niedziela, 29 października 2023

Słowo Boże na niedziele - Synod w Watykanie, papież Franciszek spotyka się z LGBTQ, Duchowny anglikański gej o swoim kościele ...


Global Network of Rainbow Catholics spotkali w Watykanie z papieżem Franciszkiem. 

W ciągu kilku tygodni papież Franciszek spotkał się w Watykanie z trzema grupami katolickimi LGBTQ, witając przedstawicieli Outreach, New Ways Ministry i Global Network of Rainbow Cathholics. 

„Te spotkania papieskie pojawiają się wśród powszechnych spekulacji i znaczącego zainteresowania dyskusjami pomiędzy delegatami Synodu na tematy LGBTQ” pisze redaktor zarządzający Outreach

Raymond Dever, były diakon katolicki, mający dorosłą córkę transpłciową, opisuje, jak jego rodzina została skonsultowana przez Diecezję Davenport w stanie Iowa podczas tworzenia nowej polityki tożsamości płciowej dla szkół. 

"Naszej rodzinie było miło i wzruszająco, że komitet wyraźnie usłyszał to, co mieliśmy do powiedzenia, włączając nasze rekomendacje dotyczące wytycznych, jakie mogłyby zostać przyjęte," pisze - Outreach

To dowodzi, że otwarte i wspierające podejście do kwestii tożsamości płciowej może prowadzić do tworzenia bardziej inkludujących i akceptujących przepisów w instytucjach takich jak szkoły i kościoły. Działania takie pomagają budować mosty zrozumienia i tolerancji oraz chronią prawa i godność osób transpłciowych.


Ksiądz J.A. Robinson-Brown napisał otwarty list w sobotę, 21 października, który opublikował na platformie X (dawniej Twitter), wzywając Kościół Anglii "nie do oceniania ani wykluczania, ale do miłości" przed nadchodzącym Synodem Ogólnym w listopadzie.

Robinson-Brown skrytykował stanowisko Kościoła w sprawie małżeństw jednopłciowych, które jak dotąd nie zostały zatwierdzone, chociaż rzekomo pracuje nad wytycznymi wprowadzającymi błogosławieństwa dla par jednopłciowych.

"W Jamajce ktoś taki jak ja może stanąć przed 10 latami więzienia z przymusową pracą za bycie gejem, a jednak tutaj, w tym Kościele, w 2023 roku, Kościół Anglii... Nie mogę poślubić kogoś tej samej płci, zostanę ukarany, jeśli będę błogosławić pary w związku jednopłciowym i żyję w Kościele, który mówi, że jako gej muszę być celibacie, chyba że znowu zostanę ukarany" - napisał.

Robinson-Brown dodał, że stanowisko Kościoła Anglii wobec par jednopłciowych oznacza, że Kościół jest "w tarapatach".

Kontynuował: "Nie dlatego, że ja, jako gej, czarny mężczyzna, mówię, że tak jest, ale dlatego, że każde ruch, który ma Jezusa w centrum i żyje w takim zaprzeczeniu Jego przesłania o radykalnej miłości, nie może być w czymkolwiek innym niż w wielkich kłopotach." Ksiądz Robinson-Brown wyjaśnił, że zainspirował go do napisania otwartego listu wizyta w Bibliotece Lambeth Palace i przeczytanie "głęboko poruszającego" listu niewolnika "błagającego arcybiskupa Londynu" o swoją "godność i wartość".

Robinson-Brown dodał, że nauki Kościoła mówią, że chrześcijanie muszą "stać po stronie uciskanych, wyobcowanych i marginalizowanych". "Życie we wszystkie jego pełni nie może być tylko dla nielicznych, ale na pewno dla mnie, dla moich trans rodzeństwa, dla moich sióstr kapłanek, dla rozwiedzionych, dla uchodźców i dla społeczności LGBTQ" - dodał.

Biskup Londynu, Dame Sarah Mullally, powiedziała w sobotę, 21 października, że błogosławieństwa dla par jednopłciowych prawdopodobnie nie zostaną wprowadzone przed rokiem 2025, ponieważ "nie wszyscy zgadzają się w tych kwestiach". - PinkNews.
W Kościele jest miejsce dla każdego. Kamil Smogorzewski rozmawia z Marcinem Mizakiem, ojcem transpłciowego dziecka


Biblioteka Azyl oraz Fundacja Wiara i Tęcza odbyło się spotkanie z Marcinem Dzierżanowskim, który przeprowadził wywiady do książki „To jest także nasz Chrystus. Rozmowy z Chrześcijanami LGBT+".  Wśród gości spotkania, oprócz autora Marcina Dzierżanowskiego, byli również bohaterki i bohaterowie książki, także ci związani z Lublinem - Kazimierz Strzelec oraz Marcin Mizak. 


Metropolitan Community Church of Toronto


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Dominikanie Wrocławscy 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Kazanie wygłoszone w niedzielę w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi.


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie 


Metropolitan Community Church San Diego


Middle Church 


Katedra Hope


Metropolitan Community Church Tampa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz