piątek, 20 września 2019

Najnowsza Replika - na okładce Przemek Staroń, Nauczyciel Roku.


Prezentujemy okładkę najnowszego numeru „Repliki” (nr 81, wrzesień/październik 2019). Spogląda z niej Przemek Staroń, Nauczyciel Roku.

W bardzo osobistym, obszernym wywiadzie Przemek opowiada o długiej drodze, jaką musiał pokonać, zanim pokochał siebie takiego jakim jest – włącznie z byciem gejem – o pierwszym zauroczeniu pewnym Zbyszkiem (w zerówce!), o utraconych miłościach, o poczuciu winy z powodu homoseksualności wynikającym z katolicyzmu, o tym, jak próbował „wyleczyć się” wstępując do religijnej grupy (która okazała się praktycznie sektą), aż w końcu o tym, jak poznał Jędrka, chłopaka, z którym jest od 10 lat. Jędrkowi i Przemkowi 10. rocznica związku minie zaraz - w październiku 2019 r. – wszystkiego najlepszego, panowie!

Przemek opowiada też o tym, jak funkcjonuje jako nauczyciel – wyoutowany gej w liceum w Sopocie. Jakie były reakcje na jego coming out? Co mówiono, gdy na gali Nauczyciel Roku dał buziaka swemu partnerowi? Jak wygląda edukacja dotycząca LGBTI w polskiej szkole? Jak on sam edukuje na ten temat na zajęciach z wiedzy o kulturze i filozofii? Jak zareagował, gdy usłyszał ucznia mówiącego do kolegi: „Staroń jest spoko, a przecież jest pedałem”?

Przemek Staroń, okładkowy bohater najnowszej „Repliki”, Nauczyciel Roku, trzyma kartkę z najsłynniejszym cytatem z RuPaula – zrobiła ją uczennica Przemka. Bo na lekcjach u polskiego Nauczyciela Roku, wyoutowanego geja, mama Ru też może się „przewinąć” (how cool is that?!).

Sam Przemek opowiada w naszym wywiadzie, jak długą drogę przebył, by pokochać siebie samego – a potem kogoś innego, czyli w jego wypadku – Jędrka.

„Pamiętam, jak na mszy patrzyłem na jednego ministranta, to było takie: „Aaaaaach!”. Zauroczyłem się w nim całkowicie. Była w tym niezwykła moc (…), a jednocześnie coś totalnie do bani, bo wiadomo – jestem katolikiem. Skrupuły. Grzech. Piekło. Po kilku latach poznałem przez internet chłopaka (…), w którym się zakochałem. (…) Dotarło do mnie, że to „coś” z chłopakami to nie tylko biologia. W grę wchodzą też uczucia. Przede wszystkim uczucia.”

Będąc już na studiach Przemek zorientował się, że „że katolicyzm w tej swojej „nauce” o seksualności po prostu głosi bzdury, które z nauką nie mają nic wspólnego.”

„Zrozumiałem, że nie ma odwrotu, nie ma żadnego leczenia, nawracania się. Jestem gejem, kropka. Co więcej, to doświadczenie tłumionej i w końcu utraconej miłości uzmysłowiło mi, że ja życie przegrywam przez te niemające żadnych podstaw głupoty (…). Powiedziałem sobie raz na zawsze: „No pasaran”.

Cały wywiad oraz moc innych ciekawych materiałów – do przeczytania w najnowszej „Replice”, dostępnej już na allegro w wersji papierowej lub w wersji cyfrowej albo w prenumeracie.

A także w numerze:

• Cioty od urn! Analiza potencjału 1,5-milionowej społeczności LGBTI przed wyborami 13 października. Tekst Piotra Mikulskiego
• Łukasz Kachnowicz 30 czerwca zrzucił sutannę, napisał biskupowi, że wobec rosnącej homofobii dłużej bycia księdzem i gejem godzić nie może. Dwa tygodnie później poszedł na pierwszy w życiu Marsz Równości. Rozmowa Mariusza Kurca
• Katarzyna Skorupa – jedyna wyoutowana polska siatkarka. Rozmowa Julii Zagórskiej
• Kultowy reżyser Jerzy Gruza opowiada o przegiętych gejach w swych filmach. Rozmowa Rafała Dajbora
• Chen Arieli, najwyżej postawiona jawna lesbijka w Izraelu, wiceburmistrzyni Tel Awiwu, opowiada o strajku osób LGBTI. Rozmowa Mariusza Kurca
• Bart Staszewski, działacz nie do okiełznania, współorganizator Marszów Równości w Lublinie. Rozmowa Tomasza Piotrowskiego
• Mateusz Wika: Jak to jest być gejem wśród głuchych i głuchym wśród gejów? Rozmowa Mariusza Kurca
• Ewelina Sławińska opowiada o swym synu, 14-letnim transpłciowym Aleksie. Rozmowa Agnieszki Rynowieckiej
• Roztańczony wulkan seksu – o Gerardzie Wilku, słynnym polskim tancerzu, zmarłym na AIDS w 1995 r., pisze Krzysztof Tomasik
• 15 wyoutowanych aktorek
• Związki otwarte – prawdy i mity
• Letnia Akademia Równości Grupy Stonewall i Sprite’a

Dla tych, którzy wykupią lub przedłużą prenumeratę, prezent: książka „Cholernie mocna miłość” Lutza van Dijka i Stefana K., wspomnienia Polaka skazanego za homoseksualność w czasach II wojny światowej (aby otrzymać prezent, w uwagach do sprzedawcy lub tytule przelewu, należy koniecznie podać hasło: MIŁOŚĆ).

(foto na okładce: Paweł Spychalski)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz