Wiara i Tęcza: W dniach 4-6 grudnia 2015 odbyły się 14 rekolekcje grupy Wiara i Tęcza. Były to rekolekcje adwentowe o charakterze ekumenicznym. Byli z nami księża z Kościoła Ewangelicko Augsburskiego oraz z Kościoła Rzymskokatolickiego.
Czas spędzaliśmy w centrum starego Krakowa, w sąsiedztw Zamku Królewskiego na Wawelu.
W rekolekcjach wzięło udział 60 osób z całej Polski. Większość z Kościoła Rzymskokatolickiego, część z Kościoła Ewangelicko Augsburskiego (Luteranie) kolega z Kościoła Prawosławnego oraz osoby poszukujące wiary lub towarzyszące swoim wierzącym partnerkom i partnerom. Dwoje rodziców osób LGBT oraz Pani Psycholog.
Była możliwość rozmowy z księdzem, z psychologiem. Możliwośc indywidualnej spowiedzi dla osób z Kościoła Rzymskokatolickiego.
Spotkaliśmy się w piątek wieczorem. Powitanie. Trochę o historii Luteran w Polsce
Obejrzeliśmy film pt Selma z 2014 roku. Jak ciemnoskórzy Afroamerykanie walczyli o prawa wyborcze w Alabamie w latach 60 tych XX wieku. Domagali się należnych im praw bez używania przemocy. Ile wysiłku włożyli i ofiar ponieśli. Kamery, gazety. Ludzie wszystkich ras mogli zobaczyć tą przemoc i niesprawiedliwość. Dołączali sojusznicy, którzy też byli bici i zabijani. Martin Luter King nieustępliwie rozmawiał z prezydentem. W końcu zwycięstwo - wszyscy obywatele USA uzyskali prawa wyborcze.
W sobotę 5 grudnia podczas konferencji była mowa na temat fragmentu Ewangelii "jeśli ktoś uderzy cię w policzek, nadstaw mu drugi" "jeśli ktoś chce ci zabrać szatę, oddaj mu i płaszcz" Te fragmenty są trudne do zrozumienia i przyjęcia.
Usłyszeliśmy następującą interpretację: cytat pochodzi z czasów niewolnictwa. Gdy pan uderzał niewolnika w jeden policzek było to postrzegane jako normalny gest w ich relacji dominacji i podległości. Natomiast uderzenie drugą ręką w drugi policzek było już odczytywane jako akt przemocy i opinia publiczna zwracała się przeciwko bijącemu.
Podobnie z szatą i płaszczem. Odebranie płaszcza biedakowi było uważane za czyn niegodziwy gdyż pozbawiało go okrycia na noc. Tak więc - walka techniką aikido ? Tak ! Ważne aby ludzie wokół widzieli co się dzieje.
Potem oglądaliśmy ryciny statków i łodzi niewolniczych. W jakich warunkach ludzie byli przewożeni. Jak siedzieli przy wiosłach, oddzieleni od siebie . Aby ludzie z tej samej wsi, kultury i języka nie mieli ze sobą kontaktu i nie mogli rozmawiać. (przypominają się rady księży w konfesjonałach - musisz zerwać kontakty z gejowskim środowiskiem...) Mimo to stworzyli swój język, kulturę, muzykę.
Wysłuchaliśmy znanej piosenki "Down by the riverside" w wersji jazzowej i w wersji "dystyngowanej". Potem przy akompaniamencie pianina i gitary zaśpiewaliśmy tą piosenkę w polskim tłumaczeniu Jerzego Krzyszpienia: ..."Składam ciężkie me brzemię gdzie błyszczy rzeki brzeg....... porzucam myśl o wojnie już"........ Było to piękne przeżycie, inspiracja do dalszej pracy i zaufania Bogu i dobrym ludziom.
Konferencja popołudniowa w sobotę była na temat osądu sumienia oraz o emocjach - więcej na ten temat zamieścimy wkrótce.
Sobotni wieczór spędziliśmy w kawiarni/klubie Re przy ul św Krzyża. Z okazji 5 rocznicy WiT odwiedził nas chór Krakofonia. Było wspaniale ! Śpiewali z dumą i radością, piękne utwory - między innymi skandynawską kolędę i piosenkę aby wszędzie tworzyć chóry zamiast "lękać się imperium zła" :)
Dziękujemy Krakofonii za wspólne świętowanie !!! Owacje na stojąco :) Po występie chóru obejrzeliśmy prezentację na temat pięciu lat grupy Wiara i Tęcza. Jak się zaczęło, co zrobiliśmy, co robimy. Dlaczego pomagamy ludziom LGBT i jak ufamy w Boże prowadzenie. Prezentacja dostępna w załaczniku, będzie również wkrótce wersja z dokładniejszymi objaśnieniami dla tych którzy nie mogli przybyć.
W niedzielę uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w obrządku rzymskokatolickim odprawionej dla uczestników rekolekcji. W modlitwie wiernych prosiliśmy o Boże łaski i opiekę dla naszych partnerów/partnerek, naszych dzieci, o szczęśliwe znalezienie "drugiej połówki", o akceptację w rodzinach i w Kościele, za naszych przyjaciół. Dziękowaliśmy za otrzymane łaski, w tym za 5 lat WiT.
Uczestniczyliśmy także w nabożeństwie w Kościele Ewangelicko Augsburskim. Podczas nabożeństwa wysłuchaliśmy pięknego koncertu wykonanego przez chór z okazji górniczego święta. Podziękowaliśmy Parafii za gościnność.
Po wspólnym obiedzie pożegnaliśmy się i wyruszyli do domów - silniejsi, z większą nadzieją i miłością.
Dziękujemy naszym Księżom Rekolekcjonistom, gościnnej Parafii Ewangelicko Augsburskiej,Pani Psycholog, Rodzicom, Chórowi Krakofonia, Spółdzielni Ogniwo, Klubowi Re, organizatorom- grupie WiT Kraków, osobom z różnych grup WiT w Polsce które pomagały przy organizacji, oprawie muzycznej i liturgicznej,oraz wszystkim Uczestniczkom i Uczestnikom !!!
Piotr Popiołek rozmawia z Martinem Pendergastem, inicjatorem tak zwanych „Soho Masses”, członkiem LGBT Catholics Westminster Pastoral Council. Tekst pochodzi z 29. numeru Magazynu Kontakt, zatytułowanego „Niebezpieczne związki”. Ilustruje Monika Grubizna (Long Muzzle Illustration). Dostępny Tutaj.
Pastor Brent Hawkes Metropolitan Community Church z Toronto, przemawiał podczas TEDxToronto o duchowości i seksualności
Todd Gaston i Johnny Head błogosławieństwo dostali w 2 niedzielę Adwentu w Katedrze Hope (Zjednoczony Kościół Chrystusa) w Dallas w Teksasie.
Archiwalny dokument poprzedniej epoki o chrześcijanach którzy powoli łamali tabu w kościołach homoseksualizm jest w nim porządku, dziś coraz więcej mamy kościołów idą pro LGBT są małżeństwa jednopłciowe w kościele, biskupi LGBT, tylko jeden jeszcze kościół katolicki jest daleko bardzo w tył.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz