W ostatnich latach debata na temat związków jednopłciowych stała się coraz bardziej widoczna na arenie międzynarodowej. W tym kontekście pojawiły się różne stanowiska, w tym także zaskakujące gesty wsparcia w tym ostatnio papieża Franciszka. Jednym z nich był niedawny akt błogosławieństwa związku partnerskiego dwóch mężczyzn przez siostrę zakonną Angelę, 70-letnią siostrę zakonną pochodzącą z San Giovanni in Persiceto w Bolońskim. Ten niezwykły gest siostry Angeli wywołał sporo emocji i otworzył nowy rozdział w dyskusji na ten temat.
Suor Angela, znana również jako Paola poza życiem zakonnym, ma za sobą imponującą karierę w medycynie oraz 25-letnie doświadczenie jako dyrektorka placówki medycznej w Tanzanii. Obecnie jest już na emeryturze, ale nadal czynnie zaangażowana w sprawy społeczne. Co więcej, jest kuzynką jednego z mężczyzn, których związek miała zaszczyt błogosławić.
Miało to miejsce podczas uroczystości związku partnerskiego Marco Righi i Fabio Valentini, którzy są aktywistami organizacji Arcigay i którzy zdecydowali się na oficjalne powiedzieć sobie tak w Reggio Emilia. Uroczystość odbyła się w obecności radnego miejskiego Dario De Lucia, i siostra Angela przybyła w swoim habitu zakonnym.
W trakcie ceremonii siostry Angela odwołała się do tekstu Starego Testamentu, konkretnie do Księgi Tobiasza, aby znaleźć odpowiednie słowa na tę wyjątkową okazję. Księga Tobiasza opowiada o starzejącym się ojcu żydowskiego chłopca, który wysyła swojego syna w daleką podróż, aby odzyskać długi i znaleźć żonę. W trakcie tej podróży towarzyszy mu tajemniczy towarzysz, który okazuje się być aniołem wysłanym przez Boga.
Siostra Angela podzieliła się myślami zawartymi w tej księdze z przyszłymi małżonkami, mówiąc: "Dzisiaj ci dwaj bracia rozpoczynają podróż". W swoim przesłaniu życzyła im udanego wspólnego życia, podkreślając, że warto jest być wsparciem i pociechą dla siebie nawzajem. Przypomniała również starożytną mądrość: "Lepiej być we dwoje niż samemu".
To, co siostry Angela zrobiła, to więcej niż tylko akt błogosławieństwa. To gest miłości, wsparcia i otwartości na różnorodność. Niezależnie od naszych przekonań religijnych czy światopoglądowych, to historia, która przypomina nam, że miłość i wsparcie są wartościami, które przekraczają wszelkie granice. Siostra Angela stanęła po stronie miłości i wskazała, że jest miejsce dla wszystkich, niezależnie od płci czy orientacji seksualnej. Jej gest jest inspiracją do budowania bardziej otwartego i przyjaznego świata dla wszystkich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz