niedziela, 22 października 2023

Słowo Boże na dziś - Gej katolik na liście wpływowy Out 100, Katolicy LGBT w Rzymie, To jest także nasz Chrystus ...


W tym roku papież Franciszek ogłosił, że "bycie homoseksualnym nie jest przestępstwem". W dużej mierze za ten niesamowity zwrot akcji w podejściu Kościoła katolickiego do tej kwestii odpowiedzialny jest Juan Carlos Cruz, gej, który od dwóch lat pełni rolę zaufanego doradcy papieża Franciszka. W 2021 roku papież mianował go członkiem Komisji Papieskiej ds. Ochrony Małoletnich. 

Cruz, pochodzący z Santiago w Chile, jest ofiarą nadużyć seksualny ze strony duchowieństwa. Choć karierę rozpoczynał jako młody dziennikarz, znalazł także swoje miejsce jako obrońca osób podobnych do siebie, wzywając Kościół do zwalczania nadużyć, zwłaszcza wobec małoletnich. Po latach opisywania okrucieństw popełnianych przez wpływowego chilijskiego księdza Fernando Karadimę, Cruz przekonał papieża Franciszka w 2018 roku do rozpoczęcia śledztwa. W rezultacie chilijscy biskupi - zarówno ci, którzy popełnili nadużycia, jak i ci, którzy je tolerowali - podali się do dymisji. 

"Jednym z moich największych osiągnięć w tym roku było współpraca z papieżem Franciszkiem w publicznym potępieniu kryminalizacji homoseksualizmu na świecie" - mówi Cruz. 

Cruz w jakiś sposób znajduje czas, aby działać na rzecz celów humanitarnych na Ukrainie, walcząc o prawa cywilów i żołnierzy cierpiących w wyniku inwazji rosyjskiej. Otrzymał od rządu Ukrainy dwie medale za swoje wkłady. 

"Równość jest niepodważalna" - podkreśla Cruz. "To istotne, aby nie tylko kwestionować dyskryminujące prawa w Stanach Zjednoczonych, ale także potępiać nieludzkie przepisy na całym świecie, takie jak kryminalizacja społeczności LGBTQ+ w Ugandzie, za którą przewiduje się karę śmierci. To jest nie do przyjęcia." - Out magazine

Chcemy się dzisiaj z Wami podzielić relacją Uschi Pawlik z Fundacji Wiara i Tęcza, która w miniony weekend wzięła udział w konferencji Spirit Unbounded, zorganizowanej przy okazji obrad światowego etapu Synodu o synodalności w Kościele rzymskokatolickim w Rzymie. Trochę dłużej, ale warto przeczytać w całości.

"Wydarzenie przygotowała organizacja We Are Church, walcząca od wielu lat o równość w Kościele dla kobiet, osób LGBT+, osób w powtórnych związkach małżeńskich, imigrantów i innych wykluczanych. Tematy prezentacji i paneli przedstawianych jednocześnie w Rzymie i w Bristolu łączył jeden motyw – patriarchat. Rozmawiano o równości kobiet i mężczyzn w Kościele, w tym o diakonacie i święceniach kobiet, o etyce seksualnej opartej na tzw. prawie naturalnym, o walce o rozdział Kościoła od państwa (o czym fascynująco mówiła Mary McAleese, była prezydentka Republiki Irlandii), o wkładzie ludów tubylczych w nowy nurt ekologii w Kościele... Nie zabrakło również oczywiście tematu Niemieckiej Drogi Synodalnej.

Zagadnieniom związanym z osobami LGBT+ poświęcono przede wszystkim debatę „Znaczenie Synodu dla osób LGBT+ i osób sojuszniczych”, gdzie wypowiadali się przedstawiciele i przedstawicielki organizacji, do których należy również WiT, czyli Global Network of Rainbow Catholics i European Forum of LGBTI+ Christian Groups, a także np. Dignity USA.

Wspominano o konieczności przeproszenia przez Kościół za przemoc wobec osób LGBT+, o włączeniu w Synod o synodalności, o odzyskiwaniu głosu i o tym, że chcemy mówić samodzielnie, a nie by za nas mówiono. Szczególnie wybrzmiał też temat osób trans* i niebinarnych w Kościele.

Bardzo zróżnicowany obraz globalnego Kościoła, z jego różnymi lokalnymi właściwościami, odmiennymi poglądami na kontrowersyjne tematy, różnymi prędkościami dochodzenia do zmian, odświeża głowę i pozwala spojrzeć na nasz polski kontekst z innej, szerszej perspektywy. Kościół w Polsce, czy ten tradycyjny, czy bardziej otwarty, jest gdzieś pośrodku szerokiego spektrum lokalnych Kościołów na całym świecie, od tych, gdzie błogosławi się pary jednopłciowe i wyświęca kobiety, po te, gdzie hierarchia popiera kryminalizację homoseksualności, bądź osoby LGBT+ są zwalniane z pracy za otwarte bycie sobą." - Fundacja Wiara i Tęcza

„Ta książka powstała z buntu. Przeciwko niewidoczności i niesłyszalności osób LGBT+ w przestrzeni Kościołów, w tym przede wszystkim polskiego Kościoła rzymskokatolickiego. Ale też niedostrzegania osób wierzących w społeczności LGBT+ lub nazywaniu ich ofiarami syndromu sztokholmskiego” - pisze w książce „To jest także nasz Chrystus. Rozmowy z chrześcijanami LGBT+” Marcin Dzierżanowski, z którym w nowym odcinku Podcastów Stonewall rozmawia Mike Urbaniak. 

Paweł Potoczny jest na co dzień proboszczem w Parafii Św. Mikołaja na Żuławach. Należy do kościoła greckokatolickiego, a na portalach społecznościowych przedstawia się jako żonaty ksiądz. Jak łączy posługę z życiem rodzinnym? Opowiedział o tym w reportażu Dzień Dobry TVN.

Biblioteka Azyl oraz Fundacja Wiara i Tęcza odbyło się spotkanie z Marcinem Dzierżanowskim, który przeprowadził wywiady do książki „To jest także nasz Chrystus. Rozmowy z Chrześcijanami LGBT+". Wśród gości spotkania, oprócz autora Marcina Dzierżanowskiego, byli również bohaterki i bohaterowie książki, także ci związani z Lublinem - Kazimierz Strzelec oraz Marcin Mizak. 


Tomasz Terlikowski - Oczekujących na podkast "Tak myślę" bardzo przepraszam. Ten odcinek nie będzie, jak zwykle pełen informacji i komentarzy, zamiast nich długa rozmowa z Tatą transpłciowego syna. Jego świadectwo o tym, co czują rodzice, jaka jest ich droga, a także jaka jest droga ich dziecka. To ważna dla mnie rozmowa, która jest skutkiem felietonu, który napisałem dla portalu Deon. 


Metropolitan Community Church of Toronto


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Dominikanie Wrocławscy 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Kazanie wygłoszone w niedzielę 22 października 2023 roku w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi.


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie 


Metropolitan Community Church San Diego


Middle Church 


Katedra Hope


Metropolitan Community Church Tampa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz