piątek, 14 lutego 2020

Stanowisko komitetów organizacyjnych Marszów Równości na terenie Polski w prawie tzw. "stref wolnych od LGBT"


"Drogie osoby,

Rok 2019 był rokiem niesamowitej odwagi. 30 miast i miasteczek dołączyło do gigantycznej tęczowej flagi, która rozwinęła przez cały kraj. Flagi łączącej w determinacji i ciężkiej pracy tysiące ludzi, tworzących marsze i parady będące ukłonem szacunku i wrażliwości wobec całej społeczności nieheteronormatywnej w Polsce. Na wspomnienie tych wszystkich twarzy, solidarnych gestów, przytuleń, tańca i pocałunków oczy wilgotniały nam w ciepłych łzach wzruszenia. Tam gdzie leciały kamienie, szłyśmy z uniesionym czołem lub gotowała nam się krew, zastygaliśmy w przerażeniu, nieraz płakałyśmy z bezsilności.

Czuliśmy, że ta praca jest ważna, nie tylko dla nas, ale dla tych, którzy są naszą przyjaźnią, rodziną, miłością. I dla tych, których nigdy nie zobaczymy i nie poznamy, a którzy są wykluczani przez miłość, jaką darzą inną osobę i przez tożsamość, z jaką się urodziły lub urodzili. Również dla wszystkich sojuszniczych osób, które od pierwszych tęczowych inicjatyw w tym kraju towarzyszyły nam, współtworząc je i swoją obecnością wspierając całe środowisko, dając innym sygnał "Uczestniczę w czymś dobrym i zapraszam Cię do tego!".

Każde z nas szło tam dla swojej rodziny. Czy tej jednoosobowej, czy tej, z którą nie jesteśmy związani krwią, a duchem i dla niej poszlibyśmy w ogień. O to w tej tęczy chodzi, o miłość, szacunek, tożsamość jedyną w swoim rodzaju, empatię do granic i ponadczasowe więzi. O uważność, edukację i rozwój, bez egocentryzmu i agresji.

Wiemy, że przez cały kraj przechodzi fala sprzeciwu by uczyć o czymś innym niż jeden, nuklearny model rodziny, samotnych rodzicach wychowujących dzieci czy rodzinach „tęczowych". Wiemy również, że ta fala zagraża istnieniu zajęć antydyskryminacyjnych uczących m.in. szacunku dla osób LGBTQIAP. Wiemy, jak ta edukacja jest potrzebna, wręcz niezbędna dla wielu przyszłych istnień.

Jesteśmy zdeterminowani, by działać dalej, uczyć, rozmawiać o osobach nieheteronormatywnych i ich potrzebach, wymagać ich szanowania i wspierać wykluczonych ze względu na tożsamość płciową, orientację seksualną, organizować inicjatywy edukacyjne nie tylko dla osób LGBTQIAP, ale również dla osób spoza środowiska. Nie poddamy się. Byłyśmy na tej planecie od starożytności, jak nie wcześniej, jesteśmy i będziemy. Nasza miłość i tożsamość nie jest i nigdy nie powinna być przyczyną przemocy, ani my jej ofiarami. Chcemy społeczeństwa obywatelskiego, które będzie wierne tej definicji:

“(...)Nic innego niż szacunek dla wszystkiego, co niestandardowe, wyjątkowe, niezwykłe, indywidualne czy nawet w taki lub inny sposób prowokujące. Oznacza to szacunek dla życia i jego tajemnic, zaufanie do ludzkiego ducha i sympatię dla wszystkich niestandardowych istot, którym sprawia przyjemność sprawianie przyjemności innym osobom.(...)”
(Vaclav Havel, “Siła bezsilnych i inne eseje”)

Drogie Osoby! Pamiętajcie, że nie jesteście same i nie zostawimy Was bez pomocy. Wasza orientacja, tożsamość, wrażliwość i miłość są cudowne. Każda z tych wartości na to zasługuje na widoczność i szacunek. Kiedyś ten świat będzie piękniejszy.

Pozdrawiamy:

Marsz Równości w Białymstoku (Tęczowy Białystok)
Marsz Równości w Bydgoszczy (Stowarzyszenie Stan Równości)
Marsz Równości w Częstochowie (Tęczowa Częstochowa)
Marsz Równości w Gorzowie Wlkp. (Fundacja Warto być równym nad Wartą)
Marsz Równości w Gnieźnie (Marsz Równości w Gnieźnie)
Marsz Równości w Kaliszu (Kaliski Marsz Równości)
Marsz Równości w Katowicach (Marsz Równości Katowice)
Marsz Równości w Kielcach (Marsz Równości w Kielcach)
Marsz Równości w Koszalinie (Marsz Równości w Koszalinie)
Marsz Tolerancji w Koninie (Marsz Tolerancji)
Marsz Równości w Krakowie (Queerowy Maj)
Marsz Równości w Lublinie (Marsz Równości w Lublinie)
Marsz Równości w Łodzi (Fabryka Równości)
Marsz Równości w Nowym Sączu (Queerowy Maj)
Marsz Równości w Olsztynie (Olsztyński Marsz Równości)
Marsz Równości w Opolu (Tęczowe Opole)
Marsz Równości w Płocku (Płocki Marsz Równości)
Marsz Równości w Poznaniu (Grupa Stonewall)
Marsz Równości w Radomsku (Marsz Równości w Radomsku)
Marsz Równości w Rzeszowie (Marsz Równości w Rzeszowie)
Marsz Równości w Szczecinie (Lambda Szczecin)
Marsz Równości w Toruniu (Marsz Równości w Toruniu)
Marsz Równości w Trójmieście (Tolerado)
Parada Równości w Warszawie (Parada Równości)
Marsz Równości we Włocławku
Marsz Równości w Wrocławiu (Kultura Równości)
Marsz Równości w Zielonej Górze (Instytut Równości)


Plik dostępny w linku zawiera również tłumaczenie na język angielski.