sobota, 29 września 2012

Słowo Boże na dziś, Kościół i LGBT: dialog jest możliwy?

Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: «Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu».  Powiedział do Niego Natanael: «Skąd mnie znasz?»  Odrzekł mu Jezus: «Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym».  Odpowiedział Mu Natanael: «Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!»  Odparł mu Jezus: «Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to».  Potem powiedział do niego: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego».
J 1, 47-51

Innastrona.pl: Krakowskiej klubokawiarni sibro odbyło się szóste już w tym roku spotkanie Klubu Queer.pl. Tym razem o wierze, o miejscu ludzi LGBT w Kościele - nie tylko katolickim, o zbawieniu i Biblii rozmawialiśmy z Łukaszem i Kubą z grupy chrześcijan LGBTQ - Wiara i Tęcza oraz z redaktorką naczelną miesięcznika "Znak", Dominiką Kozłowską.

Dominika Kozłowska przyznała, że trochę inne podejście do swojej tożsamości zauważyła u ludzi LGBT wierzących i niewierzących, ale dodała, że jej zdaniem "jest to kwestia różnicy ludzi wierzących i niewierzących ogólnie". "Jedni i drudzy jesteśmy dobrymi i uczciwymi ludźmi, ale wiara rozumiana w sensie źródłowym zmienia jednak podejście do życia" - dodała redaktorka naczelna "Znaku". "Nadzieja zbawienia jest dana wszystkim, dobra nowina skierowana jest do wszystkich" - przypomniała Dominika Kozłowska chociaż dodała, że nie możemy zapominać o kwestii instytucjonalnej Kościoła, która jest o wiele bardziej skomplikowana.

Łukasz Laxy, członek Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, opowiedział nam o podejściu swojej wspólnoty do mniejszości seksualnych. Przyznał, że w Polsce ciągle jest z tym problem - w odróżnieniu do Szwecji, gdzie biskupką diecezji Sztokholmu jest lesbijka.

Sporo czasu w dyskusji poświęciliśmy cytatom w Biblii poświęconym homoseksualności, których niejednoznaczność objaśnił nam dr Jerzy Krzyszpień. Goście zwrócili też uwagę na zapis w katechizmie Kościoła katolickiego, w którym czytamy, że wobec ludzi homoseksualnych "powinno się unikać oznak niesłusznej dyskryminacji". Obecny także na spotkaniu redaktor "Tygodnika Powszechnego", Artur Sporniak, przyznał, że jest to "poplątanie z pomieszaniem". "Trzeba cierpliwie tłumaczyć i pokazywać, że takie sformułowania są skandaliczne" - powiedział Sporniak. Redaktor dodał, że najlepszym sposobem na polemikę z osobami, które w Kościele katolickim bardzo negatywnie wypowiadają się o homoseksualności jest dyskusja i dialog.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz