S. Jeannine Gramick, legendarna „Tęczowa Zakonnica”, założycielka najstarszego rzymskokatolickiego duszpasterstwa LGBT na świecie.
W 1977 r. s. Gramick powołała istniejącą do dziś organizację „New Ways Ministry”, jedno z pierwszych na świecie katolickich duszpasterstw LGBT.
Z czasem zaczęła wprost postulować zmianę nauczania Kościoła odnośnie osób LGBT, co wywołało negatywne reakcje ze strony biskupów. W 1999 r. siostra dostała watykański zakaz prowadzenia duszpasterstwa osób LGBT i wypowiadania się na ten temat. Powołując się na autonomię sumienia nie podporządkowała się tej decyzji, a stworzone przez nią duszpasterstwo nieprzerwanie prowadzi działalność do dziś. Za zgodą przełożonych, kilkanaście lat temu zmieniła zgromadzenie zakonne. Obecnie jest członkinią katolickiej wspólnoty Sióstr Loretto.
Odbyło spotkanie w Warszawie zorganizowane przez Fundację Wiary i Tęczy wspólnie z Tygodnikiem Powszechnym i Magazynem Kontakt.
Dodatkowo siostra Gramick otrzymała pierwszą nagrodę Wiary i Tęczy - znak pokoju nazwa pochodzi z kampanii przekażmy znak pokoju która inicjatorem była Kampania Przeciw Homofobii.
Nagroda zaprojektowana przez grafika wiary i tęczy Tomasza Koniecznego.
Także wzięła udział kampanii i ogłoszona oficjalnie została i zapoczątkowana akcja społeczna, polegająca na publikowaniu swojego zdjęcia z napisem; "KATOLICYZM BEZ HOMOFOBII".
Akcja jest pomysłodawców, Zuzanny Radzik z Tygodnika Powszechnego i Marcina Dzierżanowskiego prezesa Fundacji Wiary i Tęczy.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz