ból i zapewniają, że miłość Boga do każdej istoty ludzkiej jest taka sama, bez względu na jej seksualność".
Te słowa stanowią wyraźny ukłon w stronę liberałów, ale nie zmieniają zasadniczych decyzji kongresu. Jego organizator, prymas Anglii i duchowy przewodnik globalnej wspólnoty anglikańskiej abp. Canterbury Justin Welby, może być zadowolony z zażegnania schizmy (przynajmniej na razie), lecz powinien spodziewać się rosnącej krytyki w ojczyźnie, gdzie część biskupów patrzy na związki homoseksualistów znacznie przychylnej niż on. W 2013 r. rząd Davida Camerona dopuścił gejowskie śluby, ale kościół ich nie udziela - (Gazeta Wyborcza/The Huffington Post)
Afrykańcy duchowni Anglikańscy którzy poprą LGBT są wyrzucani z kościoła jak stało w Ugandzie z biskupem który sprzeciwiał się homofobii, fragment dokumentu Jestem kuchu.
Druga część Wendy Gritter która kiedyś leczyła homoseksualizm, dziś jej grupa która leczyła zwolniła ludzi z powodu problemów finansowy, znalazła nową politykę wspieranie LGBT i udzielanie małżeństw jednopłciowy.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz