wtorek, 24 października 2023

Wieści LGBTQ: Indie, Troye Sivan, Wybory, Prasa LGBTQ, Religia, Jeannine Gramick, The Amazing Race, HRC, Matt Bomer, Papież Franciszek ...

 Sąd Najwyższy Indii odrzucił legalizację małżeństw osób tej samej płci po długotrwałej kampanii i wsparciu społecznym w postaci zmiany prawa. Jednakże, wprowadził nowe przepisy pozwalające parom queer na adopcję dzieci razem, w przełomowym orzeczeniu.

Decyzja dotycząca adopcji była częścią szerszego orzeczenia pięcioosobowego składu, na czele którego stał Naczelny Sędzia Indii (CJI) w sprawie legalizacji małżeństw osób tej samej płci.

Podczas ogłaszania orzeczenia we wtorek, CJI Chandrachud oznajmił, że ostateczny werdykt obejmuje cztery rozstrzygnięcia: Sąd Najwyższy nie ma uprawnień do tworzenia nowej instytucji małżeństwa i "nie może ustanawiać praw, ale może egzekwować istniejące prawa".

Jednakże sądownictwo ogłosiło szereg dyrektyw dla rządu i władz Indii, w tym to, że niezamężne pary queer mogą adoptować dziecko wspólnie.

Inne wydane przez sąd dyrektywy dla rządu obejmowały: zapewnienie, że społeczność queer nie będzie dyskryminowana, podniesienie świadomości publicznej na temat praw osób queer, tworzenie schronisk i infolinii dla członków społeczności queer oraz uznawanie prawa obywateli do zawarcia związku z partnerem życiowym.

Obecnie pary queer w Indiach są jedynie uprawnione do "niezarejestrowanych wspólnych zamieszkań", co oznacza, że mogą żyć razem, ale nie mają praw przysługujących małżeństwom heteroseksualnym.

Wcześniej w tym roku LGBTQ+ oraz aktywiści złożyli serię petycji, w których prosili o uznanie małżeństw osób tej samej płci i argumentowali, że Indie to "kultura oparta na małżeństwach", w której osoby LGBTQ+ powinny mieć prawo uczestniczyć - PinkNews

Troye Sivan opowiada o swoim życiu uczuciowym w wywiadzie dla Rolling Stone Australia, ujawniając, że jednorazowy romans był inspiracją dla jego najnowszego albumu.

"Tego wieczoru było naprawdę niesamowicie. Mieliśmy świetny czas razem," mówił Troye. "A potem zapytał mnie, czy mógł zostać na noc. Nie miałem takiej sytuacji od czasu rozstania z moim ex. To było dla mnie naprawdę przerażające. Bardzo intymne."

Gwiazda rozstała się ze swoim ex, Jacobem Bixenmanem, w 2019 roku, po czteroletnim związku. Jednak to jednorazowe spotkanie romantyczne "zainicjowało" jego najnowszy album, będący kontynuacją płyty "Bloom" z 2018 roku.

"Leżeliśmy w łóżku, a on powiedział: 'To jedno z największych przyjemności w życiu, łączenie się z ludźmi w ten sposób.' Oczywiście, sama przygoda jest zabawna, ale on mówił: 'Nawet jeśli się już więcej nie zobaczymy, mamy ten naprawdę wyjątkowy moment razem.'"

Album nazwał "świętem seksu, tańca, potu, społeczności, różnorodności, miłości i przyjaźni", a na okładce "Something to Give Each Other" widzimy piosenkarza leżącego między nogami mężczyzny.

"To były nogi mojego przyjaciela," wyznał w rozmowie z australijską stacją Network 10. "Nie uśmiechałem się na żadnym z tych zdjęć, bo czuję się naprawdę dziwnie uśmiechając się na zdjęciach. Nie chciałem, żeby wyglądało to sztucznie, a on uklęknął i drażnił moje żebra."

Troye Sivan powiedział również Rolling Stone, że wziął łyk poppersów tuż przed sesją zdjęciową do okładki singla "Rush".

"Jeśli spojrzysz dokładnie, zobaczysz małą żyłkę na mojej głowie," podzielił się piosenkarz. "To jest moja ulubiona część tego zdjęcia."

Piosenkarz "Youth" poruszył także temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą dorastanie w dobie technologii. Swoją karierę rozpoczął w 2007 roku, mając zaledwie 12 lat, prowadząc kanał na YouTube. Mimo młodego wieku, doświadczał niepożądanej uwagi "nachalnych dorosłych".

"Pewien mężczyzna, którego szacuje się na około 60 lat, był zły na mnie, jeśli nie odpowiadałem na czas, by podziękować za prezenty i listy," wspomniał. "Myślę, że to dość powszechne doświadczenie, że nieznajomi dorośli próbują nawiązywać kontakt z dziećmi online. To naprawdę częsta rzecz."

Poseł Krzysztof Śmiszek w najnowszej „Replice”, w wywiadzie udzielonym PRZED wyborami mówi:

"Od Donalda Tuska czy Szymona Hołowni słyszę, że (równościowe postulaty) to są „sprawy światopoglądowe”. A nieprawda, bo kwestie cywilizacyjne! Dlatego Lewica musi mieć silną reprezentację posłów i posłanek, by móc powiedzieć: no pasarán! Tym razem nie będzie żadnego wycofywania się, bo „są ważniejsze sprawy”. Nie odstąpimy. Tak, elementami naszego porozumienia koalicyjnego będą również kwestie równościowe. Od tego macie w Sejmie Śmiszka, żeby do umowy koalicyjnej dopisać choćby związki partnerskie."

To wypowiedź szczególnie ważna dziś, gdy w radiu ZET Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział „KO i Lewica za aborcją do 12. tygodnia? Żadne sprawy światopoglądowe nigdy nie mogą być przedmiotem umowy koalicyjnej. Na jakiekolwiek wpisywanie w umowy koalicyjne spraw światopoglądowych się nie zgodzę”. 

Na tę wypowiedź błyskawicznie odpowiedziała Anna Maria Żukowska z Lewicy: „Na takiej samej podstawie, Władysławie, jak sprawy rolników, czy co tam chcesz do umowy zgłosić”

Krzysztof Śmiszek i Anna Maria Żukowska to na dziś jedyne dwie jawne osoby LGBT+ w Sejmie kadencji 2023-2027. Piszemy „na dziś”, bo ta liczba mogłaby się zwiększyć, gdyby ktoś zdecydował się na coming out.

Wracamy do naszego wywiadu z posłem Śmiszkiem. Oto drugi cytat: "Nowa kadencja powinna przynieść także ulgę naszym przyjaciołom i przyjaciółkom spod literki T. Najwyższa pora zakończyć piekło, jakie przeżywają w Polsce osoby trans i ich rodziny. Marzy mi się rozwiązanie rodem z Argentyny, w której idzie się do urzędu, składa oświadczenie o przynależności do konkretnej płci, a urzędnicy nie ingerują w ten proces."

Szybko poszło. Ledwie odetchnęliśmy po wyborach, a już musimy mierzyć się z wypowiedziami przyszłych władz, które mówią jak te sprzed 8 lat. Dziś rano w programie „Gość Radia ZET” Władysław Kosiniak-Kamysz zdecydowanie zaprzeczył, by w umowie koalicyjnej, nad którą debatują obecnie politycy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, mogły znaleźć się gwarancje załatwienia konkretnych „spraw światopoglądowych”. Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego odpowiedział w ten sposób na pytanie o legalizację aborcji do 12 tygodnia ciąży. Ale bez obaw, przeciwko równości małżeńskiej i tęczowym rodzinom też zdążył się wypowiedzieć.

To żadna tajemnica, że Polskie Stronnictwo Ludowe nie jest zbiorem najbardziej progresywnych polityków, ale i tak rozczarowuje, że ludzie kreujący się na „rozsądnych konserwatystów” raz po raz sięgają po tak bardzo wyświechtane wymówki. 

Zaledwie kilka miesięcy temu pisaliśmy o Estonii, w której centroprawicowa partia utworzyła koalicję z lewicą, a w ramach umowy koalicyjnej zgodziła się na wprowadzenie równości małżeńskiej. 

 W przypadku aborcji dostęp do zabiegu do 12 tygodnia ciąży stał się w Polsce powszechnym opozycyjnym postulatem, który Donald Tusk już w 2022 roku obiecał traktować jako warunek startowania w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej. Jeszcze tego samego roku w sondażu dla portalu Oko.press poparcie dla tego postulatu zadeklarowało prawie 80% wyborców PSL. 

Nie pierwszy raz polscy politycy zachowują się i wypowiadają w sposób znacznie bardziej zachowawczy, niż najwyraźniej chcieliby ich wyborcy. Podobny trend widać w temacie związków partnerskich — nigdy niezdefiniowanych — i równości małżeńskiej. Ciągle słyszymy, że „społeczeństwo nie jest gotowe” i że temat jest polaryzujący. Nie jest — chyba że uznamy, że z decyzjami polityków KO, Trzeciej Drogi czy Lewicy muszą zgadzać się też wyborcy PiS i Konfederacji. To absurdalny pomysł. 

Termin „sprawy światopoglądowe” to najczęściej zasłona dymna dla własnej, prywatnej niechęci do wzięcia odpowiedzialności za zaniedbania w zakresie ochrony praw człowieka. 

 Religijność jakiegoś polityka nie może wpływać na to, czy obywatele, których ma przecież reprezentować, są traktowani w sposób równy i uczciwy. 

Poseł Kosiniak-Kamysz nie musi brać ślubu z mężczyzną, a jego żona nie musi przechodzić aborcji. Każdy człowiek musi za to mieć prawo do podjęcia takiej decyzji o własnym życiu. 

Po ośmiu latach władzy PiS sposób uprawiania polityki w Polsce musi ewoluować. Nie jesteśmy już tym samym krajem, którym byliśmy dekadę temu. Jeśli chcemy mniej spolaryzowanego społeczeństwa, w którym ludzie trochę częściej szanują się nawzajem i trochę rzadziej sobą gardzą, przykład powinien przyjść z góry. W przeciwnym razie „Uśmiechnięta Polska” pozostanie jedynie sloganem, który nabrał naiwniaków, a „Trzecia Droga” będzie oznaczać dla osób LGBT+ to samo, co za czasów PiS-u — emigrację - Miłość Nie Wyklucza

Posłanka Monika Rosa, ponownie wybrana do sejmu, jest jedną wielki sojuszniczek LGBTQ. 

Ujawniona osoba queer Hanna Gill-Piątek, która trafiła na listy KO z Polski 2050, nie dostała się do sejmu. Maciej Gdula (okręg nr 13, Kraków) przegrał walkę o mandat z "dwójką" na listach z Darią Gosek-Popiołek - TVN24.

Dodam w nowym Sejmie będzie aż 240 konserwatystów. Ci, którzy liczą na radyklane zmiany w segmencie obyczajowym mogą być już niebawem mocno zawiedzeni.

Żeby wytrącić polityków z samozadowolenia z jednej strony i z tego  lękowego paraliżu z drugiej, będzie potrzebna może nawet silniejsza  presja społeczna niż za PiS. Żadnego czekania w nieskończoność, żadnej  taryfy ulgowej - wolnelewo.pl

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” opublikowało raport pt. „«Strzelałbym». O mowie nienawiści w kampanii wyborczej”. Udokumentowano w nim przykłady rasistowskich i ksenofobicznych wypowiedzi na temat mniejszości, rozpowszechnianych dla celów politycznej propagandy - publicystyka.ngo.pl

U nich na pokładzie frekwencja była prawie stuprocentowa. Dar Młodzieży to żaglowiec, który 15 października był daleko od Polski, ale dziś to także symbol zaangażowania w polskie sprawy. Młodzi Polacy na co dzień nie przejmują się polityką. Jednak w niedzielę to oni przewrócili stolik i pomogli zmienić władzę - TVN Fakty

Chcemy się dzisiaj z Wami podzielić relacją Uschi Pawlik z Fundacji Wiara i Tęcza, która w miniony weekend wzięła udział w konferencji Spirit Unbounded, zorganizowanej przy okazji obrad światowego etapu Synodu o synodalności w Kościele rzymskokatolickim w Rzymie. Trochę dłużej, ale warto przeczytać w całości.

"Wydarzenie przygotowała organizacja We Are Church, walcząca od wielu lat o równość w Kościele dla kobiet, osób LGBT+, osób w powtórnych związkach małżeńskich, imigrantów i innych wykluczanych. Tematy prezentacji i paneli przedstawianych jednocześnie w Rzymie i w Bristolu łączył jeden motyw – patriarchat. Rozmawiano o równości kobiet i mężczyzn w Kościele, w tym o diakonacie i święceniach kobiet, o etyce seksualnej opartej na tzw. prawie naturalnym, o walce o rozdział Kościoła od państwa (o czym fascynująco mówiła Mary McAleese, była prezydentka Republiki Irlandii), o wkładzie ludów tubylczych w nowy nurt ekologii w Kościele... Nie zabrakło również oczywiście tematu Niemieckiej Drogi Synodalnej.

Zagadnieniom związanym z osobami LGBT+ poświęcono przede wszystkim debatę „Znaczenie Synodu dla osób LGBT+ i osób sojuszniczych”, gdzie wypowiadali się przedstawiciele i przedstawicielki organizacji, do których należy również WiT, czyli Global Network of Rainbow Catholics i European Forum of LGBTI+ Christian Groups, a także np. Dignity USA.

Wspominano o konieczności przeproszenia przez Kościół za przemoc wobec osób LGBT+, o włączeniu w Synod o synodalności, o odzyskiwaniu głosu i o tym, że chcemy mówić samodzielnie, a nie by za nas mówiono. Szczególnie wybrzmiał też temat osób trans* i niebinarnych w Kościele.

Bardzo zróżnicowany obraz globalnego Kościoła, z jego różnymi lokalnymi właściwościami, odmiennymi poglądami na kontrowersyjne tematy, różnymi prędkościami dochodzenia do zmian, odświeża głowę i pozwala spojrzeć na nasz polski kontekst z innej, szerszej perspektywy. Kościół w Polsce, czy ten tradycyjny, czy bardziej otwarty, jest gdzieś pośrodku szerokiego spektrum lokalnych Kościołów na całym świecie, od tych, gdzie błogosławi się pary jednopłciowe i wyświęca kobiety, po te, gdzie hierarchia popiera kryminalizację homoseksualności, bądź osoby LGBT+ są zwalniane z pracy za otwarte bycie sobą." - Fundacja Wiara i Tęcza

Po ośmiu latach do Polski wróciła nadzieja na zmianę. My, społeczność LGBT+, znów mamy szansę na realizację naszych postulatów. Nie mamy jednak złudzeń - walka dopiero się zaczyna. 

“Żadne sprawy światopoglądowe nigdy nie mogą być przedmiotem umowy koalicyjnej. Na jakiekolwiek wpisywanie w umowy koalicyjne spraw światopoglądowych się nie zgodzę” - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w dniu ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych.

Część polityków nadal nie rozumie, że poszanowanie naszych podstawowych praw jest obowiązkiem, z którego muszą się wywiązać. Równość małżeńska, prosta i szybka tranzycja, ochrona przed mową nienawiści, zakaz terapii konwersyjnej - to nie kwestia “światopoglądu”, tylko równości i sprawiedliwości społecznej.

Nie zamierzamy odpuszczać ani dnia - podpisz nasz apel do nowego rządu o zrealizowanie postulatów społeczności LGBT+!

Domagamy się m.in.:

-pełnej równości małżeńskiej z adopcją dzieci

- szybkiej, prostej i przejrzystej procedury prawnego uzgodnienia płci,

- wprowadzenia realnej prawnej ochrony przed przemocą motywowaną nienawiścią do osób LGBT+

- zakazu prowadzenia i promowania “terapii konwersyjnych”

- wprowadzenia rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej do szkół

To oczywiście nie wszystko - pełna lista postulatów naszej społeczności znajduje się w deklaracji Kongresu LGBT+ podpisanej przez ponad 30 organizacji LGBT+ (link dostępny w apelu) - Grupa Stonewall

W swojej nowej serii zdjęć „Wściekły” francuski artysta fotograficzny Romain Berger ukazuje seks gejowski jako surowy, odurzający i soczysty jak nigdy dotąd – najlepsze motywy są teraz dostępne w formie kalendarza na rok 2024. Kalendarz ścienny z 13 motywami ma za zadanie dać przedsmak zwiedzania wystawy o tej samej nazwie, które rozpocznie się w Rzymie na początku przyszłego roku i obejmie kilka miast europejskich. „Seria zawiera kilka nagich mężczyzn od przodu – coś, co rzadko robiłam wcześniej” – Berger wyjaśniła dla portalu queer.de. „Chodzi o to, że nie muszę już ukrywać się ani ograniczać w swojej sztuce, pomimo nieustannej cenzury na Instagramie. To sposób na protest, a ten kalendarz jest pięknym przykładem tego protestu”. Niektóre motywy z serii pokazuje w galerii, do który jest w linku

Rząd próbował przeforsować układ, który utrudniłby parom LGBT prosperowanie na rynku nieruchomości. Hongkong sprzeciwił się uwłaczającej propozycji - vibez.pl.

W pierwszym zwiastunie Elite 7 widzimy Ayuso w łóżku ze swoim nowym chłopakiem Joelem, granym przez nowego aktora Fernando Lindeza, który natychmiast zdradza go z Ivànem, granym przez Andre Lamoglię. Z drugiej strony Elite od zawsze przyzwyczaja nas do niesławnego ménage à trois. Jak możemy zapomnieć gorący czwarty sezon prowadzony przez Aróna Pipera, Manu Ríosa i samego Ayuso. 

W Elite 7 Omar rozpoczął nowe życie na uniwersytecie z dala od Las Encinas, ale nie może ruszyć dalej. Poczucie winy za śmierć Samuela i cierpienie spowodowane przez ten okres nadal go dręczą, popychając do poddania się analizie. Dzięki stażowi postanawia wrócić do szkoły, w której wszystko się wydarzyło, by stanąć twarzą w twarz ze swoimi demonami. Podczas podróży Omara odkrywamy, że pozostali uczniowie również po cichu rzucają wyzwanie swoim własnym koszmarom.

Nieobecny jest Manu Rios, który opuścił serial Elite, aby spróbować zaistnieć w Hollywood. Netflix przedłużył już serial, jeden z najbardziej lubianych i obserwowanych na platformie, na ósmy sezon.

Niesamowicie cieszę się, że nie będę już siostrzeńcem premiera. Po wyborach wysłałem wujkowi SMS-a, pogratulowałem, że został posłem i życzyłem powodzenia. Oczywiście nie odpisał. Mam nadzieję, że poradzi sobie na nowej drodze, ale mam też nadzieję, że i on zostanie rozliczony z tego, co robił przez ostatnie lata – mówi Onetowi Franek Broda, aktywista społeczności LGBT+, prywatnie siostrzeniec Mateusza Morawieckiego.

Przyznaje on, że skutki głębokiego kryzysu cywilizacji zachodniej nie ominęły też Kościoła. Jego zdaniem przejawia się to również w pladze nadużyć seksualnych. Jako wieloletni biskup, a wcześniej prowincjał czeskich dominikanów przypisuje to częściowo „większej tolerancji wobec niektórych czynów i ich sprawców”, wynikającej z rewolucji seksualnej, a także tchórzostwu niektórych zwierzchników Kościoła wobec presji ze strony lobby LGBT, które stworzyło swoisty rodzaj „bastionu ochronnego” dla niektórych sprawców mówi Kardynał Duka - Vatican News

Australijska Komisja Praw Człowieka (AHRC) odrzuciła wniosek kontrowersyjnej organizacji lesbijek o wykluczenie kobiet transpłciowych z organizowanych przez nią wydarzeń - PinkNews

Nowy raport FBI zanotował niepokojący wzrost przestępstw nienawiści wobec społeczności LGBTQ+, Żydów oraz Afroamerykanów w 2022 roku

Dane opublikowane w poniedziałek (16 października) jako część corocznego raportu "Przestępczość w Narodzie" FBI wykazały, że rasizm i etniczność pozostają głównym motywatorem przestępstw nienawiści, stanowiąc 56 procent, a następnie religia i orientacja seksualna.

Raport "Przestępczość w Narodzie", który analizuje ponad 11 milionów przestępstw popełnionych w Stanach Zjednoczonych przez ponad 15 000 agencji, doniósł o gwałtownym wzroście przestępstw nienawiści opartych na orientacji seksualnej od 2021 do 2022 roku.

W sumie wykazano, że w zeszłym roku zgłoszono ponad 11 634 incydenty przestępstw nienawiści. To skok w porównaniu do 10 840 zgłoszonych przestępstw nienawiści w 2021 roku - PinkNews.

W tym roku papież Franciszek ogłosił, że "bycie homoseksualnym nie jest przestępstwem". W dużej mierze za ten niesamowity zwrot akcji w podejściu Kościoła katolickiego do tej kwestii odpowiedzialny jest Juan Carlos Cruz, gej, który od dwóch lat pełni rolę zaufanego doradcy papieża Franciszka. W 2021 roku papież mianował go członkiem Komisji Papieskiej ds. Ochrony Małoletnich. 

Cruz, pochodzący z Santiago w Chile, jest ofiarą nadużyć seksualny ze strony duchowieństwa. Choć karierę rozpoczynał jako młody dziennikarz, znalazł także swoje miejsce jako obrońca osób podobnych do siebie, wzywając Kościół do zwalczania nadużyć, zwłaszcza wobec małoletnich. Po latach opisywania okrucieństw popełnianych przez wpływowego chilijskiego księdza Fernando Karadimę, Cruz przekonał papieża Franciszka w 2018 roku do rozpoczęcia śledztwa. W rezultacie chilijscy biskupi - zarówno ci, którzy popełnili nadużycia, jak i ci, którzy je tolerowali - podali się do dymisji. 

"Jednym z moich największych osiągnięć w tym roku było współpraca z papieżem Franciszkiem w publicznym potępieniu kryminalizacji homoseksualizmu na świecie" - mówi Cruz. 

Cruz w jakiś sposób znajduje czas, aby działać na rzecz celów humanitarnych na Ukrainie, walcząc o prawa cywilów i żołnierzy cierpiących w wyniku inwazji rosyjskiej. Otrzymał od rządu Ukrainy dwie medale za swoje wkłady. 

"Równość jest niepodważalna" - podkreśla Cruz. "To istotne, aby nie tylko kwestionować dyskryminujące prawa w Stanach Zjednoczonych, ale także potępiać nieludzkie przepisy na całym świecie, takie jak kryminalizacja społeczności LGBTQ+ w Ugandzie, za którą przewiduje się karę śmierci. To jest nie do przyjęcia." - Out magazine

Najbardziej znany z roli Willa w serialu Sense8, jako Berg w "Matrix Reaktywacja" oraz jako porucznik Matthew Scott w "Gwiezdnych Wrotach: Wszechświat", Brian J. Smith potwierdził teraz, że spotyka się z innym aktorem, Mattem Consalvo. W dorobku Consalvo znajdziemy takie produkcje jak "Blue Bloods", "Special Ops: Lioness" i "Adam & the Water".

Ogłoszenie to nadeszło wraz z serią Instagramowych story, które Smith opublikował na swoim profilu (ponownie opublikowane przez fanów na koncie @brianjsmithbrasil) w związku z niedawną operacją. W jednym z tych story, aktor z Sense8 poświęcił chwilę, aby podziękować Consalvo. Napisał:

"Dzień operacji! Nie mogłem tego zrobić bez miłości mojego życia - [Matt Consalvo]."

Kiedy "Sense8" dobiegło smutnego i oficjalnego końca w 2018 roku, Smith publicznie przyznał się do swojej homoseksualnej orientacji w listopadzie 2019 roku. To ogłoszenie było niespodzianką - ale także ogromną radością dla fanów serialu "Sense8".

Ostatnie role Smitha obejmują występ jako Daniel Lennix w serialu Hulu "Klasa '09". Aktor jest także związany z nadchodzącym filmem grozy Matthewa Fifera, zatytułowanym "Treatment", opowiadającym historię kłopotliwego młodego homoseksualisty, który wraca do swojego rodzinnego domu i odkrywa, że miasteczko ma historię ataków homofobicznych. Z kolei Consalvo jest rzekomo obsadzony w serialu "Hightown" na antenie Starz.

Uwielbiamy tę nową parę i mamy nadzieję, że wszystko przebiegło pomyślnie w związku z ostatnią operacją Smitha!

W chwili niegdyś nie do pomyślenia, siostra Jeannine Gramick, spotkała się z Papieżem Franciszkiem w Watykanie. Spotkanie trwało 50 minut i miało miejsce popołudniem we wtorek, 17 października 2023 roku, w Casa Santa Marta, rezydencji papieża w Watykanie. Trzech członków personelu New Ways Ministry również uczestniczyło w spotkaniu.

Siostra Jeannine, współzałożycielka New Ways Ministry, przekazała pozdrowienia Papieżowi Franciszkowi od katolików LGBTQ+ w Kościele w Stanach Zjednoczonych. Podziękowała mu za otwartość na błogosławienie związków osób tej samej płci oraz za jego sprzeciw wobec kryminalizacji osób LGBTQ+ w społeczeństwie obywatelskim.

Siostra Jeannine podsumowała doświadczenia z tego spotkania w następujący sposób: "To spotkanie było bardzo emocjonalne dla mnie. Od dnia jego wyboru, kochałam i podziwiałam Papieża Franciszka ze względu na jego pokorę, miłość do biednych i tych odrzuconych przez społeczeństwo. Jest on ludzkim obliczem Jezusa w naszych czasach. Papież Franciszek patrzy w twoje serce i jego oczy mówią, że Bóg cię kocha."

DeBernardo skomentował najnowsze spotkanie z papieżem: "To spotkanie stanowiło potwierdzenie nie tylko siostry Jeannine i New Ways Ministry, ale również tysięcy osób LGBTQ+, parafii, szkół, duszpasterzy i wspólnot zakonnych, które nieustannie pracowały na rzecz równości i często doświadczały dezaprobaty i wykluczenia, z jakimi spotkało się New Ways Ministry.

"Spotkanie z Papieżem Franciszkiem stanowi wielkie wsparcie dla siostry Jeannine i New Ways Ministry w ich pracy w Kościele katolickim." -  New Ways Ministry

Magazyn Out jak co roku robi Out 100: Najbardziej wpływowi i wpływowi ludzi LGBTQ+ w 2023 roku, 

Ian McKellen opowiada o zakochiwaniu się, małżeństwie i tym, dlaczego jest całkowicie szczęśliwy jako 84-letni kawaler - Queerty

Diana Nyad zmienia swoje stanowisko w sprawie udziału osób trans w sportach i wzywa do włączenia - Out Magazine

Zawodowy piłkarz z Czech Jakub Janto powiedział, że gdyby mógł ponownie ujawnić się jako gej, zrobiłby to, ponieważ teraz może robić to, co kocha, „bez ukrywania się i strachu” - PinkNews

Martyna Wojciechowska od 2009 r. tworzy program "Kobieta na krańcu świata", za pośrednictwem którego pokazuje widzom, jak wygląda życie kobiet na różnych krańcach świata. W każdym odcinku przedstawia inny problem społeczny, między innymi: seksizm, przemoc, biedę, znęcanie się nad zwierzętami, polowania na ludzi, etykę pracy czy prawa człowieka. W najnowszym sezonie nie zabrakło historii osób LGBT+ oraz dramatów ludzkich, do których przyczynił się Kościół katolicki. Dziennikarka i podróżniczka nie kryje, że to są tematy, o których głośno powinno się mówić także w Polsce - plejada.pl.

Prasa LGBTQ do przeczytania: San Francisco Bay Times, David Magazine, Georgia Voice, Metroweekly, Out Smart, Attitude - Dylan Mylvaney, Jake Daniels, Becky Hill, Alex Scott

Na Igrzyskach Olimpijskich w 2008 roku Matthew Mitcham stał się pierwszym sportowcem, który otwarcie przyznał się do swojej orientacji homoseksualnej i zdobył złoty medal. W rozmowie z Middletonem dzielił się swoim przeżyciami związanymi z głębokim bólem emocjonalnym, który towarzyszył mu w czasie dzieciństwa, gdy próbował ukrywać swoją prawdziwą tożsamość.

"Byłem jedynym dzieckiem, a życie mojej matki było trudne, więc najłatwiejszym sposobem, aby uczynić mnie jak najbardziej posłusznym, było kontrolowanie mnie poprzez strach", powiedział.

Mitcham wyznał: "Od około ósmego lub dziewiątego roku życia myślałem, że jeśli zrobię coś naprawdę dobrego, to dostanę pozytywną walidację, i jeśli stanę się najlepszy na świecie w czymś, to dostanę wszystko, czego potrzebuję. Będę czuł się dobrze ze sobą. To była prawdziwa siła napędowa".

To wyjątkowe wyznanie Matthew Mitchama pokazuje, że droga do sukcesu i akceptacji siebie może być długa i trudna, zwłaszcza gdy musimy stawić czoła przeciwnościom wynikającym z naszej tożsamości seksualnej. Jednakże jego historia jest także inspiracją dla wielu innych młodych ludzi, którzy zmagają się z podobnymi wyzwaniami - Star Observer.

Policja w Kalifornii aresztowała mężczyznę w związku z podpaleniem jednego z ostatnich barów dla lesbijek. Markizy tarasowe przed Gossip Grill w San Diego zostały zniszczone w pożarze, który wybuchł pod koniec zeszłego tygodnia - The Advocate

Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV - Najstarszy program LGBT w sieci kablowej amerykańskiej pierwszy raz nadawano 1985.

Pride Today - wieści LGBT The Advocate

Queer News Tonight

Q-mmunity Network News (QNN) – Wiadomości LGBTQ z Australii

„Ta książka powstała z buntu. Przeciwko niewidoczności i niesłyszalności osób LGBT+ w przestrzeni Kościołów, w tym przede wszystkim polskiego Kościoła rzymskokatolickiego. Ale też niedostrzegania osób wierzących w społeczności LGBT+ lub nazywaniu ich ofiarami syndromu sztokholmskiego” - pisze w książce „To jest także nasz Chrystus. Rozmowy z chrześcijanami LGBT+” Marcin Dzierżanowski, z którym w nowym odcinku Podcastów Stonewall rozmawia Mike Urbaniak. 

 Fani, którzy myśleli, że będą musieli czekać na kontynuację, by otrzymać więcej treści z "Red, White and Royal Blue," mają teraz powody do radości, ponieważ Prime Video właśnie udostępniło nową usuniętą scenę, która jest w stanie wywołać łzy.

Taniec z gwiazdami brytyjski - Layton i Nikita zatańczyli Cha Cha Cha to Million Dollar Bill  

Narzeczeni Joe Moskowitz i Ian Todd obecnie biorą udział w najnowszym sezonie "The Amazing Race". Pomimo popełnienia kilku błędów, jak na przykład zapomnienie o wskazówce w niedawnej konkurencji, para rozmawia z GLAAD, Anthonym Allenem Ramosem, o tym, jak doświadczenie to sprawiło, że stali się silniejszą parą i dowiedzieli się o sobie nawzajem wiele.

"Zaczęliśmy przygodę w "The Amazing Race" myśląc, że już wszystko o sobie wiemy, ale szybko zorientowaliśmy się, że sytuacje o dużym stresie, w jakie trafialiśmy, ujawniają pewne rzeczy o naszym partnerze, których być może wcześniej nie znaliśmy", mówi Ian.

"Były obszary naszego związku, nad którymi moglibyśmy popracować trochę", szybko dołącza z humorem Joe. "Dowiedziałem się, że potrafiłem niekiedy zrzucić winę na pewne rzeczy i okoliczności".

Joe Moskowitz i Ian Todd rozpoczęli swoje zaangażowanie od niezwykłej przygody jako uczestnicy "The Amazing Race". Ta dynamiczna para z Nowego Jorku usiadła do rozmowy z Koreym Kuhlem z Queerty, który sam był uczestnikiem "The Amazing Race", aby omówić swoje spotkanie w klubie fitness, romantyczne oświadczyny w Tajlandii oraz swoje doświadczenia podczas pokonywania wyzwań w "The Amazing Race".

Przemówienie Prezydenta Joe Bidena podczas Kolacji HRC stało się tematem rozmów w środowisku queerowych działaczy politycznych w Waszyngtonie po zakończeniu uroczystego przyjęcia.

Mimo że Shonda Rhimes, Lena Waithe i Matt Bomer, którzy otrzymali wyróżnienia, byli również celebratami tego wieczoru, to stanowcza krytyka ekstremistów związanych z MAGA, którzy atakują społeczność LGBTQ+, zadziałała mocniej niż uprzednie grzeczne oklaski. Po wprowadzeniu przez Pierwszą Damę, dr. Jill Biden, i prezydenta zaznaczył, że to jego czwarta wizyta przed tą grupą, sięgająca czasów, gdy pełnił funkcję wiceprezydenta.

"Byłem tu za każdym razem, kiedy mnie zaprosili, bo, uważajcie, jestem jak krewny", żartował. "Pojawiam się, gdy jestem zaproszony."

"W tym przełomowym momencie w naszej historii, Jill i ja przyszliśmy tu dziś wieczorem, aby podziękować za waszą odwagę, nadzieję i duma", kontynuował. "Dziękujemy za obronę równych praw i godności wszystkich ludzi, pomimo intensywnego oporu, nienawiści i retoryki napędzanej nienawiścią, a nawet przemocy, która ma was zatrzymać."

Zauważywszy, że jest "nazywany najbardziej prezydentem na rzecz równości w historii", dodał: "Jesteśmy dumni z naszego dorobku" w zakresie obrony praw osób LGBTQ+ na całym świecie.

Wymienił kilka ze swoich kluczowych osiągnięć w trakcie prezydentury, zanim zauważył, że ekstremiści MAGA i Partia Republikańska próbują zahamować ruch ku równości.

"Prawie codziennie dostaję listy, dosłownie, od dzieci i rodziców, którzy są przerażeni tym, co się dzieje w całych Stanach Zjednoczonych. 13-letnie dziecko będące osobą transpłciową napisało do mnie: 'Nienawidzę oglądać wiadomości, nie dlatego, że jestem nastolatkiem i to nudne, ale dlatego, że jest to bolesne. Słyszę dorosłych, którzy są znacznie starsi ode mnie, dyskutujących o moim istnieniu, choć mnie nie znają'."

"Nasza wiadomość dla młodych ludzi w całych Stanach Zjednoczonych musi być jednoznaczna: Jesteście kochani, jesteście słuchani, jesteście zrozumiani i należycie do was", powiedział. "I widzimy was, stworzonych na obraz Boga, zasługujących na godność, szacunek i wsparcie."

Dr Jill Biden i prezydent Joe Biden wygłaszają przemówienia podczas dorocznej kolacji krajowej HRC w 2023 r.

Senatorka stanu Delaware Sarah McBride wygłasza uwagi na Konwencji HRC o równości.

Matt Bomer, przemawia podczas kolacji HRC National Dinner 2023

Lena Waithe przemawia kolacji HRC National Dinner 2023

Shonda Rhimes, przemawiała podczas HRC National Dinner 2023

Trans Prom Organizers - HRC National Dinner 2023

Kelley Robinson wygłasza przemówienie podczas dorocznej kolacji HRC w 2023

Jory i Vanessa zapraszają na rozmowę kierownika obozu, BA, aby omówić, dlaczego obozy mają tak pozytywny wpływ na dzieci.

 Billy Porter śpiewa “Children” z albumu “Black Mona Lisa” w programie The Kelly Clarkson Show.

Podcaster Steve V. Rodríguez z TAGS dzieli się wskazówkami dotyczącymi ekscytujących podróży i jak przygotować zarówno ciało, jak i umysł. Bez względu na to, czy podróżujesz samodzielnie, czy z partnerem, kluczem do sukcesu jest komunikacja.

Tom Daley jego vlog

 

Tęczowa rodzina - Matt Dallas i Blue Hamilton

Vlog pary gejów Michael i Matt

Tommy i Peter - czeskie małżeństwo

Husband and Husband

Biblioteka Azyl oraz Fundacja Wiara i Tęcza odbyło się spotkanie z Marcinem Dzierżanowskim, który przeprowadził wywiady do książki „To jest także nasz Chrystus. Rozmowy z Chrześcijanami LGBT+". Wśród gości spotkania, oprócz autora Marcina Dzierżanowskiego, byli również bohaterki i bohaterowie książki, także ci związani z Lublinem - Kazimierz Strzelec oraz Marcin Mizak. 


Tomasz Terlikowski - Oczekujących na podkast "Tak myślę" bardzo przepraszam. Ten odcinek nie będzie, jak zwykle pełen informacji i komentarzy, zamiast nich długa rozmowa z Tatą transpłciowego syna. Jego świadectwo o tym, co czują rodzice, jaka jest ich droga, a także jaka jest droga ich dziecka. To ważna dla mnie rozmowa, która jest skutkiem felietonu, który napisałem dla portalu Deon. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz