RELACJA NA ŻYWO na
https://twitter.com/dariusrock
http://www.innastrona.pl/newsy/4476/parada-na-zywo/
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,8148373,EuroPride_2010_w_Warszawie____RELACJA_NA_ZYWO_.html
z platformy roxy FM, transmisja
http://www.gazeta.tv/plej/0,107457.html
Na rogu ulic Senatorskiej i Marszałkowskiej kolejny incydent. Uczestnicy parady zostali obrzuceni jajkami, racami, butelkami. [gazeta.pl]
"Marsz Grunwaldzki to jedna z kontrmanifestacji przeciw Paradzie Równości. Idący w nim wszechpolacy na pozdrowienia gejów odpowiedzieli okrzykami "pedały, pedały", a potem obrzucili ich racami i butelkami z wodą. Około południa kilkanaście osób, głównie obcokrajowców, czekających z transparentem "Smash homofobia", zaczęło pozdrawiać uczestników Marszu Grunwaldzkiego. Ze strony pochodu poleciała w ich stronę odpalona raca, plastikowe butelki z wodą oraz jajka.
Do incydentu doszłona rogu ul. Świętokrzyskiej i Nowego Światu. Marsz na chwilę przystanął. Jego uczestnicy w kierunku osób z transparentem zaczęli wykrzykiwać "Pedały, pedały"."
----------------------
Ludzie pytają: "Skąd oni się wzięli, ci homoseksualiści? No skąd? Przyjechali na rowerach z Unii Europejskiej?"
I mówią: "Pojawili się nagle, a z nimi pojawił się problem. To chyba naprawdę musi być jakaś promocja homoseksualizmu, że teraz tak dużo się o tych gejach mówi. Kiedyś tego nie było". Otóż, proszę państwa, było. Polski gej i polska lesbijka zawsze byli, są, będą. To część narodowego dziedzictwa i trzeba to sobie uświadomić - mówił Igor Ostrowski z Projektu Polska podczas zorganizowanej na Wydziale Prawa UW konferencji "Homobiografie". Ze ścian spoglądało na niego sześć postaci: Witold Gombrowicz, Maria Dąbrowska, Maria Konopnicka, Jarosław Iwaszkiewicz, Henryk Walezy, Władysław Warneńczyk
- To są tylko przykłady, można przecież wymieniać długo. Chcemy, by i te portrety uczestniczyły w paradzie. Mam nadzieję, że Warneńczyk poczuje się na EuroPride lepiej niż pod Warną - dodał Ostrowski.
W dyskusji o homobiografiach wziął udział także Dustin Lance Black, laureat Oscara za scenariusz do filmu "Obywatel Milk" (o Harveyu Milku, amerykańskim polityku, który jako pierwszy mężczyzna przyznający się do swojej homoseksualności został wybrany do rady miasta San Francisco).
- Hollywood też nie było zainteresowane takimi tematami, dopóki nie uświadomiło sobie, że stoi za tym argument ekonomiczny. Że to się opłaci. Trzeba pokazywać, że zawsze tu byliśmy. I obnażać ludzką hipokryzję, taką jak w przypadku Johna Edgara Hoovera - mówił Lance Black.
To właśnie postać długoletniego dyrektora i twórcy potęgi FBI jest tematem najnowszego filmu Blacka. Hoover prześladował amerykańskich komunistów, czarnych i homoseksualistów. Nigdy nie pojawiał się w towarzystwie kobiet. Dziś już wiadomo - zdeklarowany homofob Hoover był homoseksualistą. Wiele lat spędził w związku ze swoim zastępcą.
Dustin Lance Black: - W budynku FBI do dziś prawie w każdym pomieszczeniu wisi portret Hoovera. Jest przecież ojcem założycielem. Mimo to unika się rozmów na temat jego seksualności i jego dwulicowości.
- Mnie jest trochę łatwiej, bo zajmuję się średniowieczem. Ale i tu jest pewna tradycja milczenia, tuszowania homoseksualizmu znanych postaci. O Bolesławie Wstydliwym mówi się "impotent". A tu powoli okazuje się, że może i był wstydliwy w stosunku do kobiet, ale do mężczyzn to już niekonieczne - opowiadał z kolei Paweł Fijałkowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego, autor książki "Homoseksualizm. Wykluczenie - transgresja - akceptacja".
gazeta.pl
--------------------------------
Jedyna w Polsce nagroda środowiska LGBT przyznana. Hiacynty dostali w piątek w Sali Kongresowej ci, którzy nie bali się działać na rzecz tolerancji i równouprawnienia.
Fundacja Równości przyznała nagrodę w kategorii osobowość 26-letniemu Ryszardowi Gierszowi za "cywilną odwagę i przykład, jak walczyć z dyskryminacją". W precedensowej sprawie przed sądem udowodnił, że epitet "pedał" jest dla geja obraźliwy. Używając tego określenia, wielokrotnie obrażała go sprzedawczyni w sklepie.- Tak naprawdę ta nagroda należy się nam wszystkim. Nie możemy się bać wychodzić z domu tylko dlatego, że jesteśmy gejami, les czy bi. Ja po tej sprawie nie boję się już mówić, że jestem gejem. - przekonywał Giersz, a sala zgotowała mu ogromną owację.
W kategorii media doceniono Ewę Wanat, redaktorkę naczelną Radia TOK FM. Zdaniem jury rozgłośnia pod jej kierownictwem, prezentuje dziennikarstwo odważne i otwarte na problemy społeczne. W ubiegłym roku nagroda ta powędrowała do Piotra Pacewicza, zastępcy naczelnego "Gazety Wyborczej".
W kategorii artysta wyróżniona została Agnieszka Holland. Reżyserkę doceniono za "filmowy i artystyczny obraz świata pełnego codziennej różnorodności".
W kategorii polityk Hiacynta przyznano posłance Joannie Senyszyn za "walkę z ciemnogrodem". Przed rokiem takiego polityka jurorom w ogóle nie udało się znaleźć.
Po rozdaniu nagród odbył się koncert. Wystąpiły gejowskie chóry: London Gay Men's Chorus wspólnie ze Stockholms Gaykör.
gazeta.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz