środa, 16 grudnia 2015

News: Finlandia, Ministerstwo Zdrowia, Jasper Conran, Dzieci transpłciowe, Rasizm, Walka o prawa LGBT ...


Markku Rossi, poseł fiński w tym tygodniu zarejestrował swój związek z partnerem Matti Kaarlejärvi w prywatnej ceremonii w ich domu.

Niektórzy są zaskoczeni wiadomością, ponieważ Rossi głosował przeciwko małżeństwom homoseksualnym w Parlamencie w zeszłym roku. (Pink News)

Rozdwojenie jaźni? Nie! Polityk zapewnia, że dziś zagłosowałby tak samo. Swoją decyzcję tłumaczy względami religijnymi. Cóż... - Queer.pl

Nowa minister edukacji: "Nie wpuszczę seksedukatorów do szkół". Bardzo mądrze, Pani Minister. Niech młodzież swoją wiedzę na temat seksu i na temat mniejszości seksualnych czerpie z jednej strony od katechetów a z drugiej ze stron internetowych z niewybrednymi klipami i fotkami - Queer.pl

Ministerstwo Zdrowia uznało, że osobą bliską dla pacjenta jest również partner tej samej płci. Oznacza to, że geje i lesbijki mają prawo uzyskać informacje nt. stanu zdrowia partnera lub partnerki przebywającego/przebywającej w szpitalu.

W odpowiedzi na zapytanie wystosowane przez Kampanię Przeciw Homofobii do Ministerstwa Zdrowia czytamy, że personel medyczny ma obowiązek udzielić informacji o stanie zdrowia pacjenta osobie bliskiej*. Ministerstwo uznało również, że wydana przez KPH Karta Informacji Medycznych I.C.E. jest dokumentem wystarczającym do upoważnienia partnera osoby tej samej płci do uzyskania informacji o jej stanie zdrowia.

Upoważnienie do uzyskiwania informacji o stanie zdrowia może być złożone przy przyjęciu do szpitala albo przy pierwszej wizycie w poradni. Ważne i skuteczne jest również oświadczenie sporządzone poza podmiotem leczniczym, jeśli zawiera imię i nazwisko osoby upoważnionej oraz podpis pacjenta. Karta Informacji Medycznych I.C.E spełnia powyższe wymagania i może być podstawą udzielenia informacji dotyczących zdrowia pacjenta.

To bardzo pozytywny sygnał wysłany do pacjentów LGBT przez polskie Ministerstwo Zdrowia. Trudności w uzyskaniu informacji o stanie zdrowia partnera to jeden z najpoważniejszych problemów z którym spotykają się osoby LGBT w ochronie zdrowia – podsumowuje decyzję Ministerstwa ekspert ds. zdrowia KPH, Marcin Rodzinka. Osobą bliską w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta jest m.in. małżonek, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta. Coraz częściej personel medyczny uznaje za osoby pozostające we wspólnym pożyciu partnerów/partnerki tej samej płci, jednak wciąż bywa to problematyczne. Rozwiązaniem może być Karta Informacji Medycznych I.C.E. – dodaje Rodzinka.

Osoby zainteresowane otrzymaniem Karty Informacji Medycznych I.C.E., powinny wysłać mail na adres: mrodzinka@kph.org.pl

*Osoba bliska w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 roku poz. 159, z późn. zm.).

Projektant mody Jasper Conran wziął ślub z swoim partnerem irlandzkim artystą Oisin Byrne, też to kończy 13 letnich spór z matką, feministką pisarką Shirley Conran, która wcześniej nie akceptowała syna kim jest. Jasper po raz pierwszy zaprosił swoją matkę po wielu latach, dzięki ślubu pogodzili się. (Pink News)

Odebrałam wczoraj telefon od znajomego „Brawo Poznań! Jesteście w ogólnopolskiej Wyborczej! Myślisz, że to przez te tęczowe flagi? Może to ich tak zainteresowało?”. Przez chwilę milczę, bo pytanie wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Zastanawiam się, co tak naprawdę pokazuje zdjęcie zrobione przez Jędrzeja Nowickiego podczas poznańskiej demonstracji „Obywatele dla Demokracji”. Myślę, że sprawa nie dotyczy tylko ciekawości mediów, bądź jej braku. Chodzi o coś znacznie ważniejszego, co w dzisiejszym dyskursie jednoznacznie pokazuje, w którą stronę może iść Polska… - Grupa Stonewall.

Danni ma sześć lat, mieszka w Cairngorms w Szkocji, jest pełną życia, wesołą dziewczynką, która na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od rówieśników. Lubi nosić warkocze i długie sukienki. Nie byłoby w jej historii nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że jak sama określa, „ma głowę dziewczynki na ciele chłopca”. Danni McFadyen jest więc najmłodszym, brytyjskim transseksualnym dzieckiem.

Kerry McFadyen, mama Danni wspomina, że chłopiec od samego początku nie mógł pogodzić się z własną płcią. Było to coś więcej niż dziecięca fascynacja aktywnościami przypisywanymi dziewczynkom. Daniel zupełnie nie odnajdywał się w ciele chłopca. Momentem przełomowym, który sprawił, że rodzice wybrali się z nim do specjalistów, była próba odcięcia sobie przez dziecko penisa. Miał wtedy trzy lata. Karry twierdzi, że był to naprawdę przerażający moment. Chłopiec kąpał się w wannie, a matka na chwilę spuściła go z oczu, kiedy znów na niego spojrzała, miał w rękach nożyczki i przymierzał się do wyrządzenia sobie niemałej krzywdy. Na pytanie mamy, co miał na celu, odpowiedział, że chciał zrobić z siebie dziewczynkę ... - mamadu.pl

Dwa oblicza gejowskiego środowiska, coraz więcej na paradach, kampania ... pokazuje inność czarny, Azjatów ... ale już na portalach randkowy Grindr (i nie tylko w polski portalach gejowski podobnie), wielu to rasiści, nienawidzą inność. (Gay Star News)

To nie problem Amerykański, też polski, wiele widziałem, ale sam doświadczyłem, nienawiści od strony gejów. Czy z powodu niesprawności, czy religijny, wiele grup odrzuca miedzy z powodu rasistowski mówią jak nacjonaliści.

Problem to że wielu gejów są homofobami, rasistami ... z powodu wychowania, nauczono ich, walka to nie tylko o związki partnerskie, ale wiele jest do zrobienia, akceptacja inności, są wśród nas też niesprawni, inni kolory skóry, innej religii. Stereotyp mówi że gej to biały przystojny i bogaty ale to nie prawda. Ale to iluzja karmią nas "Hollywood", media.

Tym tygodniu Słowenia czeka referendum w sprawie małżeństw jednopłciowy, kościół katolicki zmusił do przeprowadzenia referendum. Czy mieszkańcy powiedzą tak małżeństwom jednopłciowym, według sondażu 1 proc dzieli za i przeciw, wcześniejsze kilka lat temu referendum powiedzieli przeciwko. Słowenia będzie jak Chorwacja, przeciw czy za okaże się najbliższe dni. (Gay Star News)

Centrum LGBT w Los Angeles, przestawia swój film że mimo duży wygrany równości LGBT jak małżeństwa jednopłciowe, ale do nie koniec walki LGBT, jeszcze daleka droga do równości.


​Pinksixty News wiadomości LGBT



Lepiej Późno Niż Wcale: Nasi bohaterowie tamtych lat. Stan wojenny wspominali Ewa Hołuszko i Ryszard Czubaka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz