Wyobraź sobie, że coś dziwnego dzieje się z Twoim językiem – nagle zaczyna puchnąć, cieknie z niego dziwny płyn, po chwili pleśnieje i powiększa się tak, że nie mieści się w ustach… Brzmi jak senny koszmar? Jacek Dehnel w swojej najnowszej powieści „Ale z naszymi umarłymi” w taki właśnie sposób przedstawił jeden z aspektów wojny polsko-polskiej – nienawistny, kłamliwy, napastliwy język jako forma komunikacji podsycająca nastroje i służąca polaryzacji społeczeństwa. W rozmowie z Jakubem Jakubowskim, wybitny pisarz stawia odważną, często kontrowersyjną diagnozę nie tylko polskiego społeczeństwa, ale i narodu jako całości, zarówno w odniesieniu do współczesności, jak i dalekiej historii.
Często, niestety, doświadczaliśmy innych, a nasza historia, jak każda, jest również pasmem podbojów i wyrządzania krzywd. Powstania kozackie, rabacja, tumulty nie brały się znikąd. Jeszcze przed samą II Wojną Światową państwo polskie wycelowało we własnych obywateli akcje gett ławkowych i burzenia cerkwi. Staramy się o tym nie pamiętać, tylko puszymy się nazwami ostrożnie wybranych pól bitewnych i tą „Polską od morza do morza”. Co zresztą też jest mitem, bo do tego Morza Czarnego nigdy Polska tak naprawdę nie sięgała: krótko mieliśmy Mołdawię jako lenno oraz spieraliśmy się z Turcją o tak zwane Dzikie Pola, ale to tak naprawdę były ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego, przyłączone przez sejm do Korony, żeby wymóc na magnatach litewskich zgodę na unię lubelską (porozumienie pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego zawarte 1 lipca 1569, w wyniku którego powstało państwo znane w historiografii jako Rzeczpospolita Obojga Narodów – przyp. red.).
Od pewnego czasu jestem raczej załamany – poziomem agresji, furii, przyzwoleniem na przemoc werbalną. I kompletnym praktycznie brakiem odpowiedzialności za słowa, wszystkimi tymi pseudo przeprosinami w rodzaju „jeżeli ktoś się poczuł urażony”, i tak dalej. Po takich „przeprosinach” będzie kolejny atak.
Jak się żyje Panu i Pana mężowi w dzisiejszej Polsce? Czujecie się bezpiecznie?
Nie, czemu? Tak mógłby powiedzieć tylko człowiek pozbawiony wyobraźni albo rozumienia rzeczywistości. Jasne, czuję się bezpieczniej niż w Rosji, gdzie panuje autorytarny homofobiczny reżim albo w Brazylii, gdzie jest wysoka przestępczość, również wymierzona w społeczność LGBT, ale to nie znaczy, że czuję się bezpiecznie. I nie chodzi tylko o kwestię orientacji i tej wielkiej kampanii wymierzonej w naszą mniejszość przez partię i kościół, ale jeśli okazuje się, że wiceminister sprawiedliwości osobiście koordynował trollerskie ataki na obywateli własnego państwa, którzy występowali w obronie konstytucyjnych wolności, to trudno mieć jakiekolwiek zaufanie do struktur państwowych. Żyję w kraju, w którym rząd wypowiedział wojnę obywatelom, a raczej jej części, bo druga, i to większa część najwyraźniej tę wojnę i ten rząd popiera. (...) - prestizszczecin.pl.
W piątek, 6 września, Pose aktorka i modelka Indya Moore podniosła świadomości przemocy wobec kobiet transpłciowych podczas Daily Front Row Fashion Awards Media. Transseksualna i niebinarna aktywistka zdobyła nagrodę Cover of the Year za pojawienie się w numerze Elle w czerwcu 2019 roku i wykorzystała swój czas w centrum uwagi, aby uhonorować 17 czarnych transpłciowych kobiet, które zostały zamordowane w tym roku w Stanach Zjednoczonych.
Drugi sezon Mindhunter, serialu kryminalnego Netflix, przedstawia Paula Batesona, prawdziwego seryjnego mordercę gejów, który w połowie lat 70. XX wieku, mordował gejów inspirując kontrowersyjny thriller Williama Friedkina z 1980 roku Cruising z udziałem Al Pacino. Chociaż jego postać występuje w serialu tylko przez około siedem minut, jego spuścizna wciąż nawiedza Nowy Jork.
"Powiedziano mi: zrób sobie przysługę i nie wychodź trzymając swoją dziewczynę za rękę publicznie, to może dostaniesz rolę u Marvela" - przyznała w rozmowie z "Harper's Bazaar" ujawniona aktorka Kristen Stewart. Opowiedziała też o tym, dlaczego wbrew "dobrym radom" Hollywoodu zdecydowała się na coming out - queer.pl
Madox debiutował na scenie programu "Mam Talent", a dzisiaj obchodzi swoje 30 urodziny i z tej okazji zaprezentował swój nowy singiel. "#EMOJI" to polska re-edycją utworu "One More Shot", która jest już dostępna w serwisie YouTube. Posłuchajcie i oceńcie sami i same - queer.pl
Adam Lambert, po swoi singlach Feel Something, New Eyes i Comin In Hot, funky Superpower to czwarty utwór, który został wydany z nowego albumu Adama Velvet, który zostanie wydany w dwóch częściach. Strona A ma się ukazać jeszcze w tym miesiącu.
„Obecnie na świecie dzieje się wiele szalonych rzeczy. Mam wrażenie, że istnieje wiele grup ludzi dyskryminowanych lub dyskryminowanych ”- powiedział Capital FM o znaczeniu nowego utworu.
Pinksixty Culture na temat rapera ujawnionego Lil Nas X
Kreskówki z akcentami LGBT najlepsze miedzy innymi Steven Universe, Rocko: Static Cling, Adventure Time, Arthur, She-Ra and the Princesses of Power, The Legend of Korra, Netflix's BoJack Horseman, Świnka Peppa.
Pete Buttigieg gościł w programie Stephena Colbertera w „The Late Show”
Jak znasz swojego partnera
"Project Runway" gwiazda programu Chris March który ubierał takie gwiazdy jak Beyoncé, Lady Gaga, Prince i Meryl Streep, zmarł na zawał w wieku 56 lat.
Aktorka Cynthia Erivo została uhonorowana nagrodą równości od HRC za swoją prace wspierania LGBT
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz