Wczoraj minęła rocznica ataku terrorystycznego na Ameryka, wielu zginęło też z społeczności LGBT, miedzy innymi Mark Bingham czy ksiądz Mychal F. Judge inni ofiary na TheAdvocate.
Mark Bingham (ur. 22 maja 1970 w Phoenix, zginął 11 września 2001 w Shanksville) – amerykański specjalista w zakresie public relations, jedna z ofiar ataków terrorystycznych z 11 września 2001.
W Los Gatos, gdzie uczył się do 1988 roku, był kapitanem szkolnej drużyny rugby. Po ukończeniu szkoły w 1988 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, był wówczas przewodniczącym stowarzyszenia studentów. W college'u grał w akademickiej drużynie rugby, która w tym czasie dwukrotnie zdobyła tytuł mistrzowski w 1991 i 1993 roku. Był zawodnikiem o atletycznej budowie: 193 cm i 102 kg. Uprawiał sporty ekstremalne, m.in. brał udział w biegu byków w Pamplonie i skakał do morza z hawajskich skał. Pod koniec lat 90. założył własną firmę The Bingham Group.
Zginął tragicznie w wieku 31 lat na pokładzie samolotu United Airlines, który rozbił się nieopodal Shanksville, kiedy terroryści utracili panowanie nad porwanym Boeingiem. Uważa się, że Bingham był w grupie pasażerów, którzy szturmem wtargnęli do kokpitu, aby zapobiec wykorzystaniu samolotu przez porywaczy do uderzenia w obiekt na terenie Waszyngtonu i tym samym udaremnili zamiar terrorystów. Według relacji matki Marka Binghama – Alice Hoglan – 15 minut przed tragedią syn rozmawiał z nią przez telefon komórkowy, dowiedział się, że dwa samoloty uderzyły w World Trade Center, a kolejny w Pentagon. Sam zaś przekazał matce informację o sytuacji, jaka zaistniała na pokładzie samolotu, którym leciał.
Mychal F. Judge OFM, właściwie Robert Emmet Judge, (ur. 11 maja 1933, zm. 11 września 2001) – duchowny rzymskokatolicki, franciszkanin, kapelan Straży Pożarnej w Nowym Jorku, pierwsza potwierdzona ofiara śmiertelna ataku z 11 września 2001 roku.
W Nowym Jorku Judge był również znany z posługi bezdomnym, głodującym, trzeźwiejącym alkoholikom, ludziom z AIDS, chorym, rannym, cierpiącym, imigrantom, homoseksualistom i wykluczonym z Kościoła.
Któregoś razu na przykład, ofiarował swój zimowy płaszcz bezdomnej kobiecie, komentując później: „Ona potrzebowała tego bardziej niż ja”. Gdy namaszczał mężczyznę umierającego na AIDS, ten zapytał go: „Jak myślisz, czemu Bóg mnie nienawidzi?”. Ojciec Judge podniósł go, ucałował i ukołysał spokojnie w swoich ramionach.
Judge był przez wiele lat członkiem organizacji Dignity, która jest katolicką organizacją LGBT postulującą zmiany w nauczaniu o homoseksualizmie w Kościele katolickim. W 1986 roku Watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała encyklikę Homosexualitatis problema – list do biskupów kościoła katolickiego o duszpasterstwie osób homoseksualnych, w której głosi, że homoseksualizm „stanowi słabszą bądź silniejszą skłonność do postępowania złego z moralnego punktu widzenia”. W odpowiedzi na to, wielu biskupów, w tym Kardynał Joseph O’Connor, arcybiskup Nowego Jorku, zakazało działalności Dignity na terenie ich diecezji. Ojciec Mychal Judge zaprosił wtedy oddział organizacji zajmującej się AIDS do działania w Kościele Świętego Franciszka z Asyżu, który jest zarządzany przez Zakon Braci Mniejszych, częściowo obchodząc w ten sposób zarządzenia arcybiskupa.
Judge nie zgadzał się z oficjalnym nauczaniem Kościoła katolickiego w kwestii homoseksualizmu, mimo że jak wspomniano, z wielu źródeł wiadomo, że mając orientację homoseksualną, sam nie praktykował. Judge często zadawał pytanie: „Czy jest tak dużo miłości w świecie, że możemy sobie pozwolić, by dyskryminować jakiekolwiek jej formy?”
Tweet
Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń