niedziela, 1 października 2023

Niemiecki Kościół w Kolonii odprawił ceremonie błogosławieństwa przed Katedrą proteście przeciwko kardynałowi Woelkie


Kilku księży katolickich odprawiło ceremonię błogosławieństwa par jednopłciowych przed kolońską katedrą w środę wieczorem, protestując przeciwko arcybiskupowi, kardynałowi Rainerowi Maria Woelkie. 

Ich protest został wywołany przez krytykę arcybiskupa z Kolonii wobec księdza z Mettmann, niedaleko Duesseldorf, który w marcu odprawił "ceremonię błogosławieństwa dla zakochanych" - włączając pary jednopłciowe. Arcybiskup, upomniał księdza i podkreślili, że Watykan nie zezwala na błogosławieństwa par jednopłciowych.

Błogosławienie par jednopłciowych w środę było najnowszym znakiem buntu wiernych w najliczniejszej diecezji w Niemczech, liczącej około 1,8 miliona członków.

Kilka setek osób przybyło na plenerową służbę błogosławieństwa dla par jednopłciowych, jak również heteroseksualnych par. Machając flagami w barwach tęczy, śpiewali hit Beatlesów "All You Need Is Love", donosi dpa. Łącznie błogosławionych zostało około 30 par. Komisarz ds. LGBTQ+ rządu niemieckiego nazwał tę służbę ważnym symbolem postulatu uznania i akceptacji par jednopłciowych w Kościele katolickim.

"To głównie dzięki aktywizmowi na szczeblu lokalnym w Kościele, Kościół staje się coraz bardziej otwarty", powiedział Sven Lehmann, cytowany przez dpa. "Arcybiskup Woelki i Watykan są z kolei lata świetlne za rzeczywistością społeczną". Katolicy w archidiecezji kolońskiej od dawna protestują przeciwko swojemu kontrowersyjnemu arcybiskupowi i masowo opuszczają go w związku z oskarżeniami, że mógł ukrywać raporty o nadużyciach seksualnych przez duchownych.

Liczni postępowi katolicy w Niemczech od dawna mają także spory z Watykanem. Kilka lat temu niemiecki Kościół katolicki rozpoczął proces reformy we współpracy z grupą świecką w odpowiedzi na skandale związane z nadużyciami seksualnymi duchowieństwa, po tym jak raport z 2018 roku wykazał, że co najmniej 3 677 osób padło ofiarą nadużyć seksualnych przez duchownych w latach 1946-2014. Raport stwierdził, że zbrodnie były systematycznie tuszowane przez przywódców kościelnych i że istniały strukturalne problemy w sposobie sprawowania władzy, które "sprzyjały nadużyciom seksualnym nieletnich lub utrudniały ich zapobieganie".

Watykan jednak próbuje wstrzymać kontrowersyjny proces reform niemieckiego Kościoła, obawiając się, że propozycje dotyczące osób homoseksualnych, kobiet i moralności seksualnej podzielą Kościół.

Dodatkowo przed Katedrą pojawili się przeciwnicy fundamentaliście katolicy protestowali przeciwko zmianom w Kościele i osobom LGBTQ - American Magazine/queer.de.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz