środa, 6 września 2017

News: Leo Varadkara, Xavier Bettel, Przekażmy znak pokoju, Robert Biedroń, Tom Daley, Dustin Lance Black ...


Jeszcze kilkanaście lat temu, w początkach naszego członkostwa w Unii Europejskiej, uwielbiano zestawiać Polskę z Irlandią. Mieliśmy być w tej samej paczce z racji społecznego konserwatyzmu i katolicyzmu charakterystycznego dla obu krajów. Obecnie to zestawienie zakrawa na żart.

Ashok Varadkar, ojciec irlandzkiego premiera Leo Varadkara, wyemigrował z Bombaju do Anglii, by podjąć tam pracę lekarza. Na Wyspach poznał swoją przyszłą żonę - irlandzką pielęgniarkę (także emigrantkę) Miriam. Młode małżeństwo przeprowadziło się na jakiś czas do Indii, by w końcu osiąść w Dublinie, gdzie w 1979 roku urodziło się ich trzecie dziecko - Leo. Wychowywany po katolicku syn jeszcze w latach szkolnych przystąpił do młodzieżówki Fine Gael - czołowej chadeckiej partii politycznej. Równolegle z politycznym aktywizmem Leo Varadkar skończył, idąc w ślady ojca, medycynę i zaczął praktykę lekarską. Ale jego prawdziwą pasją była polityka, która pochłonęła go na dobre dziesięć lat temu, kiedy] po raz pierwszy został wybrany do parlamentu. Potem już poszło z górki. Młody i charyzmatyczny polityk dostawał kolejne teki ministerialne: od transportu, przez sport i zdrowie, po sprawy społeczne. (...)

Wiosną 2015 roku zdecydowana większość Irlandczyków zagłosowała za legalizacją jednopłciowych małżeństw, a rok później Leo Varadkar został najpierw szefem Fine Gael, a zaraz potem premierem Zielonej Wyspy. "Mój wybór pokazuje, że w Irlandii nie jest ważne skąd jesteś, ale dokąd idziesz" - powiedział nowy szef rządu, któremu towarzyszył jego życiowy partner Matthew Barrnett (także lekarz). Krajowe i zagraniczne media dość zgodnie zauważyły, że w tym niegdyś katolicko-konserwatywnym kraju zaszła wielka społeczna zmiana, którą Varadkar ma zamiar dopełnić przyszłorocznym referendum w sprawie legalizacji wciąż konstytucyjnie zakazanej aborcji.

W kwietniu światowe media z prędkością światła obiegło zdjęcie premiera Luksemburga Xaviera Bettela i jego męża Gauthiera Destenaya witanych w Watykanie przez arcybiskupa Georga Gänsweina. Choć na Luksemburczykach nie zrobiło to chyba wielkiego wrażenia, biorąc pod uwagę fakt, że wyoutowanym gejem jest nie tylko szef ich rządu, ale także jego zastępca - wicepremier Etienne Schneider, zamężny od roku z Jéromem Domange. Bettel reprezentuje centrową Partię Demokratyczną, a Domange koalicyjnych socjalistów. Z nadwiślańskiej perspektywy Luksemburg to jakby inna galaktyka.

Zapytany przez "Los Angeles Times", dlaczego zdecydował się na wyjście z szafy, odpowiedział: "Mam tylko jedno życie i nie chcę go ukrywać, a ludzie nie głosują na mnie dlatego, że jestem homo czy hetero". To szczere wyznanie i muzyczny gust najwyraźniej Bettelowi nie zaszkodziły, bo wkrótce, jeszcze przed czterdziestką, został wybrany na burmistrza miasta Luksemburga, a cztery lata później na premiera kraju. To za jego rządów, przy ogromnym społecznym poparciu, zalegalizowano w 2014 roku małżeństwa osób tej samej płci.

Ana Brnabić jest z tego samego pokolenia co Leo Varadkar i Xavier Bettel. Jest na niej zarówno połowa bardzo konserwatywnego serbskiego społeczeństwa, która uważa, że homoseksualizm to choroba, a premier-lesbijka to hańba dla kraju, jak i organizacje LGBT, które widzą w niej marionetkę w rękach nacjonalisty Vucicia i zdrajczynię odcinającą się od wszelkich postulatów gejów i lesbijek. "Nie jestem rzeczniczką organizacji LGBT" - powiedziała w jednym z wywiadów Brnabić. To musiało bardzo zaboleć serbską tęczową społeczność, która doświadcza w Serbii prześladowań. Pani premier odmówiła także swojego poparcia dla prawa dającego możliwość legalizacji związków jednopłciowych. Wydaje się więc, że Anę Brnabić dzieli od Xaviera Bettela i Leo Varadkara wielka przepaść.

Geje i lesbijki, którzy wyszli z szafy, coraz częściej obejmują najwyższe stanowiska polityczne. Decydując się na coming out, uzmysławiają wyborcom, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Trzy przykłady urzędujących szefów europejskich rządów pokazują także, że nie każdy gej i lesbijka mają lewicowe poglądy, co jest pewnie szokujące dla polskiej prawicy, która w zestawieniu z prawicą zachodnioeuropejską wydaje się być skamieliną. A zgniły Zachód gnić nie przestaje i wiele wskazuje na to, że - jak donosił niedawno "The Economist" - następczynią brytyjskiej premier Theresy May może zostać szefowa szkockiej Partii Konserwatywnej Ruth Davidson, która się niedawno zaręczyła ze swoją wieloletnią partnerką Jen Wilson. Zakaz pedałowania nie bardzo działa - Mike Urbaniak/Gazeta.pl

Nigdy dotąd nie pisałam listu do żadnej redakcji, tym razem jednak poczułam, że muszę podzielić się z kimś tym, co się we mnie dzieje. A dzieje się bardzo dużo! Gdy zobaczyłam po raz pierwszy – gdzieś w internecie – fotografię z dłońmi przekazującymi sobie znak pokoju, poczułam ogromną ulgę i wdzięczność. Zajrzałam na stronę kampanii „Przekażmy sobie znak pokoju”, obejrzałam wypowiedzi osób zaangażowanych w akcję i… dotarło do mnie, że nie jestem sama. Po pierwsze, nie ja jedna borykam się z dramatycznym konfliktem wewnętrznym, po drugie – są tacy, którzy po prostu rozumieją, że może tak być, i nie osądzają, nie krzyczą, że pójdę do piekła. (...) - Całość na Tygodniku Powszechnym.

Codzienny seksizm i ksenofobia Viktora Orbana są bezwstydnie powielane w szkolnych podręcznikach i wtłaczane do głów naszym dzieciom.

Sięgnijmy po książkę do religii z 2010 roku: „Stosunek płciowy poza małżeństwem jest grzechem” – może przeczytać każdy uczeń siódmej klasy.

Mało? Zanurzmy się głębiej w świat mrocznej deprawacji: „Uważamy za nieakceptowalne jakiegokolwiek stosunki płciowe między osobami homoseksualnymi. Stary Testament jasno potępia takie praktyki. Kiedy to nie choroba, lecz świadome wybory prowadzą do takich zboczeń, jest to ciężki grzech”. (...) - Krytyka Polityczna.

Czy jesteśmy gotowi na prezydenta - jawnego geja? Sondaże mówią, że tak. Pisarze też. Ostatnie badania opinii publicznej przeprowadzone m.in. przez IBRiS pokazały, że Robert Biedroń, działacz ruchu LGBT oraz obecny prezydent Słupska w pierwszej turze wyborów na prezydenta RP mógłby liczyć na głos aż co czwartego Polaka.

Wizerunkowych podobieństw pomiędzy Kennedym a Biedroniem wydaje się być więcej. JFK walczył z dyskryminacją i segregacją rasową. Biedroń od lat walczy o prawa LGBT. Kennedy mówił o ekologii: "Wszyscy żyjemy na jednej planecie i oddychamy tym samym powietrzem". To jeden z jego najbardziej znanych cytatów obok: "nie pytaj co twój kraj może zrobić dla ciebie, pytaj co ty możesz zrobić dla kraju" oraz "jestem berlińczykiem".

Biedroń, jako prezydent Słupska, nie rozbija się limuzyną. Do pracy jeździ rowerem lub komunikacją miejską oraz pije wodę z kranu, by było ekologiczniej i zdrowiej. Nie pyta co kraj może zrobić dla niego, ale z sukcesem pracuje "u podstaw", robiąc konkretne rzeczy dla konkretnej społeczności. Udało mu się m.in. załatać dziurę w miejskiej kasie, likwidując 33-milionowy deficyt - Wirtualna Polska.

Tom Daley i Dustin Lance Black mówili o swoi doświadczenia z powodu zastraszania w szkole w ramach kampanii Back2School Award Diana Award. Tom mówi że kiedy wrócił z Pekinu zawodów pływacki był dręczony w szkole przez kolegów.

Dodatkowo występują w kampanii uczestniczka X Factor, Saara Alto, piłkarz Rio Ferdinand i brytyjski pisarz Giovanna Fletcher mówią o swoi doświadczeniach dotyczące zastraszania w szkole za to są inni.


Pinksixty News wiadomości LGBT


W niedzielę 24 września w ramach Poznań Pride Week spotkamy się w Sali Błękitnej Urzędu Miasta Poznania na wydarzeniu 'Rodzinnie o LGBT+'. W ramach zaproszenia i wprowadzenia w temat przedstawiamy co 'Mówią dzieci - o tęczowych rodzinach i nie tylko' - koniecznie posłuchajcie,
Niedziela 24 września, start 16:00. Wstęp wolny, jednakże wszystkich chcących wziąć udział w spotkaniu prosimy o wysłanie zgłoszenia na zapisy@grupa-stonewall.pl.



Sześć osób z 2016 r. Demokratycznej Konwencji podzieliło się swoją nadzieją rok później i przypomina że wciąż jesteśmy silniejsi.



Transpłciowa modelka Munroe Bergdorf została wyrzucona z kampanii L'Oreal, po skrytykowała biały że mają przywileje i są rasistami.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe