Przed wyborami do landów w Bawarii i Hesji przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec Georg Bätzing, nazwał stanowiska AfD i Kościoła katolickiego "nie do pogodzenia". Kościół musi zająć tu stanowisko i użyć wyraźnych słów - powiedział Bätzing na początku jesiennego zgromadzenia Kościoła katolickiego w Wiesbaden.
"Jestem głęboko przekonany, że stanowiska AfD i stanowiska Kościoła katolickiego są nie do pogodzenia, ponieważ mamy tu do czynienia z partią, która nie jest alternatywą dla Niemiec, ale chce Niemcy były o charakterze ksenofobicznym, antyeuropejskim, o nacjonalistycznym nastawieniu - jak wykazano, ekstremistycznym w przypadku niektórych osób i frakcji tej partii" - powiedział Bätzing. "Kościół katolicki musi się od tego dystansować."
Bätzing wyraził również wyraźne stanowisko w kwestii migracji. Powiedział, że istnieje setki tysięcy ludzi w Kościele katolickim, którzy zaangażowani są w przyjmowanie i integrację uchodźców. "Kultura powitania nie przeminęła" - podkreślił. Ważne jest, aby zrozumieć, że ci ludzie pukają do drzwi z powodu sytuacji kryzysowej. "Dla chrześcijan jest obowiązkiem otworzyć przed nimi drzwi i serca."
Bätzing oskarżył byłego biskupa Reutlingen, Franza Hengsbacha (1910-1991), o "zbrodnicze zachowanie". "To jest oszołamiające dla wiernych w diecezji, gdy widzą, jak wysoko ten człowiek stał jako biskup-założyciel, a potem upada - nie ma to porównania" - powiedział Bätzing. "To pokolenia ludzi, którzy tam zostali wychowani, a potem zostali rozczarowani przez zbrodnicze zachowanie takiego biskupa, to ma dla mnie jakości, których dotąd nie mieliśmy."
Bätzing zauważył, że obecnie wydaje się, że zgłaszają się kolejne osoby poszkodowane. "To zawsze oznacza, że zarzuty są potwierdzone". Teraz liczy się: "Wszystko musi wyjść na jaw, prawda musi wyjść na jaw. Tylko w ten sposób poszkodowani dostaną swoje prawa." Miał nadzieję, że sprawa, która wydarzyła się tak długo po śmierci podejrzanego sprawcy, będzie nadal wyjaśniana.
W wieczornym nabożeństwie otwierającym w centrum Wiesbaden Bätzing wezwał w swojej homilii do nietykalności prawa azylu. "Dotyczy to również ludzi, którzy z powodu potrzeby i strachu o życie zostają u granic Unii Europejskiej - jeśli w ogóle udaje im się tam dotrzeć - i ubiegają się o azyl."
Kościół ogólnie znajduje się w fazie fundamentalnych przemian i potrzebuje poważnego remontu i odnowy, powiedział Bätzing, patrząc także na nadchodzącą Synod Światowy w Rzymie. Takie procesy nigdy nie mogą przebiegać bez konfliktów.
Nabożeństwo otwierające zostało poprzedzone strajkiem przewodzonym przez kobiety i grupy reformatorskie przed kościołem. Na transparentach i plakatach domagali się m.in. wyświęcania kobiet na kapłanki i konsekwentnego zbadania skandalu związanego z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i młodzieży przez duchowieństwo. "To niewiarygodne" - powiedziała jedna z uczestniczek strajku i skarżyła się na wieloletnie tuszowanie oskarżeń o wykorzystywanie. "Chciałabym wystąpić z Kościoła" - powiedziała 86-letnia demonstrantka. Nie wierzyła też już, że Kościół jest zdolny do rzeczywistych reform.
Przed kościołem w centrum Wiesbaden, gdzie odbywała się uroczystość otwierająca, stały też osoby reprezentujące #OutInChurch z flagami tęczowymi. Wspólnie z kobietami i grupami reformatorskimi rozdawali wiernym apel podpisany przez 33 grupy, w którym biskupi zostali wezwani do przejęcia odpowiedzialności "za Kościół na skraju przepaści".
Znany ze swojego konserwatyzmu papieski ambasador, Nikola Eterovic, ostrzegł w przesłaniu do przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec przed "ideologią gender". Cytując biblijne opowieści o stworzeniu, powiedział: "Bóg stworzył człowieka (...) stworzył ich jako mężczyznę i kobietę". Nuncjusz Apostolski, który reprezentuje Watykan w niemieckim rządzie, dodał: "Niestety, to obraz jest obecnie zapomniany w niektórych kręgach Kościoła." - queer.de
Przesłanie na niedzielę 🙏❤️🌈 pic.twitter.com/BPSlRKEpi1
— Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) October 1, 2023
Prezes Fundacji Wiara i Tęcza rozmawia z Cezary Gabrysiem
Gender & Sexuality Justice Ministries serdecznie zaprasza do świętowania queerowych życia OUT LOUD w Dniu Narodowego Coming Outu podczas inauguracyjnej nabożeństwa Queer & Wonderfully Made, z udziałem muzycznego gościa Flamy Granta!
Nabożeństwo poprowadzą znane twarze Zjednoczonego Kościoła Chrystusa. Kazanie wygłosi ks. Jes Kast, członkowie Encuentros Latinx przeczytają Pismo Święte dwujęzycznie, ks. dr Katrina Roseboro-Marsh z Koalicji Open & Affirming poprowadzi modlitwę celebrującą queer i inni duchowni queer udzielą queer błogosławieństw jako naszej błogosławieństwa. A na koniec, ale z pewnością nie mniej ważne, muzykę zapewni Flamy Grant, queer artystka chrześcijańska, która znalazła się na liście przebojów Billboard.
Nie ważne, na jakim etapie jesteś w swojej drodze coming-outowej - czy to pierwszy raz wychodzisz z szafy, czy jesteś zwolennikiem praw osób LGBTQ+ - to nabożeństwo jest dla Ciebie.
Metropolitan Community Church of Toronto
Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu
Dominikanie Wrocławscy
Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie
Katedra Hope
Metropolitan Community Church Tampa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz